Wpis z mikrobloga

Ahh... te nasze polskie przepisy takie nie jasne i wykluczające się na wzajem.
Do rzeczy na rondzie (załączony obrazek) jadę tak jak pokazuje żółta strzałka, żeby zjechać na trzecim zjeździe wybieram lewy pas jadę po rondzie pasem wewnętrznym zmieniam pas i wszystko cacy.
Problem pojawia się gdy nikt nie chce mnie wpuścić z wewnętrznego pasa na zewnętrzny a ja zbliżam się do 3 zjazdu, czy w tym przypadku mogę zatrzymać się na wewnętrznym pasie i czekać na możliwość zjechania z ronda na lewy pas (tak jak zielona strzałka), czy raczej jeździć w kółko wewnętrznym pasem i liczyć na łaskę kogoś żeby mnie wpuścił na zewnętrzny pas. Masa ludzi zaraz napisze, że sensownie było by zjechać z lewego pasa (wiem), ale ja pytam o to co było by zgodne z przepisami. I takie dodatkowe pytanie mogę z zewnętrznego pasa podczas zjeżdżania z ronda wybrać lewy lub prawy pas? czy lewy odpada?
#samochody #motoryzacja #polskiedrogi #ruchdrogowy #prawo #prawojazdy #pytanie #pytaniedoeksperta #kierowcy #rondo
źródło: comment_1645562698qiWkJKktBS8OUH3dVAIB34.jpg
  • 14
@Andrut184 Zabroniona jest jazda zielonym torem jazdy, gdyż skręt w prawo z lewego pasa jest niedozwolony. Żółty tor jazdy jest bardziej właściwy, ale tak naprawdę jeżeli nikogo nie wyprzedzasz to prawo nakazuje jechać od wjazdu do nawet 3 czy 4 zjazdu cały czas prawym pasem, jeżeli dookoła wyspy biegnie dwupasowa jezdnia. Problem w tym, że rondo które wrzuciłeś jest źle oznakowane - ktoś dostawił niezgodne z przebiegiem tej jezdni strzałki, nie powinno
@vertical: czemu zabroniona? Ja miałam na egzaminie identyczną sytuację i zrobiłam tak jak ten żółty, facet mnie nie oblał ale wytłumaczył że powinnam jechać swoim pasem tak jak ten zielony i że to był błąd w zmianie pasa ruchu
@manjobanjo: Napisałem - bo to zabroniony prawem skręt w prawo z lewego pasa:

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;

Poniżej w czerwonych kółkach momenty zmiany kierunku jazdy w prawo (stąd prawy kierunkowskaz, przecież nie sygnalizuje się zjazdu z ronda bo nie ma takiego czegoś w przepisach tylko zmianę kierunku jazdy). Jazda po zielonym torze nie dość że jest niezgodna
źródło: comment_1646831846Kq1M4bhKNJ5fSH3QiyOdYo.jpg
@manjobanjo: Poniżej poprawnie oznakowane rondo klasyczne dwupasowe w Konopnicy k/Lublina, nie ma tu żadnych strzałek, na szczęście ma 5 wlotów więc żaden cymbał nie dałby rady ich tu domalować. Dookoła wyspy biegnie dwupasowa jezdnia, co do zasady jeżeli nikogo się nie wyprzedza to jest obowiązek (wbrew praktyce WORD) jazdy prawym pasem nawet w kółko (art. 16.4 PoRD) i jazda tą jezdnią dookoła to jazda bez zmiany kierunku jazdy czyli bez kierunkowskazu,
źródło: comment_1646832520BC2CPPqKWjXVBb7lW0Pj5V.jpg
@vertical: kurde czyli gość prawie mnie oblał mówiąc że z okazji dnia kobiet przymknie oko ale że to był spory błąd a teraz wychodzi że jednak dobrze zrobiłam? Ale to w sumie bez sensu bo z tą zmiana pasa tylko stwarzasz ryzyko kolizji, bo ktoś może jechać prawym a tak zjeżdżasz sobie lewym na spokojnie, chyba to bezpieczniejsze.
kurde czyli gość prawie mnie oblał mówiąc że z okazji dnia kobiet przymknie oko ale że to był spory błąd a teraz wychodzi że jednak dobrze zrobiłam?


@manjobanjo: Oczywiście że dobrze, a jeszcze lepiej by było jechać cały czas prawym pasem bo zapewne nikogo nie wyprzedzałaś, WORDy wymagają jazdy niezgodnej z prawem, tak jak napisałem, bo źle to rozumieją. Największy problem jest na rondach, które mają jezdnię biegnącą dookoła wyspy a
@manjobanjo: Oto przykład, jak zielony swoją jazdą powoduje kolizję z czerwonym. Wyroki sądów potwierdzają, że czerwony będzie poszkodowany nawet wtedy, gdy na tym rondzie będą kretyńskie strzałki kierunkowe, natomiast gdy tych strzałek nie będzie jak w Konopnicy to czerwony będzie na milion procent poszkodowany, nie da mu się wtedy absolutnie nic zarzucić. Gdy będą strzałki to da mu się zarzucić niestosowanie do strzałek (moim zdaniem nieprawidłowo bo strzałek nie powinno tu
źródło: comment_1646835160mGVo15tItj4fYZgDMoT8jP.jpg
@manjobanjo: No ale, co już tłumaczyłem na przykładzie ronda w Konopnicy, czerwony nie skręca w lewo tylko jedzie prawym pasem biegnącym dookoła wyspy bez zmiany kierunku jazdy czyli potocznie "prosto". Stąd brak u czerwonego lewego kierunkowskazu. Nie rozumieją tego WORDy i niestety nie bardzo chcesz zrozumieć Ty, zmiana kierunku jazdy w lewo na rondzie klasycznym (czyli takim, które posiada zwykle jedno- lub dwupasową jezdnię biegnącą dookoła wyspy) NIE ISTNIEJE. Zatem
@vertical: może i obowiązku nie ma ale dużo bardziej logiczne są te zmiany pasa, nie masz z nikim kolizji i sobie normalnie jedziesz nie tamując drogi ludziom którzy skręcają w pierwszy lub drugi zjazd
może i obowiązku nie ma ale dużo bardziej logiczne są te zmiany pasa, nie masz z nikim kolizji i sobie normalnie jedziesz nie tamując drogi ludziom którzy skręcają w pierwszy lub drugi zjazd


@manjobanjo: Nie są logiczne dla kogoś, kto rozumie ruch okrężny. Poza tym taka jazda jest niezgodna z prawem (czego nie rozumieją WORDy i policja). Poniżej czerwony jedzie wbrew dwóm artykułom:

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko
źródło: comment_1646838076vIRwzuUoGUJH6Xtkj0mOAq.jpg