Wpis z mikrobloga

Chcę zamontować na domu/w ogrodzie budki lęgowe dla małych ptaków (typ A), a także dla nietoperzy.
Wyczytałam, że budki nie mogą być za blisko, bo ptaki się nie osiedlą, że kluczowy jest malutki otwór, żeby ptaszek się przecisnął ale drapieżnik już nie.
Chcę też zrobić małe dziurki od spodu, aby odchody wypadały na zewnątrz.

Czy koniec listopada to dobry czas na to?
Czy te dziurki to na pewno dobry plan? Myślałam o wierte maks 5, nie chcę żeby młode modraszki się potknęły
Mieszkam w dużym mieście - jakie mam szanse zwabić nietoperze do siebie?

#dokarmianieptakow #ptasidomek
  • 8
@andziamitsu: mialam budke z sikorkami modraszkami wlasnie to sie wypowiem. Dziurki to glupi pomysl bo ptaki i tak wysciela wszystko i nic nie wypadnie a tyko przeciag zrobisz. Jak budki beda za blisko to po prostu czesc z nich nie zostanie zajeta. Ja robilam z projektu sokolowskiego polecam dzialały. Byl leg w pierwszym roku. Protip: nasyp do budki lyzke soli kuchennej. Ptakom nie robi roznicy a pasozyty i pchly nie wytrzymaja.
Chcę też zrobić małe dziurki od spodu, aby odchody wypadały na zewnątrz.


@andziamitsu: A przy okazji jajka będą się wychładzały od dołu, podczas gdy powinny być grzane.
A tak na serio, lepiej zrób jakieś sensowne otwieranie na zawiasach, żeby można było taką budkę oczyścić.
Pisklęta wielu gatunków wydalają kałomocz w osłonce, która pozwala na zabieranie odchodów przez rodziców i wywalaniu ich z dala od gniazda.

Gdyby dziurki to był dobry pomysł,