Wpis z mikrobloga

Wiele osób było wczoraj zaskoczonych ankietą Elona Muska, w której pytał, czy ma sprzedać 10% swoich akcji, by w końcu zapłacić podatki. Dotychczas, pomimo tego że wartość akcji Elona, to tak naprawdę, dopóki nie sprzedawał ich, to nic nie zyskiwał.

Ostatnimi czasy w stanach wiele znanych osób promuję ideę płatności podatku, od niezrealizowanych zysków. Taki podatek dotknąłby w pierwszym rzędzie właśnie udziałowców dużych firm. Chęć zapłaty podatku wcześniej przez Elona, powinien w jakiś sposób osłabić argument osób, które mówią, że "Miliarderzy nie płącą podatków".

Wyniki ankiety, którą Elon opublikował (a co do której powiedział, że uszanuje jej wynik), wskazują, że najprawdopodobniej Elon sprzeda 10% swoich akcji. Czy mnie osobiście to zaskoczyło? Nie specjalnie.


Ponad 3 tygodnie temu, dokładnie w tej samej sprawie robiłem ankietę tutaj (heh... może Elon się zainspirował? :P). W momencie pisania tamtego postu, Elon potrzebował ok 10mld na podatki, za opcje, które zrealizuje. Obecnie Elon potrzebowałby już ok 14,5 mld dolarów.

Elon miał do wyboru sprzedać akcje (najprawdopodobniej to włąśnie zrobi), wziąć pożyczkę 10-14mld pod zastaw akcji, albo zrobić coś pomiędzy. To, że coś takiego prawdopodobnie będzie miało miejsca, było wiadomo... już od dobrych kilku lat, od kiedy zostały mu przyznane te opcje. (nie przypadkiem nawet 10 lat temu? Nie pamiętam dokładnie...)

Co ciekawe, Elon może sobie nie mało zaoszczędzić, jeżeli sprzeda owe akcje po obecnej cenie, a zrealizuje opcje po cenie dużo niższej. Faktem jest to, że też na pewno nie powinien czekać do ostatniego możliwego dnia ze sprzedażą akcji... więc biorąc pod uwagę, że nie chce się dalej zapożyczać... wszystko co zrobił, nie powinno nikogo dziwić.

#tesla #tsla #gielda
Pobierz anonimowy_programista - Wiele osób było wczoraj zaskoczonych ankietą Elona Muska, w k...
źródło: comment_1636316241VXCp96ZaPSPo1tM6m3gMF5.jpg
  • 12
@anonimowy_programista: Nie wiem, w którym wywiadzie ale pamiętam, że Elon mówił, że będzie musiał sprzedać akcje w tym roku, więc ta sonda była z lekka wydmuszką. Jakby nawet wyszło na odwrót to odczekałby do ostatniej chwili zanim mu opcje na akcje przepadną i wtedy sprzedał. Czyli pewnie kilka miesięcy później.

Imo on i tak by te akcje sprzedał bo jak ma inną opcje to już nie wpuści do spacex więcej inwestorów,