Wpis z mikrobloga

18/30 Der Münchener Nachtsegen - średniowieczna inkantacja przeciwko elfom, zmorom i podobnym istotom wywołującym u człowieka różnego rodzaju dolegliwości, w tym problemy ze snem, nocne duszności i konwulsje. Została ona spisana w języku średnio-wysoko-niemieckim w manuskrypcie datowanym na ok. XIV wiek.

W pełnej wersji zaklęcie, przeznaczone do odmawiania wieczorem przez pójściem spać, jest dość długie. Najbardziej interesujący wydaje się jednak ten fragment, w którym wymieniono nie tylko jednego szkodliwego elfa-alba, ale także: elbelin, czyli małego alba (albiątko?), albową siostrę, ojca i matkę, a także dwie istoty trute i mar, żeńskie stwory dręczące człowieka podczas snu:

Albie, czyli też elbelin [mały albie],
dłużej nie będziecie pozostawać,
alba siostro i ojcze,
wy wyjdziecie ponad wrotami;
alba matko, trute i mar,
wy wyjdziecie przez kalenicę dachu!
Niech mar mnie nie dusi,
niech trute mnie nie szczypie,
niech mar mnie nie ujeżdża,
niech mar mnie nie dosiada!

Najwyraźniej dręczenie człowieka podczas snu bywało czasem zabawą dla całej albowej rodziny i jeszcze kilku dalszych krewnych, i nawet najmniejsze albiątko nie mogło sobie odpuścić. Poniżej fragment zaklęcia w oryginale - widać, że poszczególne wersy się rymują:

alb vnde ł elbelin
Ir sult nich beng’ bliben hin
albes svestir vn vatir
Ir sult uz varen obir dē gatir
albes mutir trute vn mar
Ir sult uz zu dē virste varē
Noc mich dy mare druche
Noc mich dy trute zciche
Noc mich dy mare rite
Noc mich dy mare bescrite

Inkantacja w całości obejmuje ponad siedemdziesiąt linijek, więc nawet jeśli nie pomagała na alby i inne zmory, jej odmawianie przed snem musiało całkiem nieźle wspomagać zasypianie.

Ilustracja poniżej: Inne zaklęcie przeciwko dręczeniu elfów ze staroangielskiego manuskryptu z XV wieku: Zaklinam was, elfy, i wszelkie nocne i dzienne szkody demonów, przez Ojca i Syna i Ducha Świętego (...) i przez wstawiennictwo wszystkich świętych i Siedmiu Śpiących, których imiona kolejno: Malchus, Maximianus, Dionsisus, Johannes, Constantinus, Seraphion, Martinianus (...) żebyście nie mogły krzywdzić ani wyrządzać żadnego zła ani atakować tego sługi Bożego N. [imię], ani śpiącego, ani przebudzonego.

#apaturium #sredniowiecze #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #gruparatowaniapoziomu #magia #elfy #sen
Pobierz
źródło: comment_1634626921Fx5ydaIMIoNGyYM61bXeJO.jpg
  • 4