Wpis z mikrobloga

#jdg #podatki #darowizna #b2b #firma #motoryzacja #optymalizacjapodatkowa

Witam Mirki

Prowadzę JDG i chciałbym wprowadzić auto w środki trwałe firmy. Auto nie jest jeszcze moje więc chciałbym zapytać jak to rozegrać żeby wszystko było legalnie ale też najbardziej się opłacało pod kątem podatkowym.

Kilka słów wprowadzenia
Autko jest mojego taty ale ponieważ już go nie potrzebuję to korzystam z niego ja, a w każdej chwili może stać się moją własnością czy to na drodze kupna czy darowizny.

Auto Citroen Picasso C3 z 2012 roku w dobrym stanie. Wartość rynkowa takich aut na OLX wacha się między 10-20 tys.

W przyszłym tygodniu kończy się ubezpieczenie na ojca dlatego chciałbym załatwić temat własnośći auta i przerejestrowania na siebie i wprowadzenia w środki trwałe firmy tak żeby nowe ubezpieczenie najlepiej kupić już na firmę.

Co do wprowadzenia w środki trwałe i amortyzacje to też nie wiem czy mogę to zrobić jednorazowo jako 10 tys czy rozpisać wartość auta i jak to się wtedy robi na czym to polega do końca też nie wiem więc będę mega wdzięczny za wyjaśnienie z czym to się właściwie je.

Czy ktoś mógłby podpowiedzieć mi jak to rozegrać żeby było cacy. Czy powinienem wziąć auto w darowiźnie czy może "kupić" od ojca i zapłacić podatek, a auto wprowadzić w środki trwałe na podstawie wartości transakcji? Ktoś może podpowiedzieć jak to zrobić?
  • 6
@fotograf_warszawiak: pogadałem z księgowym. Amortyzować można jednorazowo jako 10 tys od razu niezależnie od tego ile kosztowało auto albo jakoś całość kosztu tyle że rozpisane na 30 miesięcy.

Ok niestety Mireczki nie do końca o taką pomoc mi chodziło, ale udało mi się samemu rozwiązać sprawę dlatego napisze w szczegółach może kiedyś komuś się przyda

Tak jak powiedziałem ale widocznie nie zostałem zrozumiany to auto jest od mojego ojca który go
@fotograf_warszawiak Ok doczytałem. Czyli będąc na skali podatkowej i płacąc 9% dochodu w formie składki zdrowotnej dojdzie mi jeszcze składka wyższa o 9% czyli 900zł (w scenariuszu w którym furę puszczam od razu za 10k).
No to faktycznie przegibane gdybym chciał od razu sprzedać autko. No ale gdybym poszedł w użyczenie to pewnie musiałbym być wpisany w OC jako drugi kierowca oprócz ojca i wtedy rośnie składka. W każdym razie skoro planuję