Wpis z mikrobloga

Mirki z tagów #proxmox #wirtualizacja - mam domowy serwerek, na nim kilka VM i CT. Naszło mnie domontować 2 stare, ale sprawne, HDD i zrobić NASa (jak sie przyjmie, zainwestuję w "normalne" dyski). I teraz pytanie - jak to zrobić z głową? Plan jest taki, żeby postawić jakiś FreeNAS/TrueNAS na proxmox jako VM lub CT, ale dyski podmontować do niego bezpośrednio, z pominięciem proxmox'owego ZFS i tam sobie skonfigurować podstawowy RAID1. Szukam wiedzy, tutoriali, rad, jak to ogarnąć, żeby zrobić raz, a dobrze i potem podmienić tylko HDD na nowe.
  • 2
  • Odpowiedz
@goferos: ogarnięte - przekopałem kilka stronek, ale tu jest najprościej wyjaśnione:
https://www.reddit.com/r/Proxmox/comments/p1vmlx/truenas_vm_install_on_proxmox/

W skrócie - robimy passtrough na wybranych dyskach. Potem zostaje tylko konfiguracja w samym TrueNAS (pool, samba, webdav, co kto lubi). Tym sposobem TrueNas dostaje fizyczny dostęp i władanie nad sprzętem.

Przerobiłem też podmiankę jednego z dysków - mam RAID1, więc podmieniłem HDD na inny (póki co o takim samym rozmiarze), odpaliłem serwer i po chwili RAID się odbudował.
  • Odpowiedz