Wpis z mikrobloga

Chcę kupić Canona 5D Mark II albo III i używać go głównie do amatorskiego filmowania (bo można to na nich robić w RAWach) i zastanawiam się nad obiektywem. Jako, że to początek mojej przygody, zastanawiam się jaki obiektyw w okolicach 2tys. zł (używany) będzie do tego najlepszy- póki co myślę nad Tamron SP 24-70mm f/2.8 Di VC USD - są jakieś konkurencyjne konstrukcje które pasowałby do Canona? A może jakiś inny zakres ogniskowych?

#fotografia #filmowanie #optyka
  • 12
@WormRider: obiektyw zmiennoogniskowy bez rigu będzie mordęgą w użytkowaniu. Na początek lepiej iść w 24mm od samyanga z pierścieniem do follow focusa i stopniowo rozbudować zestaw o follow focus i odpowiedni uchwyt z klatką
@Feretere: nie wiem czy aż tak mocno chcę iść w stronę filmowania (ale kierunek pokazałeś) - bo te filmy to głównie chcę mieś do zabawy z motion trackingiem, VFX, obróbką itd. dlatego ten RAW jest dla mnie ważny. Nie będę biegał z kamerą cały dzień. Do tego chcę jeszcze aparat wykorzystać do fotogrametrii - tutaj mi będzie zależało, żeby zdjęcia był ostre, bez głębi ostrości (rozmycia planów) - też do końca
@WormRider: tak, słyszałem w 2015 jak mk2 już był wiekowy, a mk3 miał 3 lata. Serio nie ma sensu. Przy VFX i trackingu o wiele większa różnice zrobi np. 4K, niż zhackowane rawy.

Kup sobie coś co nagrywa 4K 10 bit 422 wewnętrznie i będzie to o wiele lepszy wybór, niż to co chcesz kupić.
@KotoFan: Dokładnie. Największy problem Canona to nie klatkarz czy głębia bitów tylko gówniana rozdzielczosć . Te pierwsze można obejśc montazowo i na etapie planowania produkcji. Ale z gównianą jakością sie juz nic nie zrobi