Wpis z mikrobloga

Takie ma być nowe godło:
https://legislacja.gov.pl/docs//2/12351953/12820781/12820784/dokument526320.pdf
A takie jest uzasadnienie, bo było niedowierzanie w media..

Ponadto, wprowadzenie postulowanej przez Ministra Sprawiedliwości zmiany uczyniłoby zadość

społecznemu żądaniu Polaków, dla których zgodnie z badaniami NCK/TNS Polska

dotyczącymi historii i patriotyzmu „wymiarem patriotyzmu jest szacunek dla symboli

narodowych”. 94% Polaków jako patriotyzm uznaje okazywanie szacunku symbolom, a 67%

brak szacunku wskazuje jako najbardziej krytycznie oceniane zachowanie niepatriotyczne.

W kontekście postulowanej zmiany załącznika nr 1 do projektu ustawy należy zaznaczyć,

iż postulowane przywrócenie krzyża (jako zwieńczenia korony) historycznie było wyrazem

treści świeckiej, odzwierciedlającej suwerenność państwa, dlatego wydaje się więc,

że obecność krzyża na koronie nie powinna budzić oporów części społeczeństwa

niedeklarującej przynależności do jednego z Kościołów chrześcijańskich. Co więcej,

nie można pominąć faktu, iż Rzeczypospolita zawsze była państwem tolerancyjnym,

w którym schronienie znajdowali przedstawiciele różnych wyznań i kultur. Potwierdził

to m.in. akt konfederacji warszawskiej z 1573 r., gdzie w uchwale zagwarantowano swobodę

wyznania, potwierdzając pokój między różniącymi się w wierze.

https://legislacja.gov.pl/docs//2/12351953/12820781/12820784/dokument526319.pdf

Podpisał
Michał Woś
Sekretarz Stanu

A to tylko się zostawi
https://www.wykop.pl/wpis/61308607/daily-reminder-ze-kosciol-katolicki-to-zdrajcy-pol/
https://www.wykop.pl/link/4836071/bog-honor-ojczyzna-w-nowym-paszporcie-ponad-1500-osob-wnioslo-skarge-do-rpo/
Wytłumaczyłby ktoś Wosiom różnicę między symbolami narodowymi a religijnymi, okupacyjnymi i propagandowymi

źródło: comment_1635276419Cd6AyX8K8TxdAzpMmQ7f2W.jpg
  • 25
I teraz tak.. jak obrazisz katolicki symbol to godło też i

Art. 137. [Publiczne znieważenie znaku lub symbolu państwowego]

§ 1.

Kto publicznie znieważa, niszczy, uszkadza lub usuwa godło, sztandar, chorągiew, banderę, flagę lub inny znak państwowy,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.


#pedofile górą
@Leniek: Art. 28.
1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.
2. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony.
3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.
4. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.
5. Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@vytah: no to tak jak podejrzewałem.

Mamy poważniejsze sprawy niż godło, ale jak już chce zmieniać to mogli by to uporządkować A nie na #!$%@? krzyż przylepić
@vytah: Ponieważ Polska nie zawsze była królestwem i do tego silnym królestwem- często byliśmy zależni od np. Niemiec czy Czech no i nie zawsze korona była prawidłowa- tylko podałem jak jest oficjalnie w heraldyce i tutaj to też potwierdzają.
koronę zamkniętą na głowie orła w herbie Rzeczypospolitej Obojga Narodów umieszczono na pieczęci koronnej dopiero w roku 1764.

@djtartini1: Więc dopiero w 1764 Polska stała się silnym królestwem, o czym świadczy jej wybitny rozwój zaczynający się podczas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@vytah: "Umieszczenie przez Jagiellonów korony zamkniętej na swoich pieczęciach koronnych przyjmuje się jako manifestację ich niezależności wobec wpływów niemieckiego cesarstwa oraz władców carstwa moskiewskiego, pretendującego do roli spadkobiercy cesarstwa bizantyńskiego. " To już wtedy był symbol ważny, choć fizycznie jeszcze mieli otwartą koronę jako spuścizna po Piastach, jako godło używali zamkniętej.
@djtartini1: Tak z ciekawości sprawdziłem korony w godłach innych państw. Otwartą koronę mają lew norweski, lew hiszpański, lew fiński, lew holenderski, lew luksemburski, lwy duńskie, orły czeskie, orzeł austriacki, góra węgierska, a godłem Szwecji są po prostu trzy otwarte korony. Zamkniętą koronę mają orzeł rosyjski , orzeł rumuński, lew bułgarski. Korony zamknięte są stosowane jako korony rangowe w herbach: Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Szwecji, Norwegii, Danii, Holandii, Belgii, Luksemburga, Monako, Liechtensteinu, Węgier,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TradingWykop: Kiedy pierwszy raz usłyszałem o zmianach, moim jedynym zastrzeżeniem było to, że rząd zabiera się za to w czasach COVID-u, kiedy 1) są dużo ważniejsze sprawy do załatwienia 2) zaczyna się kryzys, i nawet te "drobne" w skali państwa pieniądze (ok. 150 mln) można było wydać lepiej. Ale jak widzę ten nowy wzór, który powtarza chyba każdy błąd poprzedniego godła, i jedyną większą zmianą jest zamknięcie korony i doklejenie krzyżyka