Wpis z mikrobloga

#abcdetailingu Lekcja trzecia: Szyby

Dziś trochę lżejszy temat. Coś co większość zna po części z domowych porządków czyli mycie szyb. Nie ma co tu dorabiać filozofii do czyszczenia szkła. Należy pamiętać tylko o kilku rzeczach. Szyby myć najlepiej po myciu właściwym samochodu. Podczas mycia używać nitrylowych rękawiczek – nie będziemy zostawiali na szybie tłustych plam i odcisków palców. Pamiętać o doborze odpowiedniej fibry ale o tym później. Gdy już skończyliśmy z szybą boczną warto ją opuścić 3-4 cm i zebrać wszystko co zostało na krawędzi. Najtrudniejszy test dla chemii stanowi zawsze szyba czołowa od strony wewnętrznej – to tam często zbiera się tłuszcz oraz dym z fajek czy najgorszy dym z e-papierosów. Osobiście nie używam ściągaczek – nie potrzebuje i tyle, nie jestem jakimś wyznawcą teorii, że całą szybę porysuje. Co do mitycznych teorii, że szybę należy czyścic starą gazetą czy tetrową pielucha to warto to wsadzić w bajki. Może twój ojciec robił tak w ‘87 bo nie było innych opcji ale dziś to nie ma racji bytu.

Płyn aplikujemy na szybę w małej ilości (2-3 strzały na boczną szybę wystarczy), jedno psiknięcie na fibrę i wypracowujemy środek na szybie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, produkt nie odparowuje z szyby docieramy go drugą, suchą mikrofibrą.

Co do samych produktów to powiem szczerze, że zacząłem trochę od końca. Rzuciłem się na droższe produkty by z czasem – w myśl zasady „we need to go cheaper” – testować najtańsze pozycje. Świetnie w autodetailingu sprawowały się płyny przeznaczone do domowego użytku. Nie zabrakło tez u mnie produktów stricte detailerskich. Na wyróżnienie zasługują płyny „z dodatkami” np. anty pary (FX Protect Glass Cleaner) czy niewidzialnej wycieraczki (np. ADBL Hybrid Glass).

#detailing #cardetailing #autodetailing #samochody #motoryzacja
Pobierz vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja trzecia: Szyby

Dziś trochę lżejszy temat. Coś c...
źródło: comment_1629744063x8ija3WfKq4UVCkXDsmW5k.jpg
  • 74
@vlodek2532: złoto, a miałem dzisiaj pisać post z pytaniem o jakiś dobry płyn co by usuwał na 100% to co zostaje po epetach. Bo dym z efaji chyba zostawia na szybach jakieś dziadostwo jak ktoś pali w samochodzie i później są jakieś "tłuste" plamy, a nie zawsze schodzi to pod zwykłym płynem do szyb
@vlodek2532 jeśli chodzi o płyny to najtaniej kupić koncentrat za 20 zł. Jeśli jest mało do mycia i okno w miarę czyste to wystarczy psik psik i dotrzeć ręcznikiem papierowym. Jak jest dużo okien to jednak ściągaczka lepsza. Do wiaderka, miski , zlewu z wodą czy co tam mamy dodajemy trochę płynu do mycia naczyń i ewentualnie koncentratu. Moczymy ścierkę i przecieramy szybę. Potem ściągamy ściągaczką wodę z pianą. Bardzo ważne żeby
@dolOfWK6KN dym z efajek jest gorszy z tego względu, że zostawia tłusty film na szybie. Olejek do efajki, jak sama nazwa wskazuje, jest stworzony na bazie oleju. Nie wiem jakie reakcje chemiczne zachodzą podczas spalania ale z dymem tak jakby część tego olejku przenosi się i skrapla na szybę.

To tylko z punktu utrzymania czystości, nie zdrowia, e-papieros jest gorszy.
@vlodek2532: ja od siebie polecam płyn do mycia szyb RainX zawiera odrazu niewidzialna wycieraczkę i nie pozostawia smug. Kosztuje paręnaście złotych a robi robotę. Nie polecam używać jego w zimę, bo przez niewidzialna wycieraczkę robią się krople na szybie które zamarzają i trzeba je później skrobać.
@albercik_ wymiana filtra kabinowego, sprawdzenie drożności kanału odwadniającego, sprawdzenie drożności w przednich kratkach na podszybiu i u ujścia kanałów wentylacyjnych w tylnym zderzaku/nadkolu.

Antypary pomagają np. gdy w zimę wsiadasz do samochodu i na początku szyby parują. Ty masz prawdopodobnie problem natury mechanicznej.

Jak chcesz przetestować środki to K2 Fox działa mi na bocznych szybach a trochę lepiej wypada Antypara od autolandu. Innych środków nie stosowałem.
@grucha20 miałem water spot remover z shiny i mocno średni moim zdaniem. Przejechałem szybę glass Polish pro od shiny na maszynie i pozbyłem się problemu.

@Rzepczak też używam w domu płynów do podłóg, sanit maxa i multishine zwykłego i alko. Produkty w koncentratach, mega wydajne i przyjemne w pracy. Płyn do szyb akurat przystępny, bez rewelacji. Multishine alco bardzo dobrze sprawdza się jak interior detailer w samochodzie.
@vlodek2532: niezle fikołki, atak, że nie na miejscu zarzucanie Ci platnych postów, podczas gdy właśnie na tym polegają platne posty. Próbujesz na siłę przekonać mnie chociaz do plynu do szyb? Odpuść już :) jesteś 1 osobą zajmującą się detailingiem, która tak namiętnie zachwala i ponoć używa K2. K2 to dla mnie tyle co Łada, czy Cotton World, czyli wystarczy nazwa produktu aby go omijać. Z tym że Łady ani produktow CW
@wuzet3 a powiedz mi ile ci płaci konkurencja K2 za takie wpisy? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Właśnie się przyznałeś, że nie używałeś żadnego środka z polecanych przez mnie a już go odradzasz.

Jak tak cię to drażni to nie obserwuj tagu bo przy dwóch następnych wpisach też będzie K2, w tym raz w
@vlodek2532: skoro jesteś specjalistą, to może znasz odpowiedź na pytanie: DLACZEGO PLAK ROBI TAK GÓWNIANE ŚCIERECZKI JEDNORAZOWE DO SZYB W AUCIE, ŻE SZYBA JEST BARDZIEJ ZASYFIONA SMUGAMI NIŻ ZWYKŁYM BRUDEM PRZED CZYSZCZENIEM?
@Ranger ale tak działa większość gotowych ściereczek, nie tylko Plak. ( ͡º ͜ʖ͡º) Podobnie jest że ściereczkami do kokpitu. Osobiście jak ognia unikam produktów "w chusteczce" i aerozolu.
zdjęcie z fibrami


@vlodek2532: uuu, fibry z obszyciami. Ale skoro używasz ich tylko do szyb to spoczko.

A przy okazji szyb, można było powiedzieć coś o reflektorach. Chyba że poświęcisz im jeden z kolejnych wpisów?
@DOgi reflektory myje szamponem i wycieram, jeśli chodzi o temat polerki to na pewno się kiedyś pojawi. W sumie nie dawno polerowałem reflektory w moim land roverze i mógłbym do tego wykorzystać zdjęcia ale wszystko chce zrobić jak najbardziej po kolei.
@vlodek2532: dobra gościu, bo twoja reklama k2 robi sie żenująca. Nie pisz juz do mnie. Placi mi konkurencja k2, bojac sie tak silnej marki jak k2. Reklamuj co chcesz i ile chcesz, twoja sprawa. mam jednak nadzieję, że chociaż kilka osób nie da się naciągnąć na te bzdury. Żadnego twojego tagu nie obserwuje, jeszcze mnie nie powaliło, a co do innych tagów- nie bedziesz mi zabraniał co mogę, a co nie.