Wpis z mikrobloga

Przeskakuje mi łańcuch w rowerze na przedniej zębatce, na każdym przełożeniu. Łańcuch był bardzo rozciągnięty, skróciłem go o 3 oczka, bez zmian. To jest stary 15 letni nie markowy rower nie zamierzam w niego inwestować, chcę wystawić za stówkę i kupić nowy. Dobrze byłoby aby ewentualny kupujący chociaż mógł się nim przejechać. Co tu może być przyczyną? Ten łańcuch czy wytarte zęby, ale czy znów możliwe, że na każdym przełożeniu?

#pytanie #diy
#rower
  • 16
@grzesiek0401:
Ziom, ale skracanie nie ma znaczenia przy rozciągniętym łańcuchu, bo problemem nie jest to, że łańcuch jest 3cm za długi, tylko, że każde ogniwo jest za długie o kilka mm i nie trafia dobrze w zęby koła zębatego.
15 letni rower to pewnie oprócz wymiany łańcucha warto wymienić przednie koła zębate -- bo jest ryzyko, że też jest wytarte i nowy łańcuch też będzie przeskakiwał.
@grzesiek0401: nie sądzę, żebyś dał radę aż tak rozciągnąć łańcuch, ale jeśli rzeczywiście tak jest to jego skrocenie nic nie da. Szybciej spodziewanym się, że zębatka jest starta. W obu przypadkach wymiana. Mozesz próbować znaleźć coś używanego w pobliskim serwisie, ale jak chcesz sprzedać za stówkę to pewnie nie warto.
@grzesiek0401: z tym złomem to bym się nie rozpędzał, najpierw pokaż co to. Może jednak warto będzie go sprzedać, choćby i tanio, ew. coś w nim tanio wymienić żeby się łatwiej sprzedał
@grzesiek0401 do wymiany: przednia zębatka w korbie, łańcuch oraz (wolnobieg lub kaseta). Wolnobieg ma mechanizm zapadkowy wbudowany. Kaseta nie ma mechanizmu zapadkowego bo piasta go ma. Żeby dokonać wymaganych zmian musisz wiedzieć: czy korba jest rozkręcalna (czy da się w niej zmieniać zębatki), czy masz kasetę czy wolnobieg oraz ile przełożeń.
@grzesiek0401: faktycznie trochę rupieć i fest zapuszczony. Napęd wygląda na 3x7, pewnie z wolnobiegiem. Korba do wymiany, suport pewnie też skoro zęby są tak zjechane, łańcuch, wolnobieg. Daj ten rower jakiemuś hobbyście w prezencie jak nie zamierzasz sam tego robić.
@grzesiek0401 Kolejność jest następująca. Łańcuch od pracy się rozciąga. Rozciągnięty łańcuch nie siedzi ładnie na korbie (i na zębach kasety/wolnobiegu) i je zjada. Robią się charakterystyczne zęby rekina :) jest specjalny przyrząd do mierzenia stopnia rozciągnięcia łańcucha i jego użycie pozwala zadziałać zanim występuje przeskakiwanie łańcucha (na korbie/ na wolnobiegu / kasecie). Ale u Ciebie jest już na taką akcję (wymiana samego łańcucha) o wiele za późno. Wydaje mi się że zdjęć