Wpis z mikrobloga

Trzeci dzień z rzędu sprawdzam, czy czasem się nie pomyliłem weryfikując ceny gazu, ale niestety zawsze wychodzi tak samo. Firmę prowadzę w budynku o powierzchni 250 m2. Stare budownictwo, nieocieplony, więc w pewnym sensie sam sobie jestem winny, że wcześniej go nie zmodernizowałem. No ale tak to jest - zawsze się wydawało, że są ważniejsze inwestycje, że taki generalny remont wiąże się z dużym utrudnieniem bieżącej pracy, już o czasie nie wspominając itp. itd.

Do rzeczy: roczne zużycie gazu to ok. 47.000 kWh (nawet się zgadza z wyliczeniami tego kalkulatora: https://www.sambudrol.pl/sklep/kalkulator). Wiem, że dużo, ale jak pisałem - klasa energetyczna budynku: katastrofa.

Jeszcze rok temu cena gazu za 1 kWh w taryfie BW-3.6 wynosiła 13,386 gr za paliwo oraz 3,598 gr za dystrybucję. Razem 16,984 gr/kWh + jakieś drobne opłaty stałe i handlowe (ok. 50 zł miesięcznie).

Obecnie, zgodnie z taryfą obowiązującą od 1 stycznia (wszystkie taryfy, również archiwalne tutaj: https://pgnig.pl/dla-firmy/taryfa) cena za 1 kWh wynosi 79,393 gr za paliwo oraz 3,728 gr za dystrybucję. Razem 83,121 gr/kWh! No i te pozostałe opłaty, z 5 dych miesięcznie.

Po stawkach z początku roku ogrzewanie i ciepła woda kosztowały mnie rocznie ok. 16,984 gr/kWh * 47.000 kWh = 7.982,48 zł.

Aktualnie? 83,121 gr/kWh * 47.000 kWh = 39.066,87 zł.

ROZUMIECIE? PRAWIE 400% WIĘCEJ! W ROK!
#!$%@?, ZA OGRZEWANIE I CIEPŁĄ WODĘ W 250 METROWYM BUDYNKU, W KTÓRYM PRACUJE NA STAŁE 8 OSÓB, MAM PŁACIĆ 40 TYSIĘCY ZŁOTYCH ROCZNIE?!?!

#gaz #pgnig #nowylad trochę #inflacja #biznes
  • 5
@Adam__Sz: Współczuje, mam podobnie z prądem. Takie info: na wypadek jakbyś chciał zaoszczędzić ocieplając budynek to styropian zdrożał o sto kilkadziesiąt procent a jeśli myślisz o pompie ciepła to energia elektryczna do jej zasilania poszła w górę o kilkaset procent podobnie jak gaz. A cały czas myślę, że może inni mają jeszcze gorzej, bo jak ktoś ma hale kilka tysięcy metrów albo używa gazu bezpośrednio w procesach produkcyjnych - dramat.