Wpis z mikrobloga

Dzienniki Goebbelsa, 10 sierpnia 1943:

Drugi temat: wojna powietrzna.
Przedstawiam Führerowi referat na temat tragedii w Hamburgu. Führer jest już dokładnie poinformowany o wszystkich szczegółach. Następnie rozwijam przed nim zaplanowane przedsięwzięcia dla stolicy Rzeszy, które go najżywotniej we wszystkich detalach interesują. Daje mi wiele dobrych i użytecznych rad; generalnie biorąc, w pełni akceptuje wszystko to, co przygotowałem, i wyraża na ten temat swoje najwyższe zadowolenie.

Jednakże sądzi, że na razie Berlin nie będzie zaatakowany z powietrza. Po pierwsze dlatego, że Anglicy robią wokół tej kwestii za dużo hałasu, tak jakby nie mieli takiego zamiaru. Po drugie obawiają się zaplanowanych dla Londynu w następnych miesiącach naszych działań, co do których mają nadzieję, że ich unikną. Sądzę, że ten pogląd Führera jest zbyt optymistyczny. Nie mam wrażenia, że Anglicy uznają nasze działania za powód, aby zmienić własne plany. Jeśli nie uderzą na Berlin, to tylko dlatego, że obawiają się zbyt dużych strat.

Obrona Berlina została istotnie wzmocniona. Przedstawiam przygotowania w szczegółach; Führer sądzi, że są wystarczające, aby przeszkodzić powtórzeniu się sytuacji z Hamburga. Katastrofa hamburska dlatego, zdaniem Führera, kosztowała tak wiele ofiar, że domy w Hamburgu nie mają piwnic. Poza tym hamburczycy opuścili za późno tereny, na których doszło do burzy ogniowej.

Co się tyczy zbombardowanych domów, to Führer obiecuje sobie bardzo wiele po budowie miliona nowych mieszkań, nawet jeśli najbardziej prymitywnego rodzaju. Taki program przedstawił mu szczegółowo Ley; Führer go zaaprobował. Ley od razu zabiera się do pracy. Nie będą to wprawdzie luksusowe mieszkania, jednakże ludzie będą mieli dach nad głową, a przede wszystkim zobaczą, że coś się dla nich robi i że nie siedzimy z założonymi rękami.

#historia #drugawojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #dziennikigoebbelsa #niemcy #anglia
IdillaMZ - Dzienniki Goebbelsa, 10 sierpnia 1943:

Drugi temat: wojna powietrzna.
...

źródło: comment_1637349984d9gOw0yd09WsNb5PiZTvmY.jpg

Pobierz