Wpis z mikrobloga

#raportpokustnika <- tag do obserwowania, czarnolistowania.

Dla osób które pierwszy raz natrafiają na mój wpis:


Drogie Mirki i Mirabelki! Zmieniam format raportów - od jutra publikowany będzie jedynie raport główny mniej więcej o 19:30-20:00. Robię to jedynie w celu dostarczania Wam contentu jak najwyższej jakości - wolę wypuścić jeden dopieszczony raport dziennie, niż dwa robione na szybko, w zasadzie pomiędzy innymi obowiązkami. Przetestujemy też dzisiaj nowy format analizy bezpośrednio na mapie. W komentarzu pod wpisem wyjaśnię jak weryfikuję informacje i skąd je biorę, w tym nie ma żadnej tajemnicy. Wszystko co robię jest w pełni non profit i nie chcę za to żadnych pieniędzy. Piszę to, gdyż już cztery osoby zaproponowały mi założenie Patronite. Nie wyobrażam sobie zarabiania na informowaniu o ludzkiej krzywdzie, podczas gdy ja siedzę w bezpiecznym i ciepłym domu, a moim największym zmartwieniem jest cholernie wysoki ZUS za pracowników po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Nie uważam też, abym robił coś nadzwyczajnego. Po prostu jak najlepiej umiem przesiewam wartościowe, moim zdaniem, informacje od propagandowej papki. Korzystam z powszechnie dostępnych informacji - to co robię mógłby robić dosłownie każdy. Wymaga to po prostu masy pracy (dzisiejszy raport przygotowywałem łącznie 3,5h) i w miarę lekkiego pióra. Ponadto w tekstach pojawiają się powtórzenia i pewne błędy stylistyczne, a czasem nawet literówki - brakuje mi czasu na prawidłowe poprawienie tekstu, a za tak surowy format nie wyobrażam sobie brać żadnego wynagrodzenia.
Pragnę Wam też podziękować za wsparcie w komentarzach i w postaci tysięcy już +. To dla mnie wystarczające wynagrodzenie za to co robię. Bardzo się cieszę, że aż tyle osób czeka na moje wpisy i chce je czytać, pomimo tego, że są to ściany tekstu. Dziękuję Wam!

Dzień 6 (28.02 19:00 - 01.03 19:00)
[Mapa którą będziemy analizować {klik}.](https://www.google.com/maps/d/u/0/embed?mid=1lscRK6ehG0l2V-XvJ16nsyblMsQ≪=48.164931591188314%2C34.78704048677345&z=7&fbclid=IwAR3gdF7AIT2Eiegy8X4HfwNGtjIPGXwcRxt5fJOGgeGxxG7XOTi3hFZrneg&entry=yt)
Ze wszystkich map, to właśnie te tworzone przez gruzińskiego eksperta Davida Batashvili wydają się najlepiej oddawać realną sytuację. Nie jest to oczywiście mapa idealna, ale każda inna na jaką natrafiłem była znacznie gorsza.

