Wpis z mikrobloga

@Arhkoe: jak masz dwie prawe ręce to do poziomu wieńca dużo można podpatrzeć z jutuby, dalej więźbę dachową można komuś zlecić, aczkolwiek budowa takim systemem gospodarczym to nie godzinka po robocie bo można się tak #!$%@?ć i nigdy tego nie skończyć, na jutubie wygląda to szybko bo ci ludzie robią któryś projekt z kolei, mają kupę sprzętu pod ręką, wiedzą co jak zrobić
@Evert: Zrobić chciałbym fundament, ściany, komin (kupując gotowy). Okna, drzwi, dach, wierzbę - firma. Instalacje po ścianach, wykończeniówkę to już na pewno ogarnę sobie sam
@Arhkoe: ale dom to nie ogrodzenie. Ma nie tylko stać. Mostki termiczne, nieciągłości izolacji przeciwwilgociowej, układ warstw wykończeniowych, chronologia i odstępy czasowe (i nie licz, że projekt te wszystkie rzeczy rozwiązuje i wyjaśnia). Mury, strop i dach to nawet nie jest połowa sukcesu. Detali jest od #!$%@? i w każdym z nich można #!$%@?ć 10 rzeczy. Poświęć jeden sezon na dogranie projektu i znalezienie sprawdzonej, polecanej ekipy. Koniec końców i tak
@Arhkoe: myślę, że fundamenty (ławy czy stopy) to bez problemu, obsypanie, zagęszczenie, później pasek papy i murowanie też - ale tutaj to trochę ryzyko, bo jak kąty ci zaczną uciekać to później nie licz że tynkarz zrobi cuda.
Zrobić chciałbym fundament, ściany, komin (kupując gotowy). Okna, drzwi, dach, wierzbę - firma. Instalacje po ścianach, wykończeniówkę to już na pewno ogarnę sobie sam

@Arhkoe: myślę że taki koncept do ogarnięcia, tylko czy zdajesz sobie sprawę że samemu to długo czasu to Ci zajmie(fundamenty+mury) i wyczerpie Cię fizycznie bardzo.
Też zależy jakie fundamenty. całe lane czy murowane z bloczków , generalnie kogoś do pomocy będziesz potrzebował na 100%
Co do murowania,
@Arhkoe: są prace/etapy które jeśli bedziesz chciał sam robić przeciągną cały proces o grube miesiące.
U siebie robiłem z żoną: płot, ocieplenie, elewacje, gładzie, elektryke, rekuperacje, multimedia, inst wodną, ogrzewanie, kanalize, oczyszczalnie, zabudowe poddasza, panele, malowanie, meble w zabudowie, ogród. Reszte zleciłem, tj: murowanie, okna, dach, kostkę brukową i kafelkowanie. Całośc zajęła 1.5roku gdzie 90% popołudni i cale weekendy działaliśmy we dwoje.
@Arhkoe: mnóstwo ludzi, na Muratorze (na forum) zresztą chyba cały czas jest "Klub Samorobów", gdzie nie chwaląc się ;) mój "dziennik budowy" ("Dom w Lesie") mimo, że wiele lat już upłynęło, cały czas jest na pierwszej pozycji jeśli chodzi o ilość wejść, a na trzeciej w ilości komentarzy :)
W moim przypadku sam dom do stanu SSO budowali mi fachofce, ale potem cała wykończeniówka już była robiona samodzielnie, więc może nie
@Jarek_P: Będę wdzięczny za podesłanie linków na priv ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@2xpapanalepiku: Projekt wstępnie już mam upatrzony - "Dom jak marzenie" - bez garażu 90 m^2 niecałe. Aktualnie mieszkanie 68 m^2 i dwa pomieszczenia są puste.
@Arhkoe: ale ty sam chcesz lać fundamenty, ogarniać ściany, dach itp.? Nie polecam. Nawet z ogarniętą ekipą pojawia się sporo problemów. Robiłeś kiedyś remont mieszkania? Budowa domu, to x100 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Edit: ekipa taniej wyjdzie i mniej stresu, którego i tak będziesz miał aż nadto.
@inko-gnito: Mam pracę, która niezależnie od miejsca w którym przebywam i tak dostarcza mi stałą sumę na konto.
@justypl: Dokładnie
_____
Na sam fundament dostałem wycenę rzędu 20 tys brutto - za to mam już materiał na ściany []