Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (310)

Ukraina
Dzisiejszy dzień zapewne upłynie na Ukrainie pod znakiem trwającej właśnie wizyty prezydenta Zełenskiego w USA. O podpisanych już teraz umowach między oboma krajami można przeczytać w artykule zbiorczym w źródle. Natomiast do samego spotkania Biden-Zełenski ma dojść dzisiaj w Białym Domu około godziny 20.00 polskiego czasu.
Źródło

Decyzja o przystąpieniu Kijowa do NATO mogłaby stanowić polityczną rekompensatę dla Zachodu, w szczególności Niemiec, za zgodę na dokończenie budowy gazociągu Nord Stream-2 - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. „Ukraina nie potrzebuje zapewnień, ale konkretnych gwarancji wiążącego bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych i Niemiec, najlepiej jak najszybszego członkostwa w NATO”. Według Melnyka „w tej chwili, po opuszczeniu Afganistanu przez Zachód, potrzebujemy odwagi Waszyngtonu, Berlina i Brukseli, by jak najszybciej przyjąć Ukrainę do Sojuszu Obronnego Północnoatlantyckiego”.
Źródło

Białoruś
Białorusko-rosyjskie ćwiczenia strategiczne Zapad-2021, które odbędą się w dniach 10-16 września na terenie obu krajów, „odbywają się wyłącznie w celu szkolenia i koordynowania własnych sił zbrojnych” – powiedział 1 września podczas wizyty Aleksander Łukaszenko. w szkole w Bobrujsku. Według niego, w ubiegłym roku „trzeba było praktycznie doprowadzić do gotowości bojowej połowę armii i wycofać się na granice zachodnie”, dlatego „powodów do przeprowadzenia takich ćwiczeń jest aż nadto”.
W związku z tym, jak powiedział Łukaszenko, Białoruś i Rosja działają wspólnie: "Mamy na tym obszarze sojuszniczą armię z Federacji Rosyjskiej. Siły zbrojne obu krajów są bardzo podobne, ale musi istnieć współpraca. Dlatego właśnie musimy uczyć się razem. Ponieważ będziemy musieli walczyć razem. Jeżeli jest armia, jeżeli jest siła zbrojna, to musi być przygotowana, jakoś zjednoczona.
Źródło

Litwa
Ukraina wysłała na Litwę, która w związku z presją migracyjną Mińska buduje ogrodzenie na granicy z Białorusią, drugą część pomocy humanitarnej na potrzeby bezpieczeństwa państwa bałtyckiego. Ponad 48 ton ładunku humanitarnego opuściło Ukrainę 1 września na Litwę w ramach drugiej fazy pomocy zgodnie z dekretem prezydenta Zełenskiego i zarządzeniem gabinetu. Ładunek pomoże wzmocnić ochronę granic Litwy przed nielegalnymi migrantami, podkreśliła SES, nie precyzując, jaka pomoc jest udzielana. Przypomnijmy, że w pierwszym transporcie z 14 sierpnia znajdował się między innymi drut kolczasty.
Źródło

Łotwa
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w 2023 r. dostarczone dla armii łotewskiej (NAF) wozy opancerzone „Patria” 6x6 będą w całości produkowane na Łotwie, zapewniając zarówno nowe miejsca pracy, jak i wkład w gospodarkę naszego kraju. Fińska firma Patria rozpoczęła szkolenie pracowników partnerów przemysłowych Patrii na Łotwie - zarówno mechaników samochodowych, jak i spawaczy, którzy będą bezpośrednio zaangażowani w produkcję części opancerzonych Patria 6x6 oraz montaż samochodów na Łotwie. W czerwcu dwóch spawaczy uczyło się pracy ze stalą ARMOX w firmie Patria w Finlandii. 30 sierpnia łotewski minister obrony Artis Pabriks, fiński minister obrony Antti Kaikkonen i fińska firma Patria podpisali generalne porozumienie w sprawie zakupu pojazdów opancerzonych 6x6, które obejmuje łotewskie zamówienie na ponad 200 nowych pojazdów opancerzonych. Planuje się, że pierwsze pojazdy będą dostępne dla NAF już w październiku tego roku, natomiast wszystkie platformy trafią do Sił Zbrojnych Łotwy do 2029 roku.
Źródło

Estonia
Sojusznicy Estonii pogratulowali Alarowi Karisowi wygrania we wtorek głosowania na kolejnego prezydenta Estonii. Karis obejmie swoje stanowisko w październiku. Już wczoraj po ogłoszym wyborze wziął udział w spotkaniu na zaproszenie obecnej prezydent Kersti Kaljulaid. Gratulacje na ręce prezydenta elekta wysłali prezydenci Łotwy, Litwy, Finlandii, Ukrainy, a także przewodniczący KE, jak i Swietłana Cichanouska. "Mam nadzieję na podtrzymanie dynamiki współpracy polsko-estońskiej i regularną wymianę poglądów na najważniejsze dla naszych krajów tematy. Wyzwania, z jakimi mierzy się dzisiaj Europa i kraje naszego regionu, wymagają od nas solidarności." - napisał z kolei w depeszy prezydent Andrzej Duda.
Źródło

Polecam:
Niezdolność NATO do powstrzymania Rosji - a nie brak reform - jest głównym powodem, dla którego Ukraina nie może przystąpić do Sojuszu. Na szczycie NATO w czerwcu prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński wezwał prezydenta USA Joe Bidena do udzielenia jasnej odpowiedzi "tak" lub "nie" na prośbę jego kraju o Plan Działań na Rzecz Członkostwa (MAP), formalną ścieżkę do członkostwa w organizacji.
Komentarz Henrika Larsena z Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Zurychu, na łamach Instytutu RUSI.
Nierealistyczna kandydatura Ukrainy do NATO

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl
Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka
  • 1
Decyzja o przystąpieniu Kijowa do NATO mogłaby stanowić polityczną rekompensatę dla Zachodu, w szczególności Niemiec, za zgodę na dokończenie budowy gazociągu Nord Stream-2 - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. „Ukraina nie potrzebuje zapewnień, ale konkretnych gwarancji wiążącego bezpieczeństwa ze strony Stanów Zjednoczonych i Niemiec, najlepiej jak najszybszego członkostwa w NATO”. Według Melnyka „w tej chwili, po opuszczeniu Afganistanu przez Zachód, potrzebujemy odwagi Waszyngtonu, Berlina i Brukseli, by jak najszybciej przyjąć