Wpis z mikrobloga

Robię sam instalację rekuperacji. Dom parterowy z poddaszem nieocieplonym na którym będzie zamontowany rekuperator Thessla green airpack4 400h. Problem mam z ociepleniem rur spiro czerpni i wyrzutni. Niestety nie mam ściany kolankowej i rury muszę częściowo puścić przez ogrzewane pomieszczenie, dorzucam rysunek poglądowy. Na stropie planuje ocieplenie celulozą 30cm.
1. Jaką grubość ocieplenia w ogrzewanych pomieszczeniach a jaką w nieogrzewanych uwzględniając 30cm celulozy?
2. W projekcie mam rury spiro z czerpni 250 do filtru antysmogowego mocarz a za nim redukcja 250-200 i dalej spiro 200 do rekuperatora. Wyrzutnia tylko na spiro 200. Czy to jest w porządku?
3. Jakie ocieplenie rur zastosować w przejściu przez strop i na zewnątrz budynku do czerpni?
4. Czy rury spiro prowadzić aż do rekuperatora czy ten ostatni odcinek zrobić np na sonodecu z ociepleniem 5cm? Na pewno o wiele łatwiejsze i szybsze rozwiązanie, ale czy 5 cm to nie za mało? Ten odcinek nie będzie w celulozie.
5. Z rekuperatora do skrzynek rozprężnych również dawać spiro czy sonodec wystarczy? Będą dosłownie pod rekuperatorem, maksymalnie 1.5 metra rury.
#rekuperacja #budujzwykopem
Sc3eaM - Robię sam instalację rekuperacji. Dom parterowy z poddaszem nieocieplonym na...

źródło: comment_1649399585WnN9zEuvmfAUKYIAzk9M1E.jpg

Pobierz
  • 18
@Sc3eaM: z tym co narysowałeś to uważaj - tak rozstawione wejście i wyjście powietrza, gdy będzie ci wiało z jednej strony - może ci zrobić sporą dysproporcję w wejściu i wyjściu (albo całkiem zablokować wymianę powietrza, albo robić przeciąg) gdy ciśnienie od wiatru z jednej strony budynku i podciśnienie w "cieniu budynku" się zrobi znaczne
via Android
  • 0
@hrumque niestety ale to była jedyna możliwość. Czerpni nie mogło być przy wyrzutni bo od tej strony jest sąsiad z piecem węglowym i obawiam się że reku będzie to zaciągać. Z drugiej strony wyrzutni nie mogę przenieść obok czerpni bo byłyby zbyt blisko siebie i na tej samej ścianie. Tak jak wspominałem, muszę i czerpnie i wyrzutnie poprowadzić przez pomieszczenie mieszkalne, w moim przypadku przez kotłownie i garderobę. Więc może być widoczny
@Sc3eaM: filtr antysmogowy instalujesz na wyjściu rekuperatora, nie wejściu, inaczej po chwili będzie zapchany i niezdolny do użytkowania

A poza tym, rekuperator na poddaszu? Będzie Ci się chciało co 3 miesiące tam włazić i wymieniać filtry?

Rury spiro możesz zaizolować wełną mineralną, są nawet gotowe do rur.
via Android
  • 0
@Bad_Wolf Jak to na wyjściu? Nie na czerpni a na wlocie do skrzynki rozprężnej nawiewnej?

Niestety jedyne wyjście. Chciałem w kotłowni, ale musiałbym mieć 2m rury do wyrzutni i 15m do czerpni, z tego co się dowiedziałem tak nie może być.

Ja wiem że są wełny do rur, planuje kupić Rockwoola lamella mat alu, tylko właśnie jaka grubość będzie odpowiednia? 3 cm wystarczy?
Jak to na wyjściu? Nie na czerpni a na wlocie do skrzynki rozprężnej nawiewnej?


@Sc3eaM: tak, nie możesz użyć najdokładniejszego filtra jako pierwszego bo zbierze wszystkie śmieci. Filtry stosuje się od najbardziej zgrubnego do najdokładniejszego.
via Android
  • 0
@asasello A przez ogrzewane pomieszczeniach jaka grubość jest wystarczająca?

Pewnie mógłbym wrzucić na dach, ale nie chciałem niepotrzebnie dziurawić. Poza tym już mam przepusty w stropie przygotowane, tylko wystarczy wszystko zamontować.

Z wełną jest problem z montażem? Rockwool lamella jest samoprzylepna z tego co widziałem, oklejam i uszczelniam taśmą i to wszystko. Maty kauczukowe widzę że są 2x droższe, nie wiem czy to jest warte swej ceny
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sc3eaM: przez ogrzewane można wcale nie stosować, bo bilans będzie zamknięty. Ale radzę zaizolować choćby od szumów i ewentualnego skraplania na powierzchni zewnętrznych kanałów. 20mm styknie.
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sc3eaM: weź jeszcze pod uwagę, że robiąc tak czerpnie i wyrzutnię, puszczasz największe przepływy przez pomieszczenia, w których mieszkasz, szumy będą doskwierać, zarówno te z kanałów jak i czerpni i wyrzutni.
via Android
  • 0
@asasello kauczuk lepiej wytłumia niż wełna? kanały będą w kotłowni a drugi w garderobie. Pomieszczenia oddzielone od pokoi ścianą/drzwiami więc chyba nie powinno być tak źle. Zobaczymy w praniu jak to wyjdzie.
@Sc3eaM: Zalety kauczuku to łatwość i przyjemność montażu i odporność na wilgoć, przewodność cieplna jest porównywalna (około 0,035 kauczuk, od 0,03 do 0,045 wełna), chyba, że wełny będzie za mało i złapie wilgoci z powietrza - wtedy jej izolacyjność mocno spada (no i wtedy będzie do wymiany).

A odnośnie izolowania rur - rury do czerpni i wyrzutni izolujesz najmocniej jak się da, 20cm wełny w ogrzewanych pomieszczeniach nie będzie przesadą. To