Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Witam, jestem właśnie w trakcie ogarniania tematu budowy. Właśnie mam dylemat, w projekcie jest gaz, mam dylemat czy nie pchać się w pompę. Jest ktoś z Poznania bądź okolic dostawca pomp którego polecacie? Z chęcią bym porozmawiał o realnych kosztach montażu. Skoro jeszcze nie mam przyłącza gazu zrobionego wolałbym się zastanowić

#pompaciepla #poznan #budujzwykopem
  • 45
  • Odpowiedz
@OrelBarca: realne koszty pompy z dedykowanym zbiornikiem cwu to ~30k na gotowo.

Samą pompa to ok 15-20k, wszystko poza pompą i zbiornikiem droższym o 1.5k jest takie samo.
Przy pompie nie robisz komina, 100% podłogówki i będzie tanio w eksploatacji.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kuncfot: Wiem, nie robię kominów, pewnie wentylacji grawitacyjnej też nie. Dlatego pytam zastanawiam się jakie byłyby koszty. Przy kotle gazowym też nie trzeba robić kominów
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zibizz1: Rozumiem że to chodzi o koszty montażu i zakupu pompy. Podłogówka i tak byłaby robiona. Jeśli tak to realne koszty są dwa razy wyższe niż gazu
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zibizz1: wiadomo że pompa to fajna opcja, ja nigdzie nie napisałem że nie. Napisałem tylko że po zmianach jest mniej opłacalne a jednak zainwestować kilka tysięcy a 30-50k to też różnica
  • Odpowiedz
@OrelBarca: takim podłogówka to osobna kwestia. Najlepiej zrobić ją z dobrym projektem. Sukces dobrej podłogówki jest jak odkręcamy w skrzynkach wszystko na full i wszędzie jest dobra temperatura, bez żadnej reguklacji
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kalypsoo: Kilka tysięcy będzie sam kocioł kosztował, wchodzi do tego koszt przyłącza oraz komina jaki by nie był, ale musi się pojawić, więc koszty się zwiększają takiego kotła liczę je na jakieś 15k na gotowo
  • Odpowiedz
@Kalypsoo:

jak gaz był po 19gr/kW a alternatywą była 2 razy droższa w montażu pompa ciepła z COP 3 średnio za sezon i ceną prądu w g11 55gr, to ciepło z takiej pompy było po 18.3gr więc raczej słaby biznes. Ale licząc przyłącze gazu i opłaty stałe za gaz, pompa jest równie dobra co gaz. Na samej opłacie za licznik gazu będzie z 4-5tys przez 10 lat.
  • Odpowiedz
@zibizz1: Jaką masz moc przyłączeniową? Miałem 14 kW, ale zmieniłem na 22 kW po zmianie z ogrzewania gazowego na pompę gruntową. Nie wiem czy nie za mało. Kuchenka indukcyjna plus niewielka pompa ciepła powietrzna do ogrzewania basenu.
  • Odpowiedz
@tweoczyzielone: moc będę zmieniał tylko jak pod domem miałby stanąć elektryk. Dla ładowarki 10kW bezpiecznik 32A, a jeśli ładowarka 20kW to 40A, czyli trzeba chyba zadeklarować 18/23kW żeby na takie wymienili, a maksymalna moc będzie odpdowiednio 22/27
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@zibizz1: @OrelBarca: bez fotowoltaiki nie wiem czy pompa będzie tak opłacalna na przestrzeni 10 lat. Możr gaz poszedł do góry ale prąd tak samo pójdzie a dzięki tym debila w rządzie może jeszcze bardziej póki nie ma atomówki będzie słabo. Warto przede wszystkim dołożyć do większego bufora albo i nawet G12 ale z tym to trzeba się bardzo dostosować żeby było warto
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kalypsoo: Fotowoltaika byłaby zakładana, w późniejszym terminie. Na wszystko od razu nie ma funduszy. Ale jest w planach, więc na pewno po jakimś czasie te koszty by się zmniejszyły
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@OrelBarca: no to już wtedy będą niestety gorsze zasady, ale jak nie masz przyłącza to lepiej iść w pompę. Pamiętaj że COP w większości jest zakłamane a jak się włącza grzałka w pompie to podbój ładnie rośnie. Zobacz sobie jego często #!$%@? byle #!$%@?ć ale masz tu też community które lepiej się niż wykop
https://youtube.com/c/PompaCiep%C5%82aiPV
  • Odpowiedz