Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
#prawo #notariusz #spadek
Czy da się jakoś przepisać ziemię z domem tylko na mnie tak, żeby moja siostra nic nie dostała po śmierci ojca? Sprawa wygląda tak, że rodzice rozwiedli się 5 lat temu, siostra (19 lat aktualnie) wyprowadziła się z matką na wynajem, a ja zostałem z ojcem. Matka po rodzicach dostanie działkę z dużym domem, a potem ten dom dostanie moja siostra i dlatego chcę, żeby ta ziemia gdzie teraz mieszkam była moja po śmierci ojca. Rozmawiałem wczoraj o tym z ojcem i jest jak najbardziej za, jeśli w ogóle jest taka możliwość prawna. Czytałem coś o umowie dożywocia tylko co zrobić z zapłatą zachowku? Da się jakoś to ominąć? Pomocy, bo kompletnie się na tym nie znam.

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6220c66e570e67d26620ceb3
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Przekaż darowiznę
  • 10
@AnonimoweMirkoWyznania:

Od umowy dożywocia nie trzeba płacić zachowku

Umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem, w przeciwieństwie do darowizny. Dlatego też spadkobiercy nie będą mogli co do zasady żądać zachowku od wartości nieruchomości przekazanej w drodze umowy dożywocia, tak jakby to miało miejsce w przypadku umowy darowizny.
@AnonimoweMirkoWyznania: tak samo jest z domem, który będzie kiedyś siostry - żeby nie musiała zapłacić Ci zachowku:
- albo musisz się za życia matki zrzec spadku
- albo matka musi Cię wydziedziczyć ale nie wystarczy argument „wole żeby córka dostała”.
- dożywocie
- 5 lat po śmierci matki zapomnisz upomnieć się o swoją cześć domu

Jeśli za życia matka przepisze dom na siostrę, niezależnie od tego czy rok czy 30 lat