Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki i Mirabelki!
Piszę mając nadzieję, że znajdę kogoś kto zna się na prawie o nieruchomościach lub Miejscowym planie zagospodarowania przestrzeni i będzie w stanie mi coś doradzić.
Wiele lat temu dostałem w spadku działkę rolną, na której miałem plany w przyszłości się budować. Niestety, jakiś czas temu miasto postanowiło włączyć tę działke do MPZP jako tereny zielone czym skutecznie pokrzyżowało mi plany. Wysyłałem prośby i pisma niezgadzając się na to już na etapie planów, ale nie zostało to w ogóle uwzględnione. Oficjalnie na swojej działce nie mogę wybudować nawet ogrodzenia nie wspominając już o jakimś budynku. Wartość działki spadła wielokrotnie, a podczas wizyty w odpowiednim urzędzie i pytaniu o ewentualne odszkodowanie od miasta usłyszałem od urzędnika, że "trzeba było się wcześniej budować". Co robić w takiej sytuacji? Czy jest jakaś szansa na przekształcenie działki na budowlana? Zależy mi na postawieniu tam małego domku na zgłoszenie. Albo skuteczna opcja dochodzenia odszkodowania?
Z góry dziękuję za pomoc.
#prawo #nieruchomosci #budowadomu #krakow #dom
  • 10
  • Odpowiedz
@tony_ciankla: zbyt złożony temat żeby cokolwiek powiedzieć bez dokumentów. zbierz wszystko co masz i udaj się na konsultację do radcy prawnego lub adwokata - najlepiej specjalizującego się w prawie nieruchomości.
  • Odpowiedz
@tony_ciankla:
Jeżeli wcześniej nie było MPZP i została uchwalona zieleń, to obawiam się, że masz słabe instrumenty nacisku. Jeżeli natomiast był jakiś poprzedni plan miejscowy (nawet jeszcze przed 2003r) który przewidywał korzystniejsze przeznaczenie i po uchwaleniu nowego wartość nieruchomości uległa obniżeniu - roszczenie odszkodowawcze z art.36 ust.3 tej ustawy:
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/planowanie-i-zagospodarowanie-przestrzenne-17027058/art-36
  • Odpowiedz
Plan zagospodarowania wszedł w życie już jakieś 3 lata temu i według niego nie mogę na działce nic wybudować, ani nawet zasadzić drzewa wyższego niż chyba 3 metry (mimo, że wszędzie w koło są drzewa które mają ponad 10 metrów)
  • Odpowiedz