Wpis z mikrobloga

Czy ktoś z tagu #gielda rozliczał już dywidendy zagraniczne z #emakler w #mbank ? Skąd bierzecie wartość faktycznie wypłaconej dywidendy w oryginalnej walucie?

Próbowałem przez #kalkulatorgieldowy importując CSV, ale o ile rozpoznał poprawnie zagraniczne dywidendy, tak mam wrażenie że liczy od nich z marszu 19% od przewalutowanej kwoty, bez patrzenia na kursy i witholding tax.
  • 24
Na mój gust dywidendy z USA nie trzeba dodatkowo opodatkowywać w Polsce, a z Irlandi (np. SPY5.LN) trzeba dopłacić różnicę 4%


EDIT: przepraszam, źle spojrzałem, Irlandia ma 25% a nie 15%. Tym niemniej @kalkulatorgieldowy zauważył, że w obu przypadkach może obowiązywać umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ograniczająca podatek u źródła do 15%, umowy są tutaj jak ktoś lubi się dręczyć: https://www.podatki.gov.pl/podatkowa-wspolpraca-miedzynarodowa/wykaz-umow-o-unikaniu-podwojnego-opodatkowania/
@macandy, @young_fifi, @kalkulatorgieldowy

Aktualizacja! Udało mi się dodzwonić do BM mBanku. Na zamówienie na poczekaniu można od nich dostać arkusz "Informacja o dywidendach z instrumentów z rynków zagranicznych wypłaconych w 2021 roku". Właśnie na niego patrzę i w przypadku instrumentu SPY5 LN ETF / IE00B6YX5C33 mam "STAWKA PODATKU POBRANEGO U ŹRÓDŁA (%)" wpisane 0%. Zatem zamierzam zanieść w zębach do US całe 19% :) W arkuszu są również kolumny "DYWIDENDA
@kalkulatorgieldowy dzięki za szybką reakcję. Początkowo jak zobaczyłem jak skromny w dane jest ten plik CSV, to myślałem że kalkulator zaciąga wartości z jakiejś zewnętrznej bazy i potrafi dopasować. Teraz już rozumiem jaka jest sytuacja.
Masz rację że to się musiało zmienić jakoś stosunkowo niedawno, bo jak teraz sprawdzam, to przy dywidendach z zeszłego roku, miałem wpisaną kwotę, liczbę sztuk i kurs przewalutowania. Podatku u źródła tam nie widzę.