Informacje ogólne:
Trwa 6 dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Po wczorajszym impasie walki rozgorzały z nową siłą. Wg. doniesień USA Rosjanie zaangażowali już blisko 80% swoich sił. Nie jest jednak pewnym czy wszyscy z nich walczą jednocześnie, czy też następuje rotacja. Bardziej prawdopodobna wydaje się być druga opcja.
Ostrzał ukraińskich miast wciąż się nasila. Niepokoi fakt, że artyleria Rosjan pozostaje niemal bezkarna. Wczoraj pojawiły się już przypuszczenia, że ukraińska artyleria jest mocno poobijana, zaniepokojenie pojawiło się wśród samych Ukraińców. Dlatego zapewne dzisiaj pojawiło się trochę oficjalnych nagrań z ukraińskim kontrostrzałem artyleryjskim. Wartym odnotowania jest fakt, że pokazano bardzo niewiele pojazdów.
Ponadto od wczoraj Rosjanie zaczęli uderzać jednymi ze swoich najlepszych rakiet - Iskanderami. Są to bardzo precyzyjne rakiety, zdolne omijać obronę przeciwrakietową i uderzać z setek kilometrów. Jedynym pocieszeniem jest fakt, że Rosja dysponuje ograniczoną ich ilością.
Dostawy logistyczne dla obrońców oblężonych miejscowości są skrajnie utrudnione, rosyjskie lotnictwo i artyleria w pełni panuje w regionie południowym i wschodnim, Ukraińcy próbują ostrzału z MANPADS-ów, co Rosjanie starają się zniwelować niskimi lotami samolotów. Generalnie pojawia się coraz więcej doniesień o powoli załamującej się logistyce SZ Ukrainy, zwłaszcza na wschodzie i południu - wokół Kijowa pod tym względem nie jest tak źle.
Znów uaktywniły się ukraińskie drony. Mamy kilka opublikowanych nagrań - zdaje się, że Ukraińcy dokładnie wiedzą gdzie i kiedy uderzać. Omijają aktywne rosyjskie systemu obrony plot i ostrzeliwują przede wszystkim kolumny logistyczne oraz rosyjskie oplot.
Spełniły się też moje ponure przypuszczenia ze wczoraj - Rosjanie wzięli sobie za cel infrastrukturę cywilną. O ile wcześniej ataki w tereny zamieszkane były raczej nieintencjonalne, tak teraz Rosjanie zdają się nie zwracać już tak uwagi na straty wśród cywilów. Oczywiście próbują złamać i wyniszczyć tym ciężkim ostrzałem obrońców oblężonych miast, ale wydaje się także, że drugim celem jest sterroryzowanie ludności cywilnej. Wg. analiz Rosjanie liczyli na przyjęcie z kwiatami przez ludność rosyjskojęzyczną, a spotkali się z powszechnym pospolitym ruszeniem, które jawnie działa przeciw nim. Terror jest klasyczną rosyjską metodą do kontroli wrogiej ludności, obserwowaliśmy to już w przypadku konfliktu w Gruzji, Syrii i Czeczeni. Potwierdzona nagraniem jest już obecność najemników z tzw. ,,Grupy Wagnera" na Ukrainie.

Nie ustają za to ukraińskie zwycięstwa na polu dyplomatycznym. Cały tzw. ,,wolny świat" w bezprecedensowej jedności popiera Ukrainę. Nawet neutralne państwa nakładają na Rosję takie same sankcje jak NATO. Nieuzasadniona inwazja budzi powszechne oburzenie. Rosja stała się pariasem świata, nawet jej tradycyjni sojusznicy nabierają wody w usta, bądź nawołują do zakończenia konfliktu. W podobnym tonie zaczęły wypowiadać się Chiny.
Ukrainie udało się uzyskać status państwa-kandydata do UE, docierają do niej kolejne dostawy sprzętu NATO. Tworzony jest legion ochotników cudzoziemskich. Część z nich będzie zapewne ,,ochotnikami" jedynie z nazwy. Mowa nawet była o dostarczeniu MIG-29, co zostało jednak zdementowane przez szereg państw. Nie oznacza to jednak, że takiej dostawy nie będzie - oficjalnie lepiej takich rzeczy nie przyznawać. Znamiennym jest też opuszczenie przez delegatów ONZ sali w czasie wystąpienia Ławrowa.
Jutro druga tura rozmów pokojowych pomiędzy Ukrainą i Rosją. Wątpliwe jakiekolwiek porozumienie, Rosjanie czują się w sile, a Ukraina nie chce i nie może ustąpić.

#wojna #ukraina #rosja
pokustnik - #raportpokustnika <- tag do obserwowania, czarnolistowania.

Dla osób k...

