Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki,

słuchajcie szybkie pytanie — chcę kupić pierwszą krótkofalówkę. Wiem, że sprzęt Baofeng (itp.) w kręgach krótkofalarskich nie cieszy się popularnością (w przeciwieństwie do polskich serwisów aukcyjnych), natomiast czy na początek będzie to złe rozwiązanie? Konkretnie rzecz ujmując chcę kupić krótkofalówkę przenośną Tytera (jakoś tak, skrót TYT)? Mieszkam w centrum miasta, więc, jak podejrzewam, te kilka wat na początek wystarczy, by z kimś pogadać i poznać praktyczne podstawy krótkofalarstwa? Jeśli złapię bakcyla, kupię coś lepszego. Fakt, iż na razie chcę kupić coś taniego, nie wynika ze skąpstwa, tylko z rozsądku. Jeśli złapię bakcyla, kupię porządny stacjonarny sprzęt i zainstaluję antenę na dachu, jeśli nie-to nie.

Wybrałem sobie taki zestaw, będzie OK?
1. TYT TH-UV98 10W link
2. AL-800 (Antena teleskopowa 850 mm) + druga antena giętka 23 cm link
3. Kabel do programowania wtyk K TYT, Baofeng UV-5R link

Chcę jeszcze kupić SDR, (RTL-SDR V3), ale to temat na inny wpis, najpierw pobawię się krótkofalówkami. Prawdopodobnie kupie dwie, bo mam małego syna (level 4), który wydaje się mieć podobne do moich zainteresowania (samochody sterowane radiem, komputery, gry, nawet już lecimy powoli z książkami. Jeśli sądzicie, że wszyscy chłopcy mają zbliżone zainteresowania, to Was zaskoczę — nie mają) i jednocześnie chcę spełnić swoje marzenie z dzieciństwa (kiedy byłem mały jedyną krótkofalówkę miał ksiądz, ale był to na tyle dziwny gość, że nawet nie pozwolił mi jej dotknąć. Może to i lepiej ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ). Pamiętam, że kopara mi opadła gdy zobaczyłem tego gościa rozmawiającego przez radio ( ͡° ͜ʖ ͡°). No i na lata o tym zapomniałem, aż do teraz. (poza tym taki zestaw może się kiedyś przecież praktycznie przydać)

Pozdrawiam

#krotkofalarstwo #baofeng #telekomunikacja #elektronika
  • 45
@HaHard: zapomniałem dodać, że ja tę antenę zamierzam wystawić na dach, tj. przymocuję do mocowania rynny. Nie będę korzystał z niej w samochodzie (na razie z krótkofalówki w zasadzie będę korzystał tylko w domu).
@HaHard Jeśli masz żyłkę majsterkowicza, to możesz również zrobić antenę z rurek/kabla koncentrycznego, zapewniam Cię, że na początku budowa własnej anteny i korzystanie z niej daje więcej zabawy, niż zakup :P
Ale to tylko moja sugestia.
@xBARTEXx: Dzięki za sugestię, ja jetsme na takim etapie, że wiem tylko tyle, ile ktoś mi napisze/ ile gdzieś sam wyszukam. Wiem, że można samodzielnie robić anteny. Znałem kiedyś ludzi, którzy sami robili anteny (chyba rozmiar anteny wyliczali, uwzględniając długość fali), natomiast ja na razie chcę wykluczyć mój błąd na którymkolwiek z etapów, dlatego idę w komercję (po prostu kupię gotowe elementy zestawu).

Wracając do moich rozterek, skontaktowałem się z BaofengPolska
@xBARTEXx: Dzięki za sugestię, ja jetsme na takim etapie, że wiem tylko tyle, ile ktoś mi napisze/ ile gdzieś sam wyszukam.


@HaHard Na YouTubie jest pełno poradników, jeśli sam byś się zdecydował na budowę, a w Google jeszcze więcej kalkulatorów długości ramion na wyznaczona przez Ciebie fale. Bardzo łatwe, tylko zdolności manualne potrzebne, żeby to ładnie wyglądało. Najprostszy dipol to rozprucie kabla od telewizora (koncentryczny), powieszenie na pionowej desce ekranem do