Wpis z mikrobloga

3/30 Ærkriu - nieprzetłumaczalna sekwencja słów o znaczeniu magicznym, rozpoczynająca się od słowa ærkriu. Została wymieniona m. in. w Medicinale Anglicum, pochodzącym z około IX wieku staroangielskim manuskrypcie medycznym - ponadto jej fragmenty, zapisane pismem runicznym, zostały umieszczone na dwóch pierścieniach-amuletach z IX - X wieku: na pierścieniu z Bramham Moor i na złotym pierścieniu z Kingmoor.

Sekwencja ærkriu to rodzaj zaklęcia ochronnego lub uzdrawiającego, będącego magicznym remedium na krwotok. Zgodnie z zaleceniami Medicinale Anglicum, aby powstrzymać upływ krwi, należało dźgnąć pacjenta w środek ucha całym kłosem jęczmienia, ale tak delikatnie, żeby się nie zorientował - a żeby wspomóc kurację, można było dodatkowo wypisać choremu zaklęcie:

æȝryn. thon. struth. fola
arȝrenn. tart. struth. on. tria
enn. piath. hathu. morfana. on hæl
+ara. carn. leou. ȝroth. ƿeorn .lll.
ffil. crondi. ƿ.

Wersja z innego manuskryptu:

ær grim struht fola.
ær grenn tart strut onntria
enn piathu Morfona onnhel.
ara carn leoƿ gruth ueron .lll.
fil cron diƿ .X. inro cron
aer crio ær mio aær leno.

Sekwencja zawiera tylko kilka słów, które można jako tako przetłumaczyć i które są zniekształconymi słowami anglosaskimi i irlandzkimi:

- ærkriu, ærcriu - "przeciwko krwawieniu",
- struth fola - "strumień krwi",
- arȝrenn, ær grim - "przeciwko podrażnieniu",
- onnhel, on hæl - "niezdrowy",
- .lll. - zniekształcona litera celtyckiego pisma ogham, oznaczająca olchę,
- ffil. crondi. ƿ. - "to jest drzewo",
- cron aer crio - "zakaz przeciwko krwawieniu",
- ær leno - "przeciwko dolegliwościom".

Poniżej: złoty pierścień z Kingmoor z IX - X wieku z wypisaną runami sekwencją ærkriu w skróconej wersji: ærkriufltkriuriþonglæstæpon/tol (᛭ᚨᚱᛦᚱᛁᚢᚠᛚᛏᛦᚱᛁᚢᚱᛁᚦᚩᚾᚷᛚᚨᚴᛏᚨᛈᚩᚾ / ᛏᚨᚿ).

#apaturium #sredniowiecze #historia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #magia #medycyna
Apaturia - 3/30 Ærkriu - nieprzetłumaczalna sekwencja słów o znaczeniu magicznym, roz...

źródło: comment_1633417142kEckAC5rl5rMTuE0QF48Dp.jpg

Pobierz
  • 13
@Borealny: Ojć, złe wkłucie to faktycznie nieprzyjemna sprawa. Co do pisma runicznego, też bardzo lubię te klimaty, chociaż zawsze ciągnęło mnie trochę bardziej w stronę Celtów. Alfabet Ogham nie dorobił się niestety takiej popularności jak runiczny, a też ma swój urok ;)
@Apaturia Możasz coś więcej napisać o piśmie Ogham? Wiem, że jest to pismo celtyckie i chyba miało jakieś swoje odmiany (wczesna i późna?), ale nic nie wiem o zasięgu tego pisma (czy Galowie je znali), ani o okresie w jakim było używane (podobno w Bretanii jeszcze w XVI wieku - a może nawet XVIII? - obchodzono celtyckie święta, więc może w tym przypadku było podobnie) ʕʔ
@Askaukalis: Ogham to temat na dłuższy wpis - pod względem zasięgu jego występowania na zabytkach, to przede wszystkim południowa i zachodnia Irlandia, Walia, częściowo Szkocja, Kornwalia i Wyspa Man. Celtowie na kontynencie też prawdopodobnie znali ten alfabet, ale trudno ustalić jego początki - pierwsze inskrypcje oghamiczne mogły być wykonywane na materiałach mocno biodegradowalnych typu drewienka itp., które nie zachowały się do dziś. Jest sporo hipotez dotyczących pochodzenia ogham, np. kiedyś
@kuhhhwaaa_spock: Możliwe, że staroangielskie pierścienie runiczne zainspirowały Tolkiena ( ͡° ͜ʖ ͡°) Niestety, nie ma chyba na to bezpośrednich dowodów, ale akurat pierścień z Kingmoor, odkryty na początku XIX wieku, był bardzo znanym znaleziskiem i Tolkien na pewno o nim wiedział.