Wpis z mikrobloga

W sumie to nigdy dobrze nie zrozumiałem tego zagadnienia i proszę o pomoc (czy to komentarz tutaj czy odesłanie do linku/książki). Zaprojekowałem kilka PCB do różnych zastosowań i zazwyczaj wymagały one zastosowanie jednego albo kilku filtrów (aby usunąć/zmniejszyć zakłócenia), ale nigdy do końca nie rozumiałem jak dobrać odpowiednią częstotliwość odcięcia. Pomoże mi ktoś zrozumieć ten temat? Rozumiem, że wartość R/C zależy od impedancji źródła i częstotliwości na jakiej operujemy (na przykład mam podzielić napięcia i na wyjściu używam filtra dolnoprzepustowego, sygnał źródłowy to napięcie DC bus (inwertera) i chcę je przeskalować)? Nie wiem czy to co napisałem ma sens, postaram się lepiej wyjaśnić, jeżeli nie jest to zrozumiałe. Rozumiem, że głównie operujemy na częstotliwości 50 Hz albo PWM (10/15/20 kHz) w zastosowaniach maszyn elektrycznych. Jak wtedy dobrać wartości R/C?
#elektronika #filtry #pwm #maszynyelektryczne #pcb #projektowanie
  • 2
@Davidvia0: podaj jakiś przykład układu, w którym użyłeś takiego filtru, bo na pierwszy rzut oka RC nie klei się z maszynami elektrycznymi ze względu na przesyłane moce.
RC możesz dawać jako gasiki w obwodach zasilających, albo filtry ale w obwodach małej mocy (sygnałowych).