Wpis z mikrobloga

@bonus: przecież idea archa jest taka że dobierasz paczki pod siebie, jedyne co musisz mieć to Pacman i systemd. Po co komu w takiej sytuacji distro? Dopasuj Archa pod siebie i tyle. A jak nie lubisz systemd to masz voidlinux, który ci zmianę ułatwia, tyle.
@bonus: endeavouros jest spoko, siedze na nim już pół roku (a miałem tylko na chwilę, z windy, na testy). Spoko jest też anarchy Arch - czysty arch ale z installerem anarchy, mam na kilku sprzętach i też daje rade.
@bonus: ale na gówno xD myślisz po Debianowemu zamiast zlepić co tam potrzebujesz.

@PortowySzczur: Ale ja potrzebuje distro na podstawie Arch, kumasz tę ideę? xD

Chcę się pobawić bez tracenia dużej ilości czasu w jakiegoś Arsz, bo wczęsniej używałem debianowych distro

@bonus: masz speedruny stawiania gruba, partycjonowania i instalacji zajmujące max 5 minut, samemu wystarczy tylko kilka prostych komend i dokumentacja. Jak to cię przerasta to pierwszy problem na
@bonus: Pierwsza instalacja Archa to max 20 min, a cały proces opisany jest krok po kroku na wiki. Jedyne kwestie, które nie są zawarte bezpośrednio w instrukcji instalacji to:

- dodanie usera,
- boot manager
- instalacja kilku pakietów (jakiś terminal, DE i network manager czy coś w ten deseń)

Wszystko to też jest dokładnie opisane na wiki, tyle że na dedykowanych stronach.

A już po instalacji zwyczajny Arch nie wymaga
@bonus: A planujesz mieć desktop na normalnym środowisku? Bo jak tak, to wszystkie rady powyżej możesz wywalić do kosza. Instaluj normalnie Manjaro i tyle. Ustawianie tych wszystkich gówien i doprowadzanie configów do normy w Archu to dobre pół roku poprawiania pojawiających się problemów, a Manjaro zawsze sobie możesz customizować potem, za to na start wszystko działa. Oczywiście stracisz "satysfakcję" z budowania od 0 customizacji, ale coś za coś.
@bonus: No na start nie masz niczego... Automatyczne łączenie do wifi? Nie ma, 15m grzebania. Vault? Nie ma, godzina grzebania. Problemy z rodziałką, obsługą mychy, niewyraźne fonty? Youtube muli? Nad wszystkim trzeba siedzieć i te problemy lubią się ujawniać z czasem, więc tak jak pisze, pół roku minie zanim to wszystko wyprostujesz. A fajnie by było uwzględnić security i może pod osobne serwisy potworzyć jakieś grupy i uprawnienia. Nie lepiej wybrać