źródło: comment_1646158975lVaJ1Zuh8yqyM2On5Wh6TK.jpg

Pobierz
  • 97
Front północny:

Pewnym już jest, że Ukraińcy nie są w stanie odepchnąć Rosjan od Kijowa. Przez ostatnie dwa dni przeprowadzali intensywne kontrataki i wydawało się nawet, że odnieśli ograniczone sukcesy po lokalnych przełamaniach. Wkrótce jednak rosyjskie lotnictwo i zdecydowany kontratak rosyjskich żołnierzy kontraktowych ustabilizował front. Nie wydaje się, aby Rosjanie próbowali dalej szturmować miasto,po nieudanym szturmie z marszu w dniach 1-3, którego założeniem było wywołanie szoku i sparaliżowanie tym obrony, wyraźnie zmieniono
pokustnik - Front północny:

Pewnym już jest, że Ukraińcy nie są w stanie odepchnąć...

źródło: comment_1646160711lhlK2jc4PZEWfmNb1lspud.jpg

Pobierz
Front południowy:
Po dwudniowym intensywnym ostrzale artyleryjsko-lotniczym Rosjanie dokonali przełamania w Chersoniu. Miasto szturmują elitarne siły WDW (desant rosyjski, w większości składa się z żołnierzy kontraktowych, którzy są z grubsza odpowiednikiem naszych żołnierzy zawodowych) i osiągnięto znaczące sukcesy. Pod kontrolą Rosjan znajduje się centrum miasta. Walki są dość intensywne, ale atakujący wydają się mieć wyraźną przewagę. Miasto jest pod pełnym otoczeniem i kontratak jest mało prawdopodobny, acz możliwy. Ukraińcom brakuje rezerw w
pokustnik - Front południowy:
Po dwudniowym intensywnym ostrzale artyleryjsko-lotnic...

źródło: comment_1646160749dQbUzqlgI6b2bWGVHksHnE.jpg

Pobierz
Front wschodni:
Ukraińcy oficjalnie (między słowami) przyznali, że nie są w stanie znieść oblężeń wokół Charkowa, Sumów i Czernichowa. Miasta są pod huraganowym ostrzałem artylerii. Liczne potwierdzone uderzenia rakietowe, również w cele cywilne. Nad niebem wciąż widać i słychać rosyjskie samoloty. Pomimo tego obrońcy wciąż zachowują zdolność do szarpania oblegających. Pojawiły się nagrania zniszczonego sprzętu rosyjskiego pod Sumami, a także kolumny jeńców (prawdopodobnie z twz. ,,Milicji Ludowej" z Donbasu) spod Charkowa. Poważne
pokustnik - Front wschodni:
Ukraińcy oficjalnie (między słowami) przyznali, że nie s...

źródło: comment_1646160772pFnDQL8O0496Cex8L8tdKW.jpg

Pobierz
Kilka osób pytało mnie o źródła. Zasługujecie oczywiście wiedzieć skąd biorę informację. Najważniejszym i najcenniejszym źródłem są dla mnie analizy think-tanków. Korzystam z szeregu analiz, jednakże najbardziej sobie cenię amerykańskie criticalthreats.org, atkanticcouncil.org i csis.org. Polecam gorąco analizy i wykłady z uniwersytetu Harvarda (np. ten o celach Rosji {klik}. Ponadto korzystam również z publikacji/nagrań polskich analityków. Tutaj bardzo cenię sobie OSW, S&F i niezależnego analityka Jarosława Wolskiego. Cennym źródłem informacji są również
@pokustnik: warto dodać, że ponad 150 byłych żołnierzy z jednostek spadochronowych i sil specjalnych UK zmierza na Ukrainę. To nie są ogórki, tylko sami twardziele z bojowym doświadczeniem. Mogą się naprawdę przydać w walce.

https://twitter.com/larisamlbrown/status/1498617343978749952

Rosjanie wzięli sobie za cel infrastrukturę cywilną. O ile wcześniej ataki w tereny zamieszkane były raczej nieintencjonalne, tak teraz Rosjanie zdają się nie zwracać już tak uwagi na straty wśród cywilów. Oczywiście próbują złamać i wyniszczyć
wykolejony - @pokustnik: warto dodać, że ponad 150 byłych żołnierzy z jednostek spado...

źródło: comment_1646161175qH4vwShX6WsJr5yJLEFe3u.jpg

Pobierz