Wpis z mikrobloga

Ostatnio dużo czytam na temat inteligentnych domów i zastanawia mnie dlaczego w Polsce tak popularne są systemy scentralizowane w których to ciągnie się wszystkie przewody do jednej puszki. A nie stosuje się takich gdzie na jedno pomieszczenie przypada jeden niezależny 'kontroler' który ma w sobie przekaźniki do sterowania oświetleniem i gniazdkami a z innymi komunikuje się przez sieć.

Taki system wymaga mniej przewodów, da się go zamontować bez większych remontów a w przypadku awarii jednego urządzenia nie działa prąd tylko w jednym pomieszczeniu.

Nie mam tu na myśli tych inteligentnych żarówek, które nie działają bez dostępu do sieci a bardziej coś w stylu jak na filmie (sonoff nspanel, ponoć nowość).

#inteligentnydom
K-S- - Ostatnio dużo czytam na temat inteligentnych domów i zastanawia mnie dlaczego ...
  • 7
@K-S-: bo pociągnięcie kabli w jedno miejsce sprawia, że możesz z nimi zrobić później wszystko i nie masz ograniczeń. Jak masz taką wizję to możesz w rozdzielni przecież zrobić tak, żeby każde pomieszczenie było osobno.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@K-S-: No patrz, sam projektowałem swoją instalacje i dokładnie na to samo wpadłem. Jedna szafa rozdzielcza na pomieszczenie i w niej sterowniki z tego pomieszczenia :)
@L3stko: Miałem na myśli przewody od prądu, że do skrzynki idą przewody od każdego gniazdka, żarówki, rolety plus przewody sterownicze. Czego mniej więcej używasz?

@houk: Rozwiązanie takie jak to z filmu w sensie jedno urządzenie na pokój czy jakoś inaczej?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@K-S-: Jedno lub dwa urządzenia na pokój, ja mam oparte to na sterownikach plc sterbox spięte z domoticz. Http://adminek.pl/automatyka
Miałem na myśli przewody od prądu


@K-S-: no to też chyba można ogarnąć przekaźnikami w puszce.

Czego mniej więcej używasz?


Zależy do czego. Ja mam smart home na HomeKit. Do ogrzewania mam Netatmo, do klimatyzacji Tado, do oświetlenia Ikea Tradfri, wszelkie czujniki od Aqara, brama garażowa Meross, przekaźniki na Shelly via Homebridge. Do monitoringu kamery Eufy.
@L3stko: > po co komu przewody? Wszystko mam bezprzewodowo.

@L3stko: powodów jest wiele, pewnie najważniejszy to niezawodność. Pewnie u Ciebie nigdy nie było problemów itd. ale prawda jest taka, że system całkowicie bezprzewodowy można rozłożyć na łopatki sprzętem za 2-5$. Co bardziej ogarnięci robią u siebie systemy mieszane, na kablu mając jedynie niezbędne elementy.