Wpis z mikrobloga

Wkładki do butów rowerowych.
Kontynuacja wpisów o PODSTAWOWYM "bikefittingu" i wyborze roweru (na dole wrzucę linki do poprzednich), czyli dlaczego należy zmienić kilka rzeczy zaraz po kupnie roweru (siodło, kierownica, mostek) butów (wkładki).

99% butów rowerowych, ma tzw wkładki higieniczne, czyli takie co się do niczego nie nadają. Nie ważne czy to buty za 100zł czy za 1500zł (ofc są drobne wyjątki). Podeszwa buta tez jest oczywiście profilowana (w moich RP901 podeszwa jest karbonowa, profilowana, ale wsadzenie dobrych wkładek to był kosmos i przeskok w komforcie +10), ale to niewiele daje, każdy ma inną stopę, dlatego należy dobrać odpowiednie wkładki.

Wkładki które są standardowo w butach rowerowych nie dają żadnego wsparcia łuku stopy, co może powodować drętwienie/mrowienie palców, zewnętrznej części stopy, uczucie chodzenia po gorącym/zimnym i tak dalej.
Dodatkowo, dobrze dobrane wkładki mogą:
- odciążyć dupę do 50%
- odciążyć kolanka
- poprawić ruch kolan, przez co wyeliminować ból kolan.
- poprawić ogólny komfort z jazdy
I najważniejsze! ;)
- Zwiększyć moc przekładaną na pedały ;).

Na przykładzie krótkiego wideło (w komentarzu), możecie zobaczyć jak działa wsparcie łuku stopy. Kształt wkładki to jedno, sztywność konstrukcji to drugie.

Małymi palcami dociskam wkładkę do stołu i później kciukiem dociskam miejsce wsparcia łuku stopy.

Wkładki Shimano z butów Shimano XC5 SH-XC500 (cena około 400zł).
Wkładki Shimano z butów Shimano SH-RP901 (około 1200zł, karbonowa podeszwa). Idealny przykład, który pokazuje że drogie buty, mają średnie wkładki. A te wkładki, mają nawet wymienne rozmiary tego wsparcia łuku. Gnie się jak papier.
Wkładki Specialized Body Geometry SL Footbeds, niebieskie ++ to średnie wsparcie łuku / wysokość tego wsparcia. Cena okolo 90zł
Wkładki Specialized Body Geometry SL Footbeds, zielone +++ czyli największe wsparcie/uwypuklenie dla łuku stopy. Cena jak wyżej.
https://www.specialized.com/us/en/body-geometry-sl-footbeds/p/156119?color=228285-156119
Ostatnie to SOLESTAR KONTROL Fiberglass (mieszkania włókna szklanego i karbonium). To już jest wyższy lvl zabawy, nie każdemu pasują do stopy, sztywne jak Pal Azji ;), nie są tanie, około 400-450zł :).
https://solestar.de/products/solestar-kontrol

Nawet do butów za 100-200zł warto wsadzić wkładki, chociażby te Specialized. Zwiększają niesamowicie komfort, np jak wsadziłem do swoich XC5 wkładki speca, to komfort jazdy +100. Nie tylko pod łukiem stopy, ale też but staje się troszeczkę sztywniejszy, przez co np mniej czuć bloki (zwłaszcza MTB SPD).

Poprzednie wpisy:
Krótki poradnik jak nie dać sobie wcisnąć złego rozmiaru PIERWSZEGO
Podstawowy wybór rozmiaru siodła pod swój tyłek (rozstaw kości kulszowych).
#szosa #rower #mtb #enduro #gravel #bikefitting

Oczywiście są tez inne firmy które produkują wkładki, ale nie używałem, więc w tym temacie się nie wypowiem. Należy po prostu dobrać wkładkę, do swojej stopy i buta :).
uysy - Wkładki do butów rowerowych.
Kontynuacja wpisów o PODSTAWOWYM "bikefittingu" ...

źródło: comment_16433705460bBR8by12K7JL04mPnjVqK.jpg

Pobierz
  • 60
Palcami dociskam wkładkę do stołu i później kciukiem dociskam miejsce wsparcia łuku stopy.
W kolejności:
Wkładki Shimano z butów Shimano XC5 SH-XC500 (cena około 400zł).
Wkładki Shimano z butów Shimano SH-RP901 (około 1200zł, karbonowa podeszwa). Idealny przykład, który pokazuje że drogie buty, mają średnie wkładki. A te wkładki, mają nawet wymienne rozmiary tego wsparcia łuku. Gnie się jak papier.
Wkładki Specialized Body Geometry SL Footbeds, niebieskie ++ to średnie wsparcie łuku /
uysy - Palcami dociskam wkładkę do stołu i później kciukiem dociskam miejsce wsparcia...
@uysy: za jakieś 400pln latem zrobiłem sobie wkładki w VeloLabie. Oni używają sprzętu superfeet(? chyba). W każdym razie - wszystko jest robione pod stopę. Fizjo robi wywiad, bada mobilność, odcisk stóp przy chodzeniu, potem stopa idzie do wycisku z nagrzaną karbonową wkładką wspierającą nie tylko łuk stopy, ale też piętę.
Potem jakieś ostatnie poprawki i wychodzisz biedniejszy o 4 stówki, ale za to optymistycznie nastawiony na przyszłość - no i kurcze
Wyrewolwerowanyrewolwer - @uysy: za jakieś 400pln latem zrobiłem sobie wkładki w Velo...

źródło: comment_1643371139KBzsg83p0m4f1mV8Gjll4M.jpg

Pobierz
bo tutaj na mirko to wiesz jak bywa ;)


@uysy: Taaaa, ja wiem, bike fitting i w ogóle robienie czegoś pod siebie za coś więcej niż 100PLN to wymysł gigakorporacji żeby wyciągać z nas hajs xd

Ale do biegania to bym ich chyba nie używał, szybciej je dojedziesz.

No cóż, trudno, przecież nie będę ich trzymał pod kloszem.

Nie wspomniałem też, że wkładki należy wymieniąć np co 2 sezony ;).


@
@Wyrewolwerowanyrewolwer: Ja bym w nich po prostu nie biegał, używał tylko w rowerze to wtedy na lata powinny wystarczyć. Do tego woreczki suszące od Freshed ( dzieki @wspodnicynamtb za prezent! :D) i dadzą radę.
Jeżeli chodzi o wybór butów, to na szeroką stopę obuwie Lake. Ewentualnie modele butów, które są termoformowalen (chyba też Lake ma takie w ofercie).
Sam bym się przesiadł na Lake, ale nawet ich normalna wersja, jest dla
@uysy:
Pełna zgoda, że wkładki seryjne to najczęściej papier (wyrzucałem z Shimano i Five Tenów). Jak już mówimy o bikefittingu, to tak jak pisał @Wyrewolwerowanyrewolwer: najlepiej dopasowane będą wkładki spersonalizowane do stopy. Mój kolega się tym zajmuje, więc miałem szczęście przyjąć dwie takie pary za flaszkę razem z badaniem. Konkretnie zrobił mi dwie pary FootBalance i mogę polecić. Mam je w butach do chodzenia i takich do roweru fitness. W
Wkładki Specialized Body Geometry SL Footbeds, niebieskie ++ to średnie wsparcie łuku / wysokość tego wsparcia. Cena okolo 90zł


@uysy: Cena raczej ~150 zł :) No ale tak z innej beczki to jak mam wyprofilowaną karbonową podeszwę, to wkładka opiera się na tym profilu właśnie i wtedy podeszwa ją usztywnia przecież.

Aż nagrałem podobny film z moją wkładką SH-ME701, testy wiadomo na oko, ale wydaje mi się że dorównuje sztywnością tej
dybligliniaczek - > Wkładki Specialized Body Geometry SL Footbeds, niebieskie ++ to ś...
Aż nagrałem podobny film z moją wkładką SH-ME701, testy wiadomo na oko, ale wydaje mi się że dorównuje sztywnością tej od speca ++ na pewno sztywniejsza od tej SH-XC500


@dybligliniaczek: Chyba do tych dwóch pierwszych Shimano co wrzuciłem, przecież to sama pianka jest, tam nie ma wiele ze sztywnością wspólnego.
@krymic1991: Ja się i całej rodzinie zrobiłem wkładki w gabinecie ortopodologicznym. Ok. 330 zł za parę wyszło. Jeśli nie decyduje się na kupno, to badanie kosztuje 50 czy 100 zł. Nie pamiętam.
@uysy dobrze widzę, że zielone spece to odpowiednik medium? Mam dość wysklepioną stopę i w sztywnych butach snowboardowych wykorzystuję wkładkę sidasa med, więc zastanawiam się jaka by pasowała z tych specowych.