Wpis z mikrobloga

Czy warto jest zdecydować się na kupienie nieruchomości za granica? Dostałam dość spory zastrzyk gotówki (800 000 zł) za wywłaszczenie działki z domem po babci pod budowę obwodnicy. Nie chcemy tego trzymać na pewno w złotówce i patrzeć jak inflacja zjada te pieniądze. Oboje pracujemy zdalnie i bierzemy pod uwagę kupienie domu na wybrzeżu Portugalii, na Maderze, czy w Grecji. Gdzie moglibyśmy mieszkać i pracować jesienią i wiosną. Może udałoby się również ten dom w ciepłych miesiacach wynajmować turystom i jeszcze na tym zarobić? Dodam, że w PL mamy własny dom plus dodatkowo mieszkanie w mieście wojewódzkim, które wynajmujemy.
#nieruchomosci #inwestycje
  • 23
@kuraku: Nigdzie. Mieszkam w Lubelskim, a z lotniska w Świdniku latają jedynie do krajów, w których ludzie pracują (Uk, Irlandia, Niderlandy). Najbliżej mam do Warszawy, a stamtąd doleci się wszędzie :)
@inga: w którym z tych krajów mieszkałeś i masz lokalne kontakty? Języki których z tych krajów znasz na tyle żeby moc zadzwonic coś załatwić w lokalnym urzędzie?
@michono: Właśnie dlatego się zastanawiam - kwestia, którą poruszyłeś jest bardzo istotna. Najbardziej znana jest mi Portugalia, byłam tam już wiele razy, ale były to jedynie typowo turystyczne wyjazdy. Oboje z mężem znamy biegle angielski, tak więc pewnie musielibyśmy nauczyć się innego języka w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Sama jednak mam smykałkę do języków, tak więc nie powinno być to dla mnie bardzo trudne. Znam poza tym dobrze niemiecki, ale Niemcy nie
@inga: w Grecji są biura nieruchomości gdzie pracują Polacy po to właśnie aby załatwić formalności w twoim imieniu - co podobno nie jest łatwe. Poszukaj na YT kanałów o nieruchomościach w Grecji, Ci ludzie zazwyczaj dają w opisie kontakt do siebie.
@inga: generalnie jest tutaj kilka aspektów do rozważenia.

1. Jeśli po prostu chcesz wziąć te 150k eur, pojechać do kraju który Ci się podoba i tam być "poprowadzonym" za rączkę, to będziesz robić za worek z mamoną, szczególnie jeśli to będzie pod wynajem.

Wyobraź sobie Amerykanina który przywozi swoje $400k i chce kupić domek na Mazurach. Wyobraź sobie jak szybko agent nieruchomości zda sobie sprawę z tego że ma przed sobą