Wpis z mikrobloga

Zastanawialiście się czemu w wielu reklamach pokazuje się "podróbki" prawdziwych monet czy banknotów? Czy może nie zwróciliście w ogóle uwagi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mnie naszła taka rozkmina i okazuje się, że "od projektów dedykowanych do użycia w sieci, przez te do druku, a kończąc na wykorzystaniu symboli jako faktury materiału służącego do zadruku koszulki czy zdobienia torebki. We wszystkich tych przypadkach po zaprojektowaniu danej grafiki mamy obowiązek uzyskać pisemną zgodę na wykorzystanie wizerunków polskich banknotów i monet zarówno od NBP – właściciela majątkowych praw autorskich, jak i autorów projektów banknotów bądź monet."

Co ciekawe NBP podchodzi bardzo liberalnie do składanych wniosków, dodatkowo stara się wydawać zgody jak najszybciej. Wiadomo, chodzi o poszanowanie wizerunku polskiego pieniądza itd., jednocześnie nie ma też mowy o żadnych opłatach. Jedynie odrobina formalności i trochę czekania.

Moim zdaniem reklama jak picrel świadczy o wyjebce jej autorów i jedyne na czym oszczędzili to czas, bo zapewne wypuszczają te spoty taśmowo, ale w moim odczuciu... no źle się na to patrzy, zwłaszcza, gdy złotówka gra niemal "tytułową" rolę w tej reklamie.

źródło i więcej informacji: https://grafmag.pl/artykuly/uzywanie-wizerunku-polskich-banknotow-w-reklamie-tylko-za-zgoda-nbp

#reklama #marketing #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_1648840692fff7bxtklv5SJG6nubA5jm.jpg
  • 10
@RRybak: ja się trochę domyślałem, ale byłem wręcz przekonany, że nikt by nie #!$%@?ł takiego szajsu jak wyżej, gdyby nie oszczędność, a na prawdę nigdzie nie widzę wzmianki o jakichkolwiek opłatach czy tantiemach dla autorów projektów. ¯\_(ツ)_/¯
@Piro3202: też może być, krążek z cyfrą 1 jako symbol "pieniądza", ale to już chyba totalnie symbol, bo wiele krajów ma swoją "złotówkę" w banknocie, nie bilonie.

No i żeby była jasność, reklama z mojego przykładu to reklama Plusa, więc w zupełności polska, toteż widać jak ten krążek stara się przypominać złotówkę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

reklama z wpisu: https://youtu.be/K3foxpPf1sE
@Piro3202: zauwaz, ze w reklamach aut zawsze masz lokalne rejestracje, a klip bynajmniej nie jest emitowany tylko w Polsce ( ͡° ͜ʖ ͡°) Takie cuda to sie teraz robi na poczekaniu
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@zefj: ale nie z polskimi celebrytami.
Na jakiego grzyba komuś w Czechach, Niemczech czy w Argentynie reklama z jakimś polskim serialowym aktorem?

@radziuxd: też obstawiałem uzyskanie licencji i jak to w Polsacie oszczędności level max.