Wpis z mikrobloga

Wkładki do butów rowerowych.
Kontynuacja wpisów o PODSTAWOWYM "bikefittingu" i wyborze roweru (na dole wrzucę linki do poprzednich), czyli dlaczego należy zmienić kilka rzeczy zaraz po kupnie roweru (siodło, kierownica, mostek) butów (wkładki).

99% butów rowerowych, ma tzw wkładki higieniczne, czyli takie co się do niczego nie nadają. Nie ważne czy to buty za 100zł czy za 1500zł (ofc są drobne wyjątki). Podeszwa buta tez jest oczywiście profilowana (w moich RP901 podeszwa jest karbonowa, profilowana, ale wsadzenie dobrych wkładek to był kosmos i przeskok w komforcie +10), ale to niewiele daje, każdy ma inną stopę, dlatego należy dobrać odpowiednie wkładki.

Wkładki które są standardowo w butach rowerowych nie dają żadnego wsparcia łuku stopy, co może powodować drętwienie/mrowienie palców, zewnętrznej części stopy, uczucie chodzenia po gorącym/zimnym i tak dalej.
Dodatkowo, dobrze dobrane wkładki mogą:
- odciążyć dupę do 50%
- odciążyć kolanka
- poprawić ruch kolan, przez co wyeliminować ból kolan.
- poprawić ogólny komfort z jazdy
I najważniejsze! ;)
- Zwiększyć moc przekładaną na pedały ;).

Na przykładzie krótkiego wideło (w komentarzu), możecie zobaczyć jak działa wsparcie łuku stopy. Kształt wkładki to jedno, sztywność konstrukcji to drugie.

Małymi palcami dociskam wkładkę do stołu i później kciukiem dociskam miejsce wsparcia łuku stopy.

Wkładki Shimano z butów Shimano XC5 SH-XC500 (cena około 400zł).
Wkładki Shimano z butów Shimano SH-RP901 (około 1200zł, karbonowa podeszwa). Idealny przykład, który pokazuje że drogie buty, mają średnie wkładki. A te wkładki, mają nawet wymienne rozmiary tego wsparcia łuku. Gnie się jak papier.
Wkładki Specialized Body Geometry SL Footbeds, niebieskie ++ to średnie wsparcie łuku / wysokość tego wsparcia. Cena okolo 90zł
Wkładki Specialized Body Geometry SL Footbeds, zielone +++ czyli największe wsparcie/uwypuklenie dla łuku stopy. Cena jak wyżej.
https://www.specialized.com/us/en/body-geometry-sl-footbeds/p/156119?color=228285-156119
Ostatnie to SOLESTAR KONTROL Fiberglass (mieszkania włókna szklanego i karbonium). To już jest wyższy lvl zabawy, nie każdemu pasują do stopy, sztywne jak Pal Azji ;), nie są tanie, około 400-450zł :).
https://solestar.de/products/solestar-kontrol

Nawet do butów za 100-200zł warto wsadzić wkładki, chociażby te Specialized. Zwiększają niesamowicie komfort, np jak wsadziłem do swoich XC5 wkładki speca, to komfort jazdy +100. Nie tylko pod łukiem stopy, ale też but staje się troszeczkę sztywniejszy, przez co np mniej czuć bloki (zwłaszcza MTB SPD).

Poprzednie wpisy:
Krótki poradnik jak nie dać sobie wcisnąć złego rozmiaru PIERWSZEGO
Podstawowy wybór rozmiaru siodła pod swój tyłek (rozstaw kości kulszowych).
#szosa #rower #mtb #enduro #gravel #bikefitting

Oczywiście są tez inne firmy które produkują wkładki, ale nie używałem, więc w tym temacie się nie wypowiem. Należy po prostu dobrać wkładkę, do swojej stopy i buta :).
uysy - Wkładki do butów rowerowych.
Kontynuacja wpisów o PODSTAWOWYM "bikefittingu" ...

źródło: comment_16433705460bBR8by12K7JL04mPnjVqK.jpg

Pobierz
  • 62
@uysy: Mój amatorski bikefitting z YT i pewnie Twoich wpisów mam ogarnięty, ale szczerze nie kojarzę aby gdziekolwiek przewijał się temat wkładek. Buty narciarskie czy do biegania i wkładki formowane na ciepło nie są mi obce, a akurat tym sporcie jakoś o tym sam nie pomyślałem i mało kto mówi.
Buty narciarskie czy do biegania i wkładki formowane na ciepło nie są mi obce, a akurat tym sporcie jakoś o tym sam nie pomyślałem i mało kto mówi.


@van_der_bike: W USA, jak komuś powiesz że masz zwykłe wkładki (a nie formowane) to poptrzy jak na debila ;).
Zwłaszcza na rowerze powinniśmy na o zwracać uwagę, bo tak to katujemy cały czas zewnętrzną część stopy. A dobra wkładka to ogromna wygoda i
@uysy: nie wiem czy to standardowa procedura ale po dobraniu wkładek do profilu stopy (wkładki bontrager czerwone) okazało się ze kolana rozchodzą mi się na zewnątrz, następnie dostałem kliny pod bloki które naprostowały kolana tak aby pracowały w prostej lini. Teraz tak sadze, ze mozliwe ze byłem pomiędzy rozmiarami dwóch wkładek. Powiedzitlbys coś więcej na ten temat?
W USA, jak komuś powiesz że masz zwykłe wkładki (a nie formowane) to poptrzy jak na debila ;).


@uysy: na rower się wsiada i jedzie, a nie kompletuje sprzęt, ubiór i bóg wie co jeszcze, ale co kto lubi :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@uysy: właśnie kurde na MTB jak jeździłem to takie dziwne uczucie drętwienia miałem, a buty w jakich jeżdżę do Nike Air Force, bo mają twardą podeszwę i platformy jej tak nie zdzierają
W USA, jak komuś powiesz że masz zwykłe wkładki (a nie formowane) to poptrzy jak na debila ;).

@uysy: na rower się wsiada i jedzie, a nie kompletuje sprzęt, ubiór i bóg wie co jeszcze, ale co kto lubi :)


@dzangyl: Miałem na mysli buty narciarskie.
aha, niestety nie wynika to z twojego wpisu.


@dzangyl: tak

Nie jeżdżę na nartach więc się nie wypowiem :)


@dzangyl: To po co komentujesz w ten sposób?

na rower się wsiada i jedzie, a nie kompletuje sprzęt, ubiór i bóg wie co jeszcze, ale co kto lubi :)


@dzangyl:
@uysy: bo dla mnie to fanaberia... czytaj ze zrozumieniem. Znam się na ubiorze rowerowym ale o wkładkach do butów xD do jazdy amatorskiej to pierwszy raz słyszę. Jest to dla mnie zabawne dlatego komentuję, żaden regulamin tego nie zabrania.