Wpis z mikrobloga

Aktualnie dorwałem promocje na drukarkę anycubic photon zero - jakieś 400pln. Czy ktoś miał okazję bawić się tą drukarka? Jak wypada w porównaniu do endera, długość wydruku i ogólnie ilość zabawy żeby jako tako drukowało? Miałem endera ale jakoś niespecjalnie mi podpasował

#druk3d #photon
  • 22
@Iucek: tu jest bardziej problem tego ze chinczyk nie napisze co dokladnie sie wydziela i co powoduje. Ale LZO powoduja (zaleznie od konkretnwgo zwiazku) szereg niefajnych rzeczy, od podraznienia sluzowki, czy pluc (a tu juz blisko do raka) poprzez objawy neurologiczne.
czyli nie ma takich badan


@Iucek: bo temat druku 3D jest zbyt mało popularny zeby to zbadać i prawdopodbnie nigdy nie będzie takich badań ale badano wcześniej inne żywice i wychodziło, ze mogą być rakotwórcze. Oczywiście żywice stosowane w druku 3D mogą mieć inny skład i nie być szkolwie ale tego sie raczej nie dowiemy
@Iucek: Ależ badania są. Znajdź tylko jaki konkretny zestaw związków się wydziela a dowiesz się jak wpływają na organizm przy krótkim i długotrwałym kontakcie. To z samymi żywicami jest problem, bo, tak jak napisał @LuxEtClamabunt: temat jest zbyt nowy żeby ktoś isę przejmował chińskimi substancjami kupowanymi przez detalistów.

Dla porównania, tutaj karta charakterystyki żywicy poliestrowej:
https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:ch2YOTOI_0gJ:https://swiat-zywic.pl/pl/p/file/9ee1781fb6c38a158de757c3ae315582/Zywice-poliestrowe-CES-MSDS-1.pdf+&cd=1&hl=pl&ct=clnk≷=pl&client=opera

To teraz wklej taką kartę żywicy i zobaczymy jak szkodzi.

Przy okazji, pracując
a wy nadal nie pokazaliscie badan, ze zywice z drukarek powoduja raka.


@Iucek: a Ty nadal nie wypisałeś jakie lotne związki organiczne są wydzielane przez tą żywicę...

ale w sumie, nieważne, bimber też nie powoduje ślepoty (no chyba że zawiera metanol, ale pokaż mi na to badania)...
@mc_hammer: nie wyczuwasz, że coś jest nie tak z Twoimi argumentami? Zgadzasz się z twierdzeniem @LuxEtClamabunt , że opary żywicy do drukarek 3D są rakotwórcze, a na prośbę o jakieś linki odpowiadasz, że najpierw musisz poznać jej skład. Czyli z góry zakładasz, że tam MUSI być coś rakotwórczego, chociaż tak naprawdę nie wiesz co tam się z nimi dzieje i jaki mają skład. Już nie mówiąc o tym, że są różne
@Niekumaty_: nie napisałem że musze poznać jej skład, czytaj ze zrozumieniem. Pisałem że proszenie o badania na tak stosunkowo nowy temat to tak jak prosić o badania nad wpływem benzyny ołowiowej gdzies w 1920. Jak chce znać wpływ na zdrowie to niech sprawdzi konkretne substancje ktore sie wydzielają, po to karta charakterystyki (=/= skład!)
nie napisałem że musze poznać jej skład, czytaj ze zrozumieniem


@mc_hammer: no to znasz jej skład i wiesz, że zawiera rakotwory, czy nie? Pytam serio, sam używam drukarki SLA, ale jeśli masz rację to pomyślę o lepszej wentylacji. Jestem tematem żywo zainteresowany, ale nie chcę też wpadać w panikę, bo coś się komuś wydaje.
@Niekumaty_: nie o sam skład chodzi a o to co się wydziela (dla tego pisałem o karcie charakterystyki, tam skład to tylko jedna z części) . Śledziłem kilka wątków na grupach i ogólnie to wygląda tak, że VOC są szkodliwe (uogólniając) a im mniej śmierdzą (krótszy łańcuch) tym gorzej dla organizmu. Długotrwała ekspozycja może powodować podrażnienia chemiczne, a długotrwałe podrażnienie komórek to już sam w sobie czynnik kancerogenny.
Analogicznie jest z