Wpis z mikrobloga

Krótkie streszczenie wiadomości światowych.

https://www.wykop.pl/link/6641935/krotkie-streszczenie-wydarzen-swiatowych-02-05-2022/

Lista do wołania na życzenie:
@nirvikalpasamadhi @Gunslinger @Keruj_LCA @promateosz
@mario-zdk @Joker_Face @nowyzielony @gruby_mbl @mishaz @mishaz @eturbo
@zdzih @Nunino @krystynalaga @cabanos @Lipathor @schweppsiu

@kolezka1 @Wolf1986 @mateoaka @Melt @piwomojepaliwo @Keruj_LCA
@chcejechacnafestiwal @Miodozer @Daramek @Mokry_karton @zen0 @nim537
@Kutapirazol @longfinger1 @Melt @Daviv @polskiniko @jcbpnd
@Kooopik @Yackyou @Cayar @nasty161 @Vladboris @NaCl @Fredino
@kirs @SaveznaRepublikaJugoslavija @cyberpunkowy_neuromantyk @valopik
@hunteroza @DamianooTrucker @Nikodem77 @wogbius @zuzczi
@robmat @login-jest-zajety @Fafex @adrian1702 @MiernyMirek
@maciekhc @farmer111 @nekoenjoyer @espu @fenable @bpbiszkopt @Pelpliner @zielnik01 @Ov4m @lukaschels @