Wpis z mikrobloga

A czy ty powiesiłeś/siłaś już karmnik dla ptaków w swoim ogrodzie? Jeszcze nie?
Nic straconego sezon dopiero się rozpoczyna. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć dokarmianie, ale nie bardzo wiedzą jak powstał tag #dokarmianieptakow Pomysłodawcą i głównym inicjatorem jest @powsinogaszszlaja.
Warto obserwować ten tag, ponieważ oprócz tego, że można będzie się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, dla obserwatorów tego tagu przewidziany jest konkurs z nagrodami rzeczowymi. Powiem wam, że warto :)
Więcej informacji dotyczących funkcjonowania tagu należy się spodziewać lada dzień.
Jeszcze raz zachęcam do obserwowania tagu, a każdy kto chce być wołany do pierwszego wpisu niech zaplusuje pierwszy komentarz.
Jak widać ptaki już czekają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dokarmianieptakow #ptaki #ornitologia #przyroda #ogrod
aaadam91 - A czy ty powiesiłeś/siłaś już karmnik dla ptaków w swoim ogrodzie? Jeszcze...

źródło: comment_1636898201zvR73V0hDgXxpL8N2pdAvt.jpg

Pobierz
  • 59
które przyleciały na różne jedzeniowe pokusy i było ich ponad 20 gatunków.


@Tulkandra: Muszę poszukać zapisków. W 2016 lub 17 - nie pamiętam, było przez zimę 46 różnych.
Nie wszystkie udało się sfotografować, ale na bieżąco podrzucałem obserwacje do radia.
Gdzieś mam na starym dysku - trzeba go wyjąć i odczytać.
To był wyjątkowo urodzajny w ptasiory rok. Teraz niestety między mną a sąsiadami są wycięte świerki - trochę zagrażały dachom
@not_me: Właśnie po to powstał ten tag, żeby w merytoryczny sposób porozmawiać na tematy około karmnikowe. Zimą normalne jest to, że ptaki się gromadzą. Różne gatunki sikor razem z kowalikami i dzięciołami tworzą ze sobą wędrujące po okolicy grupki, czy dzwońce i czyża które już od końca lata stale przebywają w dużych skupiskach. Według mnie najlepiej starać się tak dokarmiać, żeby poszczególne grupy ptaków miały ze sobą jak najbardziej ograniczony kontakt.
karmnik wiesza się gdy jest spora pokrywa śniegu lub długotrwałe panuje ujemna temperatura


@Leon44: lub długotrwałe panuje ujemna temperatura**

Właśnie dlatego powstał tag.
Uszczuplenie naturalnych żerowisk "wymusza" działanie człowieka.
Wrzucę Ci moje okolice - lato.
Wydawałoby się, że mają gdzie żerować, ale rzeczywistość jest inna.
Monokultura, zaorane miedze, nawet te zarośla są trzebione. Efekt? Coraz mniej miejsc, gdzie mogą znaleźć pożywienie. Nie koszone łąki też nie sprzyjają mnogości miejsc, gdzie zdobędą
powsinogaszszlaja - > karmnik wiesza się gdy jest spora pokrywa śniegu lub długotrwał...

źródło: comment_1636911574DhGdfP90xASTKUsuzVe2l1.jpg

Pobierz
@powsinogaszszlaja: chwała Ci za to u mnie pół hektara starego sadu i mam taką stara grusze podziurawiona przez dzięcioły jak sito rośnie owoce też są i w te dziury wkładam orzechy włoskie przepołowione albo wyłuskane w te mniejsze otwory robię tak od pierwszych mrozów za dnia regularnie dwa razy dziennie u mnie na wsi też dość słabo z różnorodnością roślin ale staram się aby rosło jak najwięcej krzewów i traw na