Wpis z mikrobloga

Hej, pytanie bo czegoś tu nie ogarniam: dlaczego nagle wszyscy zachęcają do złożenia wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Powiedzmy, że w ciągu roku dostanę 10k zł nienależnej mi ulgi, dlaczego miałbym chcieć rezygnować z takiej nieoprocentowanej pożyczki. Wrzucam to na jakieś obligacje indeksowane inflacją, oddaję 10k zł z PITem a pewnie z 500zł odsetek zostaje w kieszeni. Czysty zysk.

A może jest jakiś haczyk? Są jakieś odsetki od tych nienależnych ulg?

#podatki #nowylad #polskilad #prawo
  • 18
@BedeGralWGre bo jeśli na rocznym pit okaże się że człowiek przekroczył limit roczny ulgi choćby o jeden grosz, to musi oddać skarbówce całą wartość ulg które rozliczał miesięcznie (nie tylko od przekroczenia ale całość) a to może być nawet kilka tysięcy złotych. Lepiej więc złożyć rezygnację i potem przy pit rocznym sobie ją odliczyć od podatku jeśli okaże się że nie było przekroczenia jednak.
@BedeGralWGre: Jak dla mnie lepiej nie podpisywać, bo jednak jak ci zwrócą podatek w rozliczeniu rocznym to inflacja zrobi swoje. Jak dla mnie lepiej mieć kredyt u państwa (odsetki ustawowe nie są jakieś wysokie), niż dawać mu taki kredyt.

@BedeGralWGre: Na pewno są jedną z bieczniejszych form walki z inflacją w dłuższym okresie czasu. Problem polega na tym, że przez rok stracisz na inflacji i tak. A prawdopodobnie przez ten roku akurat inflacja będzie duża, a później kto wie ¯\_(ツ)_/¯. No i nawet po tym roku dostajesz na plusie tylko 0,75% uwzględniając już inflację. Pewnie wolałbym już te ETF-y.
No jak potrzebujesz kasy po roku to bym się w to nie bawił, ale w większości przypadków inwestuje się jednak z większym horyzontem. PiS będzie drukował jeszcze przynajmniej do wyborów.
@BedeGralWGre masz rację, z tym że i tak dużo krzyku o nic bo 11k nigdy nie uzbierasz, max możliwy "zysk" z ulgi to 2300 zl xD więc szkoda w oogle strzępić ryja

@MagicznyPietrek nigdy 5k nie wyjdzie. Max 2,3k i to rzadko, w skrajnym przypadku. Dla człowieka z zarobkami powyżej 10k to nie jest mordercza kwota.
@369zszywek po roku za tą kasę kupisz mniej niż w ciągu roku, ale w sumie przy