Wpis z mikrobloga

Mireczki, wyjeżdżam z żoną do holandii na kontrakt ok.6mcy. Ja na UoP, pracodawca zapewnia mieszkanie, uzezpieczenia itp. Żona nie pracuje Jest na zwolnieniu lekarskim z powodu ciąży, spodziewam się także że wyjedziemy tam już z dzieciakiem. Jak rozwiązać sprawę ubezpieczenia dziecka, opieki lekarskiej w NL? Doradzi ktoś?
#nl #holandia #opiekamedyczna
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@eirmens: musisz ją zameldować i wykupić ubezpieczenie w NL, z EKUZ będziesz miał tylko pomoc w przypadkach nagłych.

Dziecko wtedy możesz podpiąć pod ubezpieczenie żony, ale musi być też zameldowane.
@geuze: jeśli pracodawca zapewnia ubezpieczenie to może dopisać dziecko do swojego.
@eirmens: najpierw musisz zameldować dziecko, żeby nadać mu numer BSN. Potem zgłaszasz do swojej ubezpieczalni, że dopisujesz do swojej polisy nieletniego. Do 18 rż jest na free
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pjoter88: tak, można dopisać do dowolnego z rodziców, ale żonie i tak musi wykupić ubezpieczenie, jeżeli chce mieć normalną opiekę.
@eirmens
@geuze
Pamiętajmy że w NL ubezpieczenie jest obowiązkowe, w zasadzie polska karta ekuz działa tylko do celów turystycznych. Z wypowiedzi rozumie że żona nie pracuje i nie będzie pracować. Można wtedy dostać dofinansowanie do ubezpieczenia dla osób mało zarabiających - Zorgtoeslag. Wtedy ubezpieczenie wyniesie kilka-kilkanaście euro zamiast ~120. Odnośnie Twojego ubezpieczenia to naprawdę pierwszy raz się spotykam z tym że w NL pracodawca zapewnia ubezpieczenie, może masz na myśli że pracodawca
@nawri: ok trochę się wyjaśniło, mały jest ubezpieczony u mnie, pracodawca odciąga z ubezpieczenia grupowego. żona na urlopie macierzyńskim. Oboje mają wyrobione karty EKUZ. Po przyjeździe na miejsce zamelduję dzieciaka w gminie i uzyskam numer BSN dla niego - pozostaje pytanie co zrobić aby zapewnić mu opiekę np. pediatry czy lekarza rodzinnego tam na miejscu? Zastanawia mnie także kwestia szczepień bo nie chciałbym przyjeżdzać do PL na szczepienia a wiem że
@eirmens rodzic musi się zapisać do lekarza rodzinnego i tyle. Normalnie idziesz do punktu szczepień po wcześniejszym umówieniu i na formularzu przy wejściu zaznaczasz ze to 2 dawka.