Wpis z mikrobloga

Znajoma organizuje pomoc dla jednej z jednostek pod Lwowem. Dodatala informacje w sklepie że w polsce nie można legalnie kupić wkładów balistycznych do kamizelek? Ja nic takiego nie mogę znaleźć. Ba na allegro pełno wkładów. Macie może jakieś informacje jak to faktycznie wygląda?
#militaria #bron
  • 11
@Ysior: Można ponoć kupić w Czechach i innych krajach EU.
Problem może być z wysyłką.
W 2014 nasi celnicy się przypierniczali za próby wysyłania kamizelek i hełmów (przez podmioty bez koncesji).
Tak, wiem, że to durne jest.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Ysior: Jak to nie można kupić? Jako osoba fizyczna możesz. Jak najbardziej. Jeszcze jak. Do klasy IV bodajże.

Nawet w sklepach z bronią jak Millicon kiedyś były w ofercie cywilnej na sprzedaż.

Dopiero jako podmiot niekoncesjonowany masz zakazy. Tudzież ew. jeśli chodzi o wkłady i osłony o przeznaczeniu deklarowanym przez producenta jako "wojskowe/policyjne".
@Ysior: W Polsce cywile mogą kupować wkłady balistyczne tylko przeznaczone na rynek cywilny. W praktyce nie mamy na rynku żadnego ogólnodostępnego rozwiązania rodzimej produkcji. ALE w tym kraju zbudowanym z wiadomych materiałów ustawę pisano na kolanie i wynika z niej, że o przeznaczeniu decyduje producent. W praktyce oznacza to, że jeśli dostaniesz papier od producenta potwierdzający, że wkłady są dla cywili możesz je nabyć bez dodatkowych pozwoleń. Co prawda takiego dokumentu
@Ysior: większość, zwłaszcza taniej z demobilu, balistyki leży po sklepach koncesjonowanych jako towar o przeznaczeniu wojskowym, tzn nie kupisz bez uprawnień. Produkty na rynek cywilny też są, można je kupić normalnie (niczym się w praktyce nie różnią). A właściwie można było je kupić, zapasy nie były duże i już w większości pojechały na wschód.

W skrócie - możesz mieć, tylko podmioty koncesjonowane towar mogą Ci sprzedać zależnie od naklejki na nim.