Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,

słuchajcie szybkie pytanie — chcę kupić pierwszą krótkofalówkę. Wiem, że sprzęt Baofeng (itp.) w kręgach krótkofalarskich nie cieszy się popularnością (w przeciwieństwie do polskich serwisów aukcyjnych), natomiast czy na początek będzie to złe rozwiązanie? Konkretnie rzecz ujmując chcę kupić krótkofalówkę przenośną Tytera (jakoś tak, skrót TYT)? Mieszkam w centrum miasta, więc, jak podejrzewam, te kilka wat na początek wystarczy, by z kimś pogadać i poznać praktyczne podstawy krótkofalarstwa? Jeśli złapię bakcyla, kupię coś lepszego. Fakt, iż na razie chcę kupić coś taniego, nie wynika ze skąpstwa, tylko z rozsądku. Jeśli złapię bakcyla, kupię porządny stacjonarny sprzęt i zainstaluję antenę na dachu, jeśli nie-to nie.

Wybrałem sobie taki zestaw, będzie OK?
1. TYT TH-UV98 10W link
2. AL-800 (Antena teleskopowa 850 mm) + druga antena giętka 23 cm link
3. Kabel do programowania wtyk K TYT, Baofeng UV-5R link

Chcę jeszcze kupić SDR, (RTL-SDR V3), ale to temat na inny wpis, najpierw pobawię się krótkofalówkami. Prawdopodobnie kupie dwie, bo mam małego syna (level 4), który wydaje się mieć podobne do moich zainteresowania (samochody sterowane radiem, komputery, gry, nawet już lecimy powoli z książkami. Jeśli sądzicie, że wszyscy chłopcy mają zbliżone zainteresowania, to Was zaskoczę — nie mają) i jednocześnie chcę spełnić swoje marzenie z dzieciństwa (kiedy byłem mały jedyną krótkofalówkę miał ksiądz, ale był to na tyle dziwny gość, że nawet nie pozwolił mi jej dotknąć. Może to i lepiej ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ). Pamiętam, że kopara mi opadła gdy zobaczyłem tego gościa rozmawiającego przez radio ( ͡° ͜ʖ ͡°). No i na lata o tym zapomniałem, aż do teraz. (poza tym taki zestaw może się kiedyś przecież praktycznie przydać)

Pozdrawiam

#krotkofalarstwo #baofeng #telekomunikacja #elektronika
  • 45
@dktr: Taką opcję też rozważam, ale przy tych bodajże Baofeng 888 (jest aukcja, gdzie jest zestaw wspomnianych krótkofalówek z zaprogramowanymi kanałami PMR) ponoć zasięg jest mały (ja mieszkam w centrum miasta, może w lesie byłoby lepiej)
@annotate: tak jak napisałem koledze wyżej, też taką opcję rozważam. Tj. zakup dedykowanych urządzeń dla dziecka, martwi mnie jedynie zasięg w tych "dedykowanych PMR". Wiesz, jak zacznę rozważać dorzucenie kabla do programowania i innych dodatków, to wyjdzie na to samo jakbym kupił 2xTYT + osprzęt ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ShpxLbh: zasięg ogranicza krzywizna ziemi. Na płaskim terenie ok 6 km, miasto - 1-3 km. Jak stoisz na górce to kilkadziesiąt km. Piszę z doświadczenia.
@dktr: znam podstawowy podział i chcę się trzymać pasma, na które nie trzeba zezwolenia (na pozostałych pasmach będę słuchał). Tzn. na tym paśmie (dozwolonym) będę gadał, ja jestem raczej gadułą, także sam nasłuch (w przypadku krótkofalówek) w grę nie wchodzi xd (ktoś wyżej to proponował), jednak za kilka tygodni kupie SDR (dongla na USB + anteny), a co dalej to zobaczymy.
@HaHard: znajdź sobie podstawę magnetyczną, która będzie kompatybilna z gniazdem w twoim radiu - będziesz mógł antenę z radia tam wkręcić. A jak chcesz grubo, to wyszukaj sobie Anteny samochodowe VHF /UHF
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HaHard: na moich baofengach (2w, antenka wbudowana w formie malutkiej sprężynki) dało się pogadać między samochodami na autostradzie na jakieś 300-500m, w dużym ruchu. Samochód mocno ekranuje niestety, ale nie raz mi to pomogło gdzieś w lesie na dwa auta, jak się nie widzieliśmy.

Na wolnym terenie na wsi (płasko, budynki jednopiętrowe, ale ogólnie wieś, pola itd) realnie do kilometra, później duże zakłocenia i Ty ogarniesz ale dziecko już nie.

Pamiętaj
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@HaHard: baofeng uv10r zobacz. Mam, leżą w szafie, myślałem żeby sprzedać ale to jest tak tanie, że niech leży. Akcesoria też tanie a funkcjonalność bardzo dobra na początek. Jeśli coś droższego to zobacz radia cyfrowe. Jakość rozmów o wiele wyższa. Jeśli chodzi o anteny to do tanich bao niekoniecznie jest sens inwestować. Anteny dobrej jakości np Diamond albo Comet.
@HaHard: Baofengi odradzają jeszcze z innego powodu, o czym pewien komentujący sugerujący olanie znaku (ha tfu za takie sugestie dla nowych) nie raczył wspomnieć.

Te radia mają słabiutki design i przy dużej antenie się tzw. zatykają. Możesz mieć sytuację że na większej antenie niż fabryczna usłyszysz mniej, bo obok jest silna stacja. Mój baoś wyzionął ducha prawdopodobnie po podłączeniu większej anteny - jest głuchy jak pień.
@HaHard: Marnie to widzę, zabierasz się do tego ze złej strony. Nasłuch pasm krótkofalarskich to aktualnie nie musisz nic kupować, jest mnóstwo web-sdrów z jeszcze większą ilością dostępnych pasm. Do gadania z dziećmi tylko PMR. RTL-SDR jest głuchy - nadaje się tylko do silnych lokalnych transmisji, zdecydowanie lepiej kupić skaner unidena, mam taki zestaw na 70m kominie z anteną VHF/UHF do której jest połączony rtl-sdr i uniden, na SDR nic nie
@WormRider: Jak możesz, to zerknij pod wklejone wyżej linki (to są chyba właśnie anteny samochodowe chyba właśnie na VHF /UHF, tzn. jeżeli dobrze kojarzę, bo podane są wyłącznie częstotliwości 144/430 MHz). Kupić tą droższą?

Prawdopodobnie kupię 2xTYT x 2x dedkowany PMR (TYT na wszelki wypadek, wiecie wojna, wyjście na grzyby itd. — stąd ta druga krótkofalówka w zaplanowanym zestawie, żeby nawet podczas awarii telefonii był kontakt z bazą. Ten sprzęt kosztuje
@aso824:

Te radia mają słabiutki design


Wiesz, ja potrzebuję czegoś na początek. Nawet jeśli miałyby przeleżeć w szufladzie, to nie będzie mi żal, bo tak sprzęt regularnie się przydaje (czy to podczas wyjścia na grzyby, w góry, czy po nawet podczas podróży na kilka samochodów [jak wspomniał kolega wyżej]). Po prostu jak najmniejszym kosztem chcę sprawdzić, czy złapię zajawkę.

zdecydowanie lepiej kupić skaner unidena


@dktr: Widziałem na allegro 125XL chyba.
@dktr:

Nie możesz nadawać bez licencji


Lecz ja mówię o nadawaniu w paśmie, na którym nie trzeba zezwolenia. Poza tym jak to widzisz, że miałbym kupić sprzęt, a potem, po zrobieniu licencji wymienić sprzęt na lepszy (obsługujący szerszy zakres częstotliwości)? Trochę nie kumam :). To bez sensu, lepiej kupić coś bardziej przyszłościowego i nie nadawać w zabronionym paśmie, a jeśli zrobię licencję, wówczas będę już miał sprzęt.

Skaner to odbiornik


Tak,
@HaHard: W zasadzie na tych sprzętach to nigdzie legalnie nadawać nie możesz. Jeśli mówi się o radiu że jest głuche oznacza to że ma słabą czułość. RTL-SDR jest głuchy i będzie szumiał a dobre radio będzie czysto odbierało tę samą transmisję z tej samej anteny. Anteny dobiera się do częstotliwości na których chcesz pracować. A największy zysk daje wysokość instalacji anteny.
TYT-a bym nie kupował na pierwsze radio. Moim zdaniem ma #!$%@? interfejs. Bao obsługuje się 10 razy intuicyjniej i szybciej. Chyba jest też tańszy. Co do jakości to nie ma taniego dobrego ręczniaka.
Takie radio ma przewagę nad PMR taką, że słychać więcej (PKP, straż, pmr, przemienniki).
Co do dania dziecku to raczej starał bym się pamiętać o zmniejszeniu mocy :)

Wouxun uv6D jest nie najgorszy, ale średnio w PMR pracuje. Ogólnie
@xBARTEXx: To jest niesamowite. Ale taka prawda co kolega @Atreyu napisał. Zauważyłem kilka osób na tagu pomocnych i chwała im za to, że swoją renomą walczą o dobre imie wspólnoty, ale są też tacy, którzy potrafią pytać o posiadanie licencji kogoś, kto ma dylemat nad anteną z allegro. xD To jest hit.

Mnie tylko zastanawia za kogo się takie osoby pełne goryczy uważają. Są opryskliwi. Jak się zapytasz czegoś na radiu
ale są też tacy, którzy potrafią pytać o posiadanie licencji kogoś, kto ma dylemat nad anteną z allegro. xD


@Zatwardzenie: Nie wiem co jest zabawnego w tym dylemacie xd. Ja nadal nie wybrałem (o czym niżej).

TYT-a bym nie kupował na pierwsze radio. Moim zdaniem ma #!$%@? interfejs.


@aaxxyyzz: ja się interfejsu nie boję, pół życia spędziłem w konsoli (linuxowej i inne) także z interfejsem sobie poradzę. Znalazłem kilka opinii,