Wpis z mikrobloga

Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny ()

Polska znajduje się w TOP 5 krajów, w których zażywa się najwięcej leków przeciwbólowych. Uważa się, że około 20% populacji jest uzależnione od stosowania tych leków.

Nadmierne stosowanie leków przeciwbólowych na ból głowy może doprowadzić do występowania bólów polekowych. Inna nazwa to bóle głowy z odbicia. Uważa się, że ten problem dotyczy 1-2% populacji ogólnej i 50% osób zmagającymi się z przewlekłymi bólami głowy. Częściej dotyczy kobiet.

Samoleczenie, zwiększanie dawek na własną rękę, dokładanie kolejnych leków przeciwbólowych, następnie zmniejszanie skuteczności zażywanych leków i coraz częstsze występowanie bólu. Lek przestaje działać, pacjent stosuje kolejną dawkę i koło się zamyka - oto przepis na polekowe bóle głowy.

Kryteria diagnostyki polekowych bólów głowy to:
- Przewlekły ból - minimum 15 dni z bólem głowy w miesiącu
- Nadużywanie leków - stosowanie paracetamolu, NLPZ lub aspiryny przez minimum 15 dni w miesiącu lub tryptanów, pochodnych ergotaminy, opioidów lub złożonych leków przeciwbólowych przez co najmniej 10 dni w trakcie 3-miesięcznego okresu obserwacji
- Bóle głowy przed wystąpieniem polekowych bólów głowy

Leczenie powinno być prowadzone pod opieką specjalisty, czasami przebiega ono w szpitalu. Nagłe odstawienie leków może spowodować wystąpienie zespołu abstynencyjnego objawiającego się m.in. nasileniem bólu, zaburzeniami snu, lękiem, nudnościami czy wymiotami. Z tego powodu niekiedy podaje się dodatkowe leki zmniejszające nasilenie tych objawów.

Słyszeliście kiedyś o bólach głowy z odbicia? A może sami mieliście bliższy kontakt z polekowymi bólami głowy?

Jeśli chcielibyście przeczytać wpis na inny medyczny temat, to napiszcie w komentarzu ʕʔ

Więcej ciekawostek na: https://www.instagram.com/dwa__fartuchy/

#medycyna #lekarz #ciekawostki #zdrowie #apteka #leki #farmacja #nauka #pracbaza #rozowepaski #niebieskiepaski
Pobierz dwa_fartuchy - Wrzucam jeszcze raz, bo wczoraj się gdzieś zagubiło, a temat ważny (。◕...
źródło: comment_1647675625eihUHH2inDqlVN2jhsQbRD.jpg
  • 308
@dwa__fartuchy: dlaczego lekarz zasłania swoje imię i nazwisko? Toż to sprawia, że taki z Ciebie ekspert jak wykopek. Każdy może założyć fartuch. Eskeprt powinien swoją opinię podbierać renomą imienia i nazwiska...
Polska znajduje się w TOP 5 krajów, w których zażywa się najwięcej leków przeciwbólowych. Uważa się, że około 20% populacji jest uzależnione od stosowania tych leków.


@dwa__fartuchy: przecież to jest jakaś durnota. Setki tysięcy ludzi na świecie umierają z powodu przedawkowania opioidów wynikającego z uzależnienia od opioidowych leków przeciwbólowych. W USA całe lokalne społeczności wyniszcza to uzależnienia. a Ty kurde piszesz o tym jakby w Polsce był jakikolwiek problem z lekami
@dwa__fartuchy: a istnieje podział tych uzależnionych ze względu na płeć? Bo coś mi się wydaje, że jednak to kobiety znacznie częściej sięgają po tabletki, mają większe zaufanie do nich. Większość reklam piguł jest nakierowana w stronę żeńską.
@dwa__fartuchy: ja choruje na bardzo częste i silne bóle głowy. Nie jest to jeszcze 15 dni bólowych w miesiącu, ale blisko. Profilaktyka leczenia migren i bólów głowy innego pochodzenia w Polsce jest na dramatycznym poziomie. Pierwszy neurolog, do którego trafiłam prawie uzależnił mnie od kodeiny i kazał brać tryptany w sposób, który mógł mi mocno zagrozić. Dopiero następny neurolog miał na mnie jakikolwiek pomysł i faktycznie zaczął wprowadzać leczenie (włącznie z