Wpis z mikrobloga

"Carro Polaco", czyli polski wóz, zabytek na głównym placu w mieście Encarnacion, Paragwaj. Gdy w Paragwaju powiesz, że jesteś z Polski, pierwszym skojarzeniem starszych mieszkańców będzie czterokołowy wóz. Choć ciężko w to uwierzyć, czterokołowy wóz nie był znany w paragwajskim rolnictwie. Gdy w dwudziestoleciu międzywojennym do Paragwaju zaczęli emigrować Polacy, bardzo szybko zrewolucjonizowali rolnictwo w Paragwaju.

Skąd w ogóle wzięli się tam Polacy? Paragwaj stracił w lokalnych wojnach masę ludności, przez co otworzył się na imigrację. Według Małego Rocznika Statystycznego, w latach 1927-1938 z Polski do Paragwaju wypłynęło – 12 000 Polaków. Poleciałem do Paragwaju aby poszukać potomków tej emigracji. Odwiedziłem kilka polskich skupisk, przeprowadziłem rozmowy...

Zapraszam do oglądania i wykopywania znaleziska: Polonia w Paragwaju.

#podroze #podrozemateoaka #historia #ciekawostki #podrozujzwykopem #paragwaj
mateoaka - "Carro Polaco", czyli polski wóz, zabytek na głównym placu w mieście Encar...

źródło: comment_1649693173wYMS3uT4H8LEGY8CoOu0rZ.jpg

Pobierz
  • 10
  • Odpowiedz
@mateoaka: podobnie w Argentynie, gdzie Polak Jan Szychowski, stworzył markę yerba mate Amanda. Tak rozbujał okoliczną gospodarkę i wynalazł innowacyjne maszyny, że stworzono poświęcone mu muzeum.

W 1932 roku ukończył budowę maszyny do czyszczenia i sortowania miejscowego ryżu i kukurydzy, która miała rozmiary wagonu kolejowego. Potem wykonał młyn do przetwarzania manioku na sypki krochmal[2]. W 1936 roku uruchomił maszynę, której zadaniem było cięcie liści i gałązek yerba mate[3].

Pod koniec 1920
  • Odpowiedz
@mateoaka: Siedzę aktualnie w Meksyku i tutaj jak zarzucisz temat Jana Pawła 2 to wszyscy od razu się uśmiechają. Nawet jak są dewocjonalia w sklepach to bardzo często można znaleźć wizerunek papieża Polaka. Innych papajów nie widziałem. No i wszyscy słyszeli tutaj o wódce z Polski :)
  • Odpowiedz