Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mam w planach zrobienie smart ogrzewania w mieszkaniu. Obecnie mam 3 pokoje z grzejnikami i podłogowa z 5 obiegami. Obecnie problem mam z nierównomiernym ogrzewaniem. Termostat jest w korytarzu gdzie jest podlogowka i wyłącza piec zanim pokoje się dogrzeja.
Całość chcę postawić od razu na #homeassistant z wykorzystaniem głowic gtz04. Jednak zastanawiam się jak mogę sterować podlogowka?

Są rozwiązania z elektromechanicznymi zaworami, które się zaklada na rozdzielaczu, jednak są drogie i dedykowane pod konkretny system.

Czy są na rynku dostepne same silowniczki z interfejsem zigbee zakładane na zawór obiegu? Identyczne coś jak głowica na grzejnik tylko zakladane na listwie rozdzielczej?

Na zdjęciu przykładowy dedykowany system bezprzewodowy
#tuya #smarthome #zigbee
daamianno - Mam w planach zrobienie smart ogrzewania w mieszkaniu. Obecnie mam 3 poko...

źródło: comment_1641044880FR0ckHme8Fp1osYrpGUJnJ.jpg

Pobierz
  • 4
@daamianno: Kupujesz:
1) siłowniki: https://allegro.pl/oferta/salus-t30nc-silownik-termoelektryczny-230v-m30x1-5-9752464832
2) coś do sterowania nimi, może to być np. Wemos D1 Mini (Wifi) i moduł przekaźników, ewentualnie smart gniazdko, a do tego siłownika dorabiasz wtyczkę, kwestia chęci i czasu
3) jakaś czujka temperatury, ale tutaj lepiej coś innego niż Zigbee(aqara itd). bo mogę mieć zbyt długi czas pomiędzy odczytami, znów lepiej wykorzystać Wemos D1 Mini z ESPHome i jakaś czujka temp.
@daamianno
Daj sobie spokoj z automatyką zaworową. Czujnik temperatury do najzimniejszego pomieszczenia (u mnie sypialnia) i pod ten czujnik ustawiasz piec. Reszta ustawień to wysterowanie manualne przepływów w podlogowce lub wykryzowanie grzejników. Najlepiej jakby do pieca była podłączona pogodówka.