Wpis z mikrobloga

#apple #android

Czy faktycznie warto dopłacić do ekosystemu iOS ze względu na bezpieczeństwo?

Nie chcę żadnej burzy tylko logiczne argumenty - jestem przed zakupem telefonu i waham się między S21 a iPhone 12/13

Warto dopłacić ten 1000zl i faktycznie moje dane są bezpieczniejsze i jestem w "lepszej" bańce informacyjnej?
  • 86
@gawix: Tak

- aktualizacje bezpieczeństwa są częste i wychodzą na wszystkie wspierane urządzenia w tym samym czasie
- lepszy mechanizm weryfikacji aplikacji w AppStore, praktycznie nie występują znane z Androida podróbki aplikacji bankowych itd itp
- face id jest znacznie bezpieczniejsze jako narzędzie do biometrii bo wykorzystuje skanowanie punktów twarzy w przestrzeni a nie zdjęcia / wideo
- zamknięty system jest bardziej ograniczony ale to utrudnia podmianę kluczowych komponentów i instalowanie
via Android
  • 0
@oakduck opie, napisz coś sensownego. Pytam bo się nie znam - stać mnie na oba telefony i nie wiem co wybrać.
Napiszesz taki komentarz który nic nie wnosi do dyskusji. Opisz to jakoś, co tam uważasz i chętnie ci wysłuchamy - a ja będę więcej wiedział.
W pracy też tak komentujesz każdy pomysł bez dalszej dygresji?
@gawix: Na pewno na iOS trudniej jest zainstalować podejrzaną apkę która będzie wysyłała wszystkie Twoje dane na jakieś chińskie serwery, oprócz tego masz większą kontrolę nad tym co mogą robić zainstalowane aplikacje, a w App Store jest ładnie wyszczególnione jakich danych wymaga każda apka. Poza tym z iPhonem będziesz bardzo długo dostawał aktualizacje, w tym te łatające luki bezpieczeństwa.
A jeśli chodzi Ci o bezpieczeństo w sensie "co jeśli policja weźmie
via Android
  • 1
@wylinialeLinoleum bardziej chodzi mi o śledzenie, wysyłanie danych do serwerów wschodnich/zachodnich i generalna inwigilację. O Policję mi nie chodzi, używam telefonu do pisania i dzwonienia a pracy, + czytanie artykułów.
No ale jeżeli mogę dopłacić za większe bezpieczeństwo które jest poparte jakimiś argumentami i uszczelnieniami w systemie to sobie myślę:' czemu nie?
@gawix: a i jeszcze dodam do moich wcześniejszych punktów specyfikę polskiego rynku smartfonów. Apple ma tak planktonowy udział w rynku (poniżej 10%) że w zasadzie wszystkie ataki targetowane w polskich użytkowników aplikacji bankowych / ubezpieczeniowych itd są oparte o androida. To trochę security by obscurity ale jednak w polskich realiach się sprawdza ;)

Znajoma (wbrew pozorom bardzo ogarnięta technicznie) zainstalowała lewą appkę udającą duży bank z google play store i straciła
via Android
  • 0
@dziadmankowy z drugiej strony sama się o to prosiła pozwalając instalować aplikacje z poza sklepu (czy jakoś tak) - umówmy się ale taka pomyłka przy klikaniu na Google Store jest raczej niemożliwa. Nie wydaje Ci się?
via Android
  • 0
@dziadmankowy i nie było o tym głośno w żadnych mediach (mam na myśli wykop, jakieś inne fora)?
Jakoś zawsze mnie ten argument nie kupuje - ale ok wierzę że mogło do tego dojść.