Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z Was budował samodzielnie dom nie mając wcześniej pojęcia o budowlance, ucząc się jedynie z muratora i YouTube? Temat do zrobienia? Jestem inżynierem - ale automatykiem i z zawodu informatykiem, a nie budowlańcem, a chce się podjąć tego tematu (,)

#budujzwykopem #budownictwo #budowadomu #budowa
  • 74
  • Odpowiedz
@Arhkoe: Chcesz względnie mały dom, dlatego ja bym się skupił żeby zrobić z niego szczelny termos bez mostków takich jak kominy. Wtedy niezależnie jakie źródło ogrzewania wybierzesz, to będzie tanio przy takim metrażu. Patrz długoterminowo - palenie w kominku pewnie będzie niedługo w ogóle zakazane, ceny energii będą już tylko rosły. Dobrze ocieplony i przede wszystkim szczelny dom to podstawa.

Dajesz rekuperację, pompę ciepła i pozbywasz się wszelkich kominów, a tym
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Arhkoe: Mam kolegę, który tak właśnie budował. Inżynier automatyk, pracował jako konstruktor. Rzucił pracę, po tym jak zobaczył, że zarabia w miesiąc 5k, a robotnikom płaci 10k i prawie zawsze musi po nich poprawiać i "zatrudnił się" u siebie na budowie. Dał zrobić fundamenty i wszystko do poziomu "0". Wszystko co wyżej robił sam, albo z pomocą rodziny i znajomych. YouTube i pytania do tych, co potrafi. Np uczył się kafelkować
  • Odpowiedz
@Arhkoe: Witaj w klubie (IT) + aktualnie samodzielnie budowa. Odpowiadając na pytanie - czy się da? Da się.
Ale nie zadałeś pytania - czy warto? Tutaj nie mam prostej odpowiedzi.

Po 2 latach już mi sie znudziło robienie wszystkiego samemu, co do milimetra, doktoryzowaniu się w materiałach, zaprawach ,systemach, narzędziach itd. Zostałem murarzem, elektrykiem, hydraulikiem, robotnikiem, ogrodnikiem, kafelkarzem, cieślą itd itp...
Owszem - jest to frajda ale mnie robota zabiera jakieś
  • Odpowiedz
@bambus94: z tym gwc to sprawa mega prosta bo wystarczy do dziury między fundamentami włożyć dwie równoległe rury i zasypać kamieniami. Oczywiście rury muszą być perforowane. Ja to się trochę musiałem namęczyć przy moim gwc. Także takie rzeczy najlepiej robić od razu bo później jest #!$%@? i wychodzi dużo drożej.
  • Odpowiedz
znajomi mają i zimą często z niego korzystają


@Arhkoe: jak sobie zrobisz taki wyciąg ciepła to też będziesz musiał w nim palić bo na gaz nie wyrobisz
  • Odpowiedz
@Sahelantrop: fajnie, że murowales równe fugi. Tylko mi bardziej chodziło o ważne sprawy typu zachowane ciągłości izolacji, zachowany GKZ, czy odpowiednie osadzenie szpilek w wieńcu. Na budowie jest 1000 rzeczy, które można #!$%@?ć. Każdy fachowiec coś #!$%@?ć. Takie życie. Osoba niemająca pojęcia o budowlance #!$%@?ć może wszystkie 1000 rzeczy, a o #!$%@? wielu z nich nie będzie nawet miała pojęcia.

Kilka dni temu był tu fajny wpis, w którym pewna lesbijka
  • Odpowiedz
Na budowie jest 1000 rzeczy, które można #!$%@?ć. Każdy fachowiec coś #!$%@?ć.


@inko-gnito: W czasie budowy u brata już sam projekt miał w dwóch miejscach walnięte wymiary, jedne to długość ściany o kilka cm, to mały problem.
Drugi byłby ogromnym problemem, płatew dachu była przesunięta o coś ok 12cm w poziomie i coś ok 8 w pionie. Gdybym tego nie zauważył to Przy robieniu więźby byłby niezły zong.

A o tym
  • Odpowiedz
@Arhkoe: nie, nie masz pilnować. Masz sprawować nadzór lub ktos ma go sprawować w twoim imieniu. Masz nauczyc sie dobierać ludzi, kontraktowac ich, zlecac, odbierać prace.

Serio przemysl to. Jesli chcesz cos zrobic sam to to zrob sam. Nie ma W tym nic złego. Tak samo jak nie ma nic zlego w hodowaniu pomidorow na zupe, strzyzeniu sie samemu, i leczeniu sie samemu. Mozna. Tylko po co?

Takie podejscie jest gwarantem
  • Odpowiedz
@bambus94: też mam fajną anegdotę...
Ekipa zaczynała zbrojenie płyty stropowej. Jako, że kier bud nie był często widziany na budowie, to poprosiłem go żeby na tym etapie zaszczycił nas swoją obecnością. Przyjechał, popatrzył, obszedł strop kilka razy dokładnie oglądając zbrojenie i... zwrócił majstrowi uwagę, że pręty mają być odwrotnie, tj. pręt "X" ma leżeć na pręcie "Y". Majster poszedł po projekt, otworzył na odpowiedniej stronie, pokazał palcem. Kier bud powiedział, że
  • Odpowiedz
Dom jak marzenie


@Arhkoe: Ja zbudowałem dom sam z pomocą ojca, mając łącznie z rok doświadczenia w budowlance jako pomocnik (przynieś, podaj, pozamiataj). Jeżeli masz wolny czas, kogoś do pomocy i nie masz dwóch lewych rąk to bez problemu sobie poradzisz z fundamentami, scianami, wieńcem, pokryciem dachu (bez konstrukcji), ociepleniem, instalacjami itd. Będziesz musiał zlecić więźbę, okna, tynki, posadzki.
Jak byś potrzebował rady to wal śmiało, mam dom bardzo podobny do
  • Odpowiedz