Wpis z mikrobloga

#spawanie #obrobkametali #hydraulika #budujzwykopem #oze
#konstruktorelektrykamator <= mój tag do obserwowania moich wysrywów

Pamiętacie ten wpis?
https://www.wykop.pl/wpis/63099353/budowadomu-budujzwykopem-hydraulika-oze-hydraulika/
No to dzisiaj miałem chwilę czasu żeby dokończyć spawać. Kawałek pręta 10mm, na to nałożone kilka blaszek wyciętych na waterjecie, na to nawinięte 7mb rurki karbowanej DN20.
Całość będzie wsadzona w rurę kanalizacyjną fi160 i ma odzyskiwać ciepło ze ścieków.

Najtrudniejsze to było pospawać rurkę 20x2 z karbowaną która ma ściankę 0,2mm, jak kartka.
Musiałem ustawić prąd spawania na 27A, 2A mniej lub więcej i była lipa. Jakoś to pospawalem, trzeba jeszcze próbę ciśnieniową zrobić, rurka jest PN10.
Pobierz bambus94 - #spawanie #obrobkametali #hydraulika #budujzwykopem #oze
#konstruktorelek...
źródło: comment_1647636667VClpm6izEP44X0Vj3lAliz.jpg
  • 40
@darek-jg: poczekamy, zobaczymy. A jak często zapycha ci się syfon w wannie lub umywalce? Tu przeloty będą wiele większe.
A nawet jak się zapcha to jest bypass, wytłumaczony wyżej podanym wpisie.
@elf_pszeniczny: w momencie gdy w rurze jest ok 30l ciepłej wody i kilkuosobowa rodzina korzysta wieczorem lub rano z łazienki jedno po drugim to jednak trochę tego ciepła można odzyskać, a np w czasie prysznica to na bieżąco odzyskujesz.
I tak będzie to ocieplone armaflexem żeby jak najdłużej trzymało ciepło.

AAAA. I dla tych od zapychania się się. Jest też przygotowany system powiadamiania o zapchaniu. Zmyślne połączenie alarmu Satela i części
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bambus94: ja tam prysznic biorę w temperaturze wody około +37, także nie licząc zimy to odzysk ciepła będzie bardzo słaby - mała różnica temperatur zimnej i ciepłej wody.

No i ten wymiennik ciepła to cholera wie jaką ma sprawność
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bambus94: To, w tym schemacie, działa tylko przy przepływie wody, a Ty będziesz miał zawiesinę odpadów, tłuszcze się osadzają przy temp 12°C do tego chusteczka mokra od bombelka + wsuwka żony i masz kilka tysi w plecy.
@elf_pszeniczny: No to wylewasz do kanalizy wodę 37°C a w zamian do zbiornika CWU trafia woda z hydrofora ok 10°C, czyż nie warto spróbować odzyskać trochę tej energii i podgrzać tą wodę o np 10K?
@chanoja: Jakie kilka tysi? To całe nie kosztowało nawet pełnego tysiąca PLN. A jak będzie uciążliwe to wystarczy zakręcić dwa zawory, jeden odkręcić, i przepiąć dwie rurki od do których będzie
@chanoja: gdy w rurze fi160 będę miał 30l ciepłej wody np z wanny lub z pralki to wystarczy żeby ktoś np zaczął nalewać ciepłą wodę do wanny i już będzie działało, zimna woda w wężownicy będzie odbierała ciepło ze stojącej wody ściekowej.