Wpis z mikrobloga

A czy ty powiesiłeś/siłaś już karmnik dla ptaków w swoim ogrodzie? Jeszcze nie?
Nic straconego sezon dopiero się rozpoczyna. Dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozpocząć dokarmianie, ale nie bardzo wiedzą jak powstał tag #dokarmianieptakow Pomysłodawcą i głównym inicjatorem jest @powsinogaszszlaja.
Warto obserwować ten tag, ponieważ oprócz tego, że można będzie się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy, dla obserwatorów tego tagu przewidziany jest konkurs z nagrodami rzeczowymi. Powiem wam, że warto :)
Więcej informacji dotyczących funkcjonowania tagu należy się spodziewać lada dzień.
Jeszcze raz zachęcam do obserwowania tagu, a każdy kto chce być wołany do pierwszego wpisu niech zaplusuje pierwszy komentarz.
Jak widać ptaki już czekają ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#dokarmianieptakow #ptaki #ornitologia #przyroda #ogrod
aaadam91 - A czy ty powiesiłeś/siłaś już karmnik dla ptaków w swoim ogrodzie? Jeszcze...

źródło: comment_1636898201zvR73V0hDgXxpL8N2pdAvt.jpg

Pobierz
  • 59
  • Odpowiedz
@aaadam91: ja dla maluchów (wróble itp.) mam kupione kule, ale jeżeli macie wskazówki jak takie zrobić samemu byłoby super.
I mam zaprzyjaźnioną wronę, jak takiego ptaszora dokarmiać zimą? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@justypl: chyba tak jak sójkę, wyżera co jej pasuje ze składu dla maluchów i mam wrażenie że kradnie kule, jak już zostają jej resztki i spadają do karmnika
  • Odpowiedz
Ja powiesilem na balkonie trzy kulki dla ptaków i dwie na drzewie obok bloku, a jeszcze w pojemniku na parapecie wysypane ziarno dla ptaków. Codziennie stado sikorek i wróbli, a czasami jeszcze jakaś kawka i gawron odwiedzą.
  • Odpowiedz
@aaadam91: Kiedyś trochę czytałem o dokarmianiu ptaków. Ogólnie są 3 szkoły: w ogóle nie karmić, karmić tylko zimą gdy jest pokrywa śnieżna, karmić cały rok bo człowiek niszczy przyrodę.
Jednak złe karmienie przynosi więcej strat niż pożytku np.
- karmnik powinien mieć wyciąganą podłogę i co parę dni powinno się go czyścić np z odchodów
- nie dawać za dużo karmy bo wilgoć i gnije
- nie dawać chleba, resztek i
  • Odpowiedz
@aaadam91: oczywiście, już jakiś czas temu przygotowałem karmnik :) Tegorocznej jesieni pojawiają się głównie sikorki, dawno nie widziałem innych ptaków, za to przylatują całą bandą. Kilka razy naliczyłem ich ponad tuzin naraz.

Dawniej rozsypywałem po prostu jedzenie na ziemi ale odkąd mam nowego psa to się nie sprawdza, bo to terrorysta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
dzangyl - @aaadam91: oczywiście, już jakiś czas temu przygotowałem karmnik :) Tegoroc...

źródło: comment_1637160584Lcu7JaOMwOqqeFczOjztSV.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
A do mnie kurde tylko gołębie przylatują. Najpierw dwa, potem 3, potem 10. Jakby sobie mówiły gdzie jest żarcie :(
  • Odpowiedz
Spadł mi z nieba ten tag! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Właśnie z córką lvl 2 rozmawiamy sporo o ptakach i chcemy postawić w ogródku mały karmnik. Kupiłem na start "knedle tłuszczowe" z Lidla, ma to sens? Czy lepiej w jakieś mieszanki ziaren pójść? No i nie mogę się już doczekać zdjęć!
  • Odpowiedz
@aaadam91: Niby fajna incjatywa ale ja sie obawiam o dlugoterminowe skutki, czy takie dokarmianie nie faworyzuje konkretnych gatunkow w konkurencji z innymi w walce a terytoria naturalne i czy przyzwyczajone do takiego dokarmiania zwiezeta nie beda mialy uposledzonego instynktu i doswiadczenia w zdobywaniuj pokarmu w naturalny sposob i w momecie kiedy moda przeminie znajda sie w powaznych tarapatach. Nie zrozum mnie zle , ja chce dlanich jak najlepiej i dlatego wlasnie
  • Odpowiedz
Zamontowałem karmnik 2 tygodnie temu. Głównie ze względu na dzieciaki lvl 4 i lvl 6. Ale uczciwie przyznam, że przylatujące teropody tak mnie wkręciły, że potrafię siedzieć z godzinę przy kawie podzieiając ucztę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Aczkolwiek różnorodność kiepska póki co. Sroki, sójki i sikory/wróble. Pare razy dzięcioł zielony.
Zastanawiam się tylko czy sypanie im jedzenia (wrzucam co dwa dni mieszaninę ziaren, słonecznika i orzechów) nie rozleniwia
  • Odpowiedz
mam kupione kule, ale jeżeli macie wskazówki jak takie zrobić samemu byłoby super.


@justypl: Łój wołowy roztapiasz, dodajesz słonecznik, proso, możesz też kupić mieszanki nasion. Gdy przestygnie formujesz kule.
Kiedyś wieszałem w drewnianych chochlach, chyba wrócę do tego.
  • Odpowiedz
bo zasię występowania kuropatwy w Polsce jest niestety mały przez myśliwych


@Kolsky: U mnie lisy wyjadły w tym roku. Wiosną i w czasie lęgu jeszcze były, teraz nie ma. Bażantów wokół domu jest około setki, więcej kur, kogutów mniej.
  • Odpowiedz
Jeszcze za wcześnie na karmienie. Nie mam karmika - używam zewnętrznego parapetu i sznurka między ramą okna a krzewem w ogrodzie. Sznurek to dobry sposób na to żeby ptasie kąski nie padały łupem psa i kota. Słoninę zawieszamy na sznurku trytytką :D. Sikory dostaną orzechy włoskie, słoninę surową niesoloną i czasem słonecznik. Kosy i kwiczoły dostaną ćwiartki jabłka. Kuropatwy jak jest bardzo ciężko dostają pszenicę. Wróble stołują się razem z drobiem :).
  • Odpowiedz