Wpis z mikrobloga

Napisałem to przed chwilą na FB, ale może i tu ktoś chciałby się dowiedzieć jak grać w grę karcianą "66"

#grybezpradu #grykarciane #rozrywka

66 grane jest z 24 kart. Talia od Asów do 10. Starszeństwo kart to: AS, 10, Król, Dama, Jopek i 9. Najlepsza wersja to czterech graczy i gra się w parach jak w Brydżu.

Gracz rozdający rozdaje wszystkim po trzy karty. Gracz po jego lewej może wybrać kolor Atu (Trumfa, czyli kolor, który bije inne kolory). Jeżeli nie wybierze, a może nie wybrać, to kolejka przechodzi do jego partnera, czyli gracza po prawej od rozdającego. Jeżeli ten nie wybierze, to wybiera gracz na przeciwko rozdającego. Na końcu ma wybór rozdający, który też może nie wybrać. Wtedy gra się „Warszawę”, która polega na tym, że trzeba zebrać jak najmniej punktów.

Jeżeli zostanie wybrany kolor, to gracz który to zrobił ma dwie opcje. Może „Zapytać” (co oznacza, że inni gracze mogą dać mu „Kontre”, albo zagrać „Gorszą”, lub „Lepszą”.
Lub może nie pytać, ale wtedy musi zagrać i zebrać 66 pkt. (wtedy gra razem z partnerem).

Jeżeli gracz „zapytał” i nikt inny nic mu nie odpowiedział, to grana jest zwykła gra za 3 pkt. Wygrywa ta para, która zdobędzie 66 pkt, lub weźmie ostatniego sztycha (lewe). W grze istnieje możliwość meldowania (jak w 1000), jeżeli posiada się Króla i Damę w tym samy kolorze. Ale punktacja za meldunek jest taka, że meldunek w kolorze atu jest za 40 pkt, a wszystkie pozostałe za 20pkt.

Jeżeli podczas pytanie gracz dostał „Kontre”, co oznacza, że przeciwnik który to zrobił ma dobre karty, to gra się za 6 pkt. Oczywiście wybierający może to dalej odbijać, jeżeli jest pewny swego i podwyższyć licznik pkt do 24 i można tak aż dalej do 48 i 96, co może skończyć rozgrywkę, bo gra się właśnie do 66 punktów.

Jeżeli po „zapytaniu” któryś z graczy wybrał „Gorszą” (może to zrobić nawet partner pytającego) to wtedy mam rozgrywkę na trzech graczy. Gra ten który zadeklarował „Gorszą”, przeciwko parze przeciwników, a jego partner odkłada zakryte karty. „Gorsza” polega na pozbyciu się wszystkich kart i najlepiej ją grać jak ma się marne karty.

Jeżeli po „zapytaniu” któryś z graczy wybrał „Lepszą” (może to zrobić nawet partner pytającego) to wtedy mam rozgrywkę na trzech graczy. Gra ten który zadeklarował „Lepszą”, przeciwko parze przeciwników, a jego partner odkłada zakryte karty. „Lepsza” polega na zdobyciu wszystkich kart i najlepiej ją grać jak ma się mocne karty.
W „Lepszej” i „Gorszej” nie obowiązuje Atu.

W 66 można kontrować wszystko: „Lepszą”, „Gorszą”, „Warszawę”, „Bez pytania”, możliwa jest nawet kontra z pierwszych 3 kart na początku gry, zaraz po wybraniu Atu. Wtedy gracz, który wybrał kolor już nie może się pytać.

I najważniejsze. To jest gra dla 4 graczy w parach. Żaden inny wariant nie dostarczy wam tyle emocji.
Pomimo tego, że to gra z 24 kart, to jest tu pełno trików taktycznych.
sebeq77 - Napisałem to przed chwilą na FB, ale może i tu ktoś chciałby się dowiedzieć...

źródło: comment_1631691052qofkI3v0HjS2tJI2Zq2S29.jpg

Pobierz
  • 9
@DelicjeSzampanskie: Faktycznie tu jest mielizna instrukcyjna.
Po wybraniu koloru, lub jego nie wybraniu przez wszystkich graczy (co skutkuje grą w "Warszawę") rozdaje się resztę kart.
Warszawa to gra na zebranie jak najmniejszej ilości punktów.
W sumie gra się do 66 pkt.
Jedno zwykłe rozdanie jest za 3 pkt.
Cześć!
Super! Szukałem tych zadad długi czas. Wielkie dzieki że wpisałeś tutaj. To najlepsze i dla mnie jedyne 66 a nie badziewie które sa opisane w innych miejscach. Mam kilka pytań dodatkowych, bo wszyscy z którymi kiedyś grałem albo nie pamiętają albo już nie żyją. I jeszcze pytanko czy może jesteś ze Śląska? Wydaje mi sie że to typowo Ślaski wariant tej gry.

1. Wygrana "normalna" jest za 3pkt. Ja gralem tak,
@sebeq77: Wielkie dzięki. Grałem w to kiedyś bardzo często ale po latach zapomniałem większości zasad. Opisy w necie są jakieś niekompletne ale twój pozwolił mi sobie sporo przypomnieć. Pozwolę sobie odkopać trochę.