Wpis z mikrobloga

Każdy kto był w Rosji poza St. Petersburgiem czy Moskwą widział ubóstwo.

Wołgograd. Miasto z milionem mieszkańców, a w centrum nie ma chodników tylko piaszczyste ścieżki. Symbol miasta- pomnik "Matka Ojczyzna Wzywa!", który wygląda jakby miał się rozpaść.
Kazań, stolica regionu bogatego w węglowodory, 2 km od centrum wygląda jak najbiedniejsze miasta Polski powiatowej. Młodzi pracujący studenci, którzy w swoim 20-letnim życiu nigdy nie byli w Moskwie, bo ich nie stać.
Możajsk, miasto pod Moskwą, gdzie widziałem biednych ludzi bez obuwia. Biedną staruszkę, która w pociągu wciskała mi damskie spodnie, byle zarobić trochę grosza.

Za to w centrum każdego miasta powojenny sprzęt, gdzie rodziny z dziećmi chodzą na spacery by prać berety swoim dzieciom tak jak im wyprano. Przecież wygrali 'Wielką wojnę ojczyźnianą' (nie wojnę światową, Rosja nie wywołuje przecież wojen). W małych miejscowościach helikoptery czy czołgi przy wjeździe jak w polskich krzyże. Auta z nalepkami "Na Berlin!" czy datami tejże wojny albo czerwone gwiazdy symbol ich zwycięskiej armii.

Nie do końca też podoba mi się narracja, że rosyjscy obywatele swoją drogą, politycy i Putin swoją i trzeba to rozdzielić. Pewnie, też nie chcę nikogo nakręcać jeden na drugiego, bo sam nie utożsamiam się z władzami polski- niezależnie od partii rządzącej u nas. Z tym, że tam każdy obywatel chce imperialnej Rosji. 'Ptica nie kurica, Polsza nie zagranica". Każdy chce by Polska, Rosja, Litwa i Inflanty wróciły do imperium. Oni mają wyprane berety i autentycznie są w stanie zejść z poziomu swojego życia, byle Rosja miała rakiety i była poważana. Może młode pokolenie takie nie jest, ale oni prędko nie dojdą do głosu o ile w ogóle.

#rosja #ukraina #przemysleniazdupy
  • 29
@PrzegrywConsultingSpzoo: w Polsce nawet wyprane przez tvpis łby zaczęłyby się zastanawiać jakby PiS zaczął retorykę wojenna. Jakiś procent by został z nimi ale jednak Polacy bardzo negatywnie odnoszą się do wojny.

Jednak w Rosji taki sentymenty jest dużo mniejszy.
@PrzegrywConsultingSpzoo: W punkt, byłem parę razy w Rosji, na Ukrainie kilkadziesiąt razy. I między krajami jest przepaść.
Dlatego prą na zachód, od zawsze. Bo sami mają gó@wno i muszą zdobywać kolejne tereny.
Zresztą PKB Rosji (za 2021 rok) to 1,6 biliona usd, a krajów Grupy Wyszehradzkiej 1,2 biliona usd.
Także 4 kraje, które były wasalami przez wiele lat potęznej Rassiji za niedługo będą od niej bogatsze XD. Bez buta carów rosyjskich
@PrzegrywConsultingSpzoo: ( ͡° ͜ʖ ͡°) przypomniałeś mi tygodniową wycieczkę na Białoruś. Ja może raz w życiu widziałem przed tym wyjazdem sprzęt wojskowy. Tam na każdym kroku jak nie muzeum poświęcone Wojnie Ojczyźnianej, to losowo porozrzucane pomniki i czołgi z innymi rakietami. I ten przerost wszystkich obiektów mający narzucić przytłoczenie każdemu obywatelowi, żeby na każdym kroku czuł jak wielka jest władza w kraju. Nie wiem jak jest w
Kazań, stolica regionu bogatego w węglowodory, 2 km od centrum wygląda jak najbiedniejsze miasta Polski powiatowej. Młodzi pracujący studenci, którzy w swoim 20-letnim życiu nigdy nie byli w Moskwie, bo ich nie stać.


@PrzegrywConsultingSpzoo: byłeś tam w ogóle?
@bihu: tak, jakieś 4 dni, 4 lata temu na Mistrzostwach Świata i nawet pomimo tego faktu określenie

2 km od centrum wygląda jak najbiedniejsze miasta Polski powiatowej


wydaje mi się przesadzone
prędzej tak określiłbym to co można zobaczyć poza centrum Kaliningradu albo w Leningradzkiej oblaści
Nie wiem jak jest w Rosji, ale co do infrastruktury trzeba przyznać, że na Białorusi mieli ją nieźle ograniętą, nawet na obrzeżach takiego Homelu


@gupi_ja: Białoruś to akurat wyjątek- ogólne ogarnięcie i porządek jest na wyższym poziomie niż na Ukrainie czy w Rosji i to nie mówię o miastach tylko, ale nawet na wsiach to widać.