Wpis z mikrobloga

#szwecja to obecnie jeden z niewielu krajów gdzie chyba można się poczuć jakby #covid19 nie było. Ktoś może potwierdzić czy jak wybiorę się z rodziną do #sztokholm to nigdzie nas nie skontrolują ani nie przetestują? Można wszędzie wchodzić bez szmateksów? Czy lecąc z #gdansk do #sztokholm potrzebuję paszport czy wystarczą dowody? (dorośli i dzieci 13lat). Czy jest jakaś różnica którą tanią linię wybiorę i które lotnisko docelowe? Może ktoś podrzuci ciekawe miejsce do noclegu (lubimy komfort ale tak do 2k za 3-4dni) a może jakiś plan zwiedzania na długi weekend? (marzec raczej)
#tanielatanie
#podroze #podrozujzwykopem
  • 13
@poradnikspeleologiczny: Nie wiem jak aktualnie, ale bylem w w 2019 i bylo bez najmniejszych problemow i z rigiczem

Ale jak z dzieciakami to bym Ci polecil cos innego. jedz autem u wez prom sobie z Trojmiasta do Karlskrony. Zjedz poludniowa Szwecje. Szczegolnie prowincja jest mega urokliwa. Skocz przez most do Danii i Kopenhagi. Tez mega
@poradnikspeleologiczny: szwecja jest w schengen więc wystarczą dowody. jest różnica jakie lotnisko, bo Skavsta jest oddalona od Sztokholmu o ponad 100km, bilety na busa za osobę dorosłą z tego lotniska do centrum stolicy to 200 koron. z Gdańska polecisz na lotnisko Arlanda linią Ryanair i to będzie najlepsza opcja. nie ma wymogu pokazania negatywnego testu w Szwecji gdziekolwiek więc nie ma żadnych kontroli.
@poradnikspeleologiczny: Jak teraz ryan na arlandę lata, stamtąd za ok. 150sek masz bezpośredni pociąg do centrum. Wizz leci na nykoping, stamtąd jak ktoś pisał możesz pojechać busem bezpośrednio z lotniska do sztokholmu za 200sek, albo wybrać podróż łączoną bus miejski do nykoping->pociąg do sztokholmu, łączny koszt to ok. 170-180sek (pociągi zazwyczaj jeżdżą dwupoziomowe, może to być atrakcja dla dzieciaków).
Na ten moment szwecja żadnych testów nie wymaga. Jak byłem w październiku,
@poradnikspeleologiczny: co do noclegu - ja miałem kwaterę w Liljeholmen, 10min spacerkiem do metra, w okolicy sklepy. Bilet na wszystkie środki transportu na 72h to 330sek, wliczają się w to również stateczki/promy w obrębie miasta. Z muzeów warto odwiedzić Vasa museet, i skansen (tego ja niestety jeszcze nie zwiedziłem).
@poradnikspeleologiczny: sa dwa lotniska. Arlanda i skavsta. Skavsta jakies 150km od stockholmu i dojazd praktycznie tylko autobusem, jakies 150sek. Arlanda jakoes 40km od centrum. Tu juz madz do wyboru taxi, autobus, badz pendeltåg(takie niby metro i kolejka szybkiego dojazdu) albo bus. Taxi najdrozej(500sek) najtaniej pendeltåg (bilett godzinne badz dobowe)cos kolo 50sek godzinny jak dobrze pamietam(jezdze samochodem). Jakbyd miał wiecej pytan to wal śmiało
@Zbieracz_kapiszonuf: jesli chcesz zwiedzic tylko stockholm to weekendowy bilet na metro.
https://mitt.sl.se/sv/kop-biljett/#/periodbiljett
Hotele w samym centrum to koszt minimum 1500 sek za dobe za dwojke. Troche dalej od centrum(w dalszym ciagu okolo 15 minut metrem to 700sek). Stacje metra same w sobie sa warte obejrzenia(szukaj zdjec w google). Moze muzeum statku wasa? Kluby raczej gowniane w pirownaniu z polska. I tylko do 2 w nocy.