Wpis z mikrobloga

zamiast powitania słów #porannaporcja meksykańskich wieprzoryjków

Wieprzoryjek meksykański (Choeronycteris mexicana) - gatunek ssaka, jedynego przedstawiciela rodzaju Choeronycteris w plemieniu Wieprzoryjki (Choeronycterini) z podrodziny jęzorników (Glossophaginae) w rodzinie liścionosowatych (Phyllostomidae). Gatunek występuje w Salwadorze, Gwatemali, Hondurasie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych. Ma wyraźnie wydłużony pysk zakończony liściem nosowym o długości około 5 mm. Posiadają długi język, który jest wąski i rozciągliwy, przystosowany do pozyskiwania nektaru. Język ten pokryty jest drobnymi, włoskowatymi brodawkami, które w kierunku podstawy stają się bardziej zrogowaciałe. Wykorzystują echolokację, są szczególnie wrażliwe na wysokie częstotliwości (65–80 kHz), ale stwierdzono, że reagują na niższe częstotliwości w zakresie 5 kHz. Żywi się nektarem, pyłkiem agaw i owocami innych roślin. Jego język może rozciągać się do jednej trzeciej długości ciała, umożliwiając mu dotarcie do nektaru głęboko wewnątrz kwiatu. W południowej Arizonie często pobiera nektar również z karmników dla kolibrów. W ciągu dnia gnieździ się w jaskiniach lub opuszczonych budynkach. Osobniki nie skupiają się razem, wiszą zawieszone na jednej nodze, co pozwala im obracać się na grzędach.

#zwierzeta #zwierzaczki #nietoperze

fot. Bill Bouton

fot. Steve Byland

fot. Scott Trageser

fot. Eric Heisey

fot. Eric Heisey

fot. Stan Tekiela

fot. Joe Coelho

fot. John van Dort

fot. arturoc

fot. L. Ernesto Pérez-Montes

fot. José Castillo Romero

fot. José Gabriel Martínez Fonseca
likk - zamiast powitania słów #porannaporcja meksykańskich wieprzoryjków

Wieprzory...

źródło: comment_1640153863OJ1nuNEoeKkTaIfAWhwp8X.jpg

Pobierz
  • 17
@Theo_Y: polskie nazewnictwo gatunków rulez,

Od 2015 r. gdy ukazało się wiekopomne dzieło Polskie nazewnictwo ssaków świata (pod redakcją: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz) codziennie mam rozkminę jak bardzo z dupy wzięte są te nazwy XD
Z drugiej strony doceniam pracę i efekt uporządkowania, który opanował ten chaos, który mieliśmy w tej kwestii wcześniej.
likk - @TheoY: polskie nazewnictwo gatunków rulez, 

Od 2015 r. gdy ukazało się wie...

źródło: comment_1640154724sEBAn8HpDJVweAJornAkxL.jpg

Pobierz
@jPaolo2: @ZOOlogiczna: prócz tego, że nadano polskie nazwy wszystkim ssakom (bardzo wiele gatunków nie miało ich w ogóle), to uporządkowano bałagan związany z tym, że taką samą nazwę miały zwierzęta systematyzowane np. innych rodzajach (średnio spokrewnione ze sobą), a w mniej licznych przypadkach nawet rodzinach.
@ZOOlogiczna: Tu powinno być prościej, bo chyba mniej było gatunków posiadających jakiekolwiek polskie nazwy.

Swoją drogą mam wrażenie, że widać już jakieś pośrednie zwiastuny tej akcji, w Wikipedii od jakichś 2-3 lat zaczynają pojawiać polskie nazwy gatunków gadów w rodzajach, które przewijały mi się wcześniej wyłącznie z nazwami naukowymi.
Pożyjemy zobaczymy, mam nadzieję, że podejdą z większym szacunkiem do nazw zwyczajowych.
@Grishnok: no ja rozumiem, że można nie czaić co zacz Choeronycteris, a nawet Wieprzoryjki (Choeronycterini), ostatecznie jęzorniki (Glossophaginae) nie są takie oczywiste...
ale żeby nie wiedzieć, że liścionosowate (Phyllostomidae) to nietoperze to już przegięcie ( ͡° ͜ʖ ͡°)