Wpis z mikrobloga

Obecnie pracuję branży logistycznej - firma produkcyjna - ja siedzę w dziale transportu. Chciałbym uderzyć w Business Intelligence, bo ogólnie temat bardzo mnie interesuje i chciałbym podnieść swoją karierę zawodową na wyższy level. W pracy mamy tony danych i z tymi danymi stykam się codziennie. I teraz pytania do ogarniających temat:
1. Mój plan nauki: ogarnąć bardziej zaawanasowanego excela, powerquery, liznąć vba, power bi i sql. Czy to jest okej droga do celu? Może ktoś coś doradzi?
2. Czy jeślli już to w miarę ogarnę i w obecnej pracy nikt nie bedzie zainteresowany moimi nowymi skillami to czy jeśli bede chciał zmienić pracę moje kilkuletnie doświadczenie w branży logistycznej/transportowej będzie atutem, dzięki któremu mogę dostać w miarę sensowną/spoko płatną pracę w BI?
3. Gdzie polecacie sie uczyć? Szczerze mówiąc, nie uśmiechają mi się bootcapmy i kursy za kilka kafli, więc postanowiłem uczyć sie na własną rękę, ewentualnie wspierać się kursami z udemy/ytb/ewentualnie książkami.
4. Czy to co napisałem wyżej wystarczy, żeby wejść w Business Intelligence i zdobyć dobrze płatną pracę?

Proszę takzę o jakiekolwiek rady, które mogą mi pomóc w osiągnieciu celu :)

#businessintelligence #datascience #powerbi #excel #sql #pracait
  • 17
Wszystkie powyżesze porady +
Porozmawiaj ze swoim przełożonym i powiedz mu, że masz pomysł na siebie i na dane w firmie (jeśli masz) i chcesz poświęcić np. x czas w pracy na naukę, a dodatkowo może wyjść z tego zysk dla firmy.
np. Zaproponuj, że zrobisz jakieś interaktywne dashboard w power BI / Tableau razem z powiadomieniami, alertami itp.
W ten sposób, na pewno więcej się nauczysz i będziesz miał mocny argument,
@FrankLucas92: jak masz te tony danych to spróbuj z nich coś wycisnąć jeszcze w tej bieżącej firmie - może jakiś model optymalizujący wasze procesy

w zależności z czym się dobrze czujesz to jest kilka ścieżek bo np. power bi to taki "front end" a znajdą się też backendowe zawody, i nie każdy będzie się czuł tak samo dobrze w obu.

sql powinienieś poznać, podstawowa funkcjonalność to bułka z masłem
do tego
@heniek_8: wersja darmowa nie pozwala ci publikować ich w pbi services, ale można robić dashboardy na pulpicie, chyba z ograniczeniem do 1GB wagi więc i tak dużo. Można triala na 60 dni aktywować, wrzucić w sieć i wtedy pokazać komu trzeba, oni też aktywują

a wersja pro kosztuje 10 dolarów / msc także no nie majątek
@Charlie_Baker: @mrocznapszczola: @heniek_8: @peoplearestrange: @Marcin-kski:
Dziękuję wszystkim za rady - z pewnością wezmę sobie do serca.
Co do pójścia do przełozonego - ok, pójdę, ale dopiero jak będę coś potrafił i żebym umiał się wysłowić co ja w ogóle za rzeczy chce robić, bo narazie całe BI to dla mnie czarna magia. Coś tam wiem, ale to sucha teoria. Nie znam narzędzi itp.
Podsumowując - skupie się
@peoplearestrange:
Jestem mega zapalony na BI, ale wiedzy do przyswojenia jest naprawdę sporo - na tę chwile najgorszy jest dla mnie wybór źródła wiedzy, bo nawet na takim udemy jest tego masa, a nie chce wydawać kasy na kursy, które niczego mi nie dadzą.
Mam nadzieję, że już za kilka miesięcy wejde na jakis sensowny poziom w BI :D
@FrankLucas92: Napiszę raz jeszcze, oczywiście do Ciebie należy wybór - na sqlbi masz wstęp do modelowania i do DAX (język używany w PBI) za free, którzy prowadzą MVP Microsoftu i ogólnie chyba najlepsi na scenie ludzie. Dodatkowo gdzieś w necie na pewno lata ich książka, taka 700-800 stron jeżeli się nie mylę, o DAXie

Kursy advanced z DAX/modelowania to circa 300$ więc jak pracodawca nie postawi to tak średnio bym powiedział