Wpis z mikrobloga

@Strahl: no okej, ale motywację to trzeba ogólnie mieć do życia i do wszystkiego w życiu - do ćwiczenia na siłowni, do gotowania, do pracy. Ja pytam o skuteczne metody. Czy ktoś potwierdza skuteczność fiszek, aplikacji, szkół językowych.
@Activnoiz: najlepiej by było, mój znajomy wyjechał do Francji i po niedługim czasie ogarniał ich język na przyzwoitym poziomie, a przedtem nie miał z francuskim styczności w ogóle
@lysyzlombardu: Duolingo tylko jako materiał pomocniczy. Ja ukończyłem dwa razy angielski i tak po za słownictwem nie wiele zostało. Najlepszą i jedyną metodą jest imersja językowa. Oglądanie filmów, granie w gry, czytanie książek a nawet słuchanie muzyki i przełączenie Androida czy Windowsa w język, na którym Ci zależy. Połączyć to z jakimś discordem albo zajęciami gdzie będzie native speaker albo poznawanie nowych osób w danym języku żeby nauczyć się mówić, bo
@lysyzlombardu: ja się nauczyłem przez fiszki, powtarzanie zdań, słuchanie nawet jak nie rozumiałem, potem książki i sprawdzanie do chwila słowa(to akurat pomogło dużo, bo z czasem się powtarzają i wchodzą do głowy na stałe) a później przez Skype rozmowy po niemiecku. Ale jakbym miał się cofnąć to wolałbym od razu na jakiś kurs pójść, bo pewnie byłoby szybciej, tym bardziej, że czytałem już książki na luzie, a z mówieniem długo jeszcze
@lysyzlombardu: Duolingo i inne appki są bardzo spoko, ale żeby samemu się uczyć to nie wystarczy. Uczę się teraz hiszpańskiego i leci Duolingo + Memrise, do tego seriale na Netflixie (hiszpańskie z hiszpańskimi napisami), podcasty, czytanie hiszpańskich stron z wiadomościami, słuchanie hiszpańskich piosenek z tekstem etc. Im więcej różnych, połączonych metod tym lepiej i tym samym łatwiej uniknąć monotonii ucząc się nawet po 2-3h dziennie :p
No i tak jak koledzy
@lysyzlombardu: uczysz się podstawowej gramatyki i jakiejś bazy słówek - pewnych rzeczy na początku nie przeskoczysz, ale celem powinno być szybkie osiągnięcie poziomu, gdzie jesteś w stanie czytać artykuły na interesujące tematy i zacząć oglądać filmy z napisami w danym języku. Reszta to już wypadkowa poświęconego czasu i nie narzucaj sobie zbyt dużych oczekiwań, aby nie ucierpiała regularność. Rozmowy oczywiście też dużo dają, ale trudniej w ten sposób spontanicznie zagospodarować wolne
@lysyzlombardu: Praktyka czyni mistrza. Idealnym i niepodważalnym sposobem jest obcowanie z tym językiem - najlepiej wyjazd do kraju, gdzie jest używany, choćby na kilka tygodni. Jeśli nie ma takiego wyjścia, pozostaje maksymilizacja obcowania z danym językiem - przełączasz go w menu telefonu czy portali, słuchasz podcastów oraz oglądasz materiały w tym języku, co rusz dorzucasz fiszki, aktywujesz się w lokalne (językowo) społeczności, choćby online i z czasem, po prostu się z
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lysyzlombardu: podpiszę się pod obcowaniem z językiem, tylko jak dla mnie np. rozmowy z native'ami w formie zajęć, wyłącznie w celu nauki są do dupy, bo nie chce mi się gadać z jakimś człowiekiem, którego nie znam i który mnie w ogóle nie interesuje jako człowiek o dupie maryni.
Jak nie masz możliwości wyjazdu, to może się sprawdzi inna forma - granie w gierki w necie z ludźmi z danego kraju,
@lysyzlombardu: moim zdaniem nie zadziała duolingo. Musisz podstawy ogranąć z nauczycielem na klasycznych zajęciach - w ten sposób zdobędziesz narzędzia żeby potem się już uczyć samemu. Dodatkowo nauczyciel powinien nauczyć cię teorii które bardzo się przydadzą - fonetyki, ortografii, gramatyki, a które ciężko zrozumieć samemu.

Po takich podstawach masz szkielet języka i musisz go wypełnić - słownictwem (książki, artykuły, filmy - czytane i oglądane aktywnie, z robieniem notatek i zaznaczaniem słów
@kostniczka
@lysyzlombardu
To ja polecam aplikacje tandem - zaznaczasz które języki umiesz i których chcesz się uczyć. Jest możliwość wysyłania audio albo rozmów z kamerką. Na prawdę bardzo dużo osób tam chce rozmawiać, przez tydzień poziom mojego hiszpańskiego wzrósł chyba dwukrotnie :p w większości są tam ludzie z Ameryki południowej, ale jak się poszpera to można znaleźć też ludzi z Hiszpanii ;)