Wpis z mikrobloga

Siemka! Ktoś może kojarzy czemu Trader21 często powtarza, że jeśli już kupujemy ETF na złoto i srebro, to tylko te Sprotta i ZKB? Z kolei etfy GLD (SPRD) i SLV (iShares) wymienia jako śmieciowe.
Skąd wynikają te różnice? Z mojego pobieżnego szukania wnioskuję, że wszystkie wymienione są zabezpieczone fizycznym złotem.

#zloto #srebro #etf #trader21
  • 10
@grzegorz8: tak, te ETF są zabezpieczone i można chyba nawet zrobić tak że Ci przywiozą to domu, oczywiście jak masz dużo tego towaru ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Trader21 twierdzi że ceny złota i srebra są manipulowane i że w pewnym momencie dojdzie od "odklejenia się" ceny papierowej od fizyka i fizyk będzie warty więcej i coś tam dalej. Ja generalnie w to nie wierzę, ale musisz sobie
@card_man: No dobra, ale jaka jest różnica między PHYS (Sprott) a GLD (SPRD) lub PSLV (Sprott) a SLV (iShares), skoro wszystkie są zabezpieczone fizycznie? Czy zarówno Sprott jak i inne ETFy "odkleją się" od ceny fizyka w czasie jakiegoś wielkiego kryzysu? Gdzie jest niby ta różnica jakościowa?
@grzegorz8: GLD i SLV nie są w 100% zabezpieczone fizykiem (albo inwestują w kontrakty terminowe na Comex czyli papier) i nie można dostać kruszcu do łapy. Jeśli chcesz być pewny to musiałbyś to sprawdzić gdzieś u źródła, zresztą podobne rzeczy pisali na na reddit.
Według tych teorii co ja czytałem, w momencie gdy cena się odklei to ludzie będą żądali fizyka i wtedy ma się wszystko posypać, bo na Comex nie
@grzegorz8: Trochę przeorałem temat, to może się wypowiem, żeby Ci zaoszczędzić czasu:

Owszem, wszystkie te wehikuły są zabezpieczone fizycznym złotem. Trader wypowiadał się negatywnie co do ETF typu GLD i SLV. Jako argument podawał, że wiosną 2020 podczas silnych wzrostów tych metali funduszom Sprotta, czy ZKB zajęło kilka miesięcy nagromadzenie odpowiedniej ilości metalu, podczas gdy GLD, czy SLV zrobiły to błyskawicznie. Podejżewał więc, że są tam machlojki i niekoniecznie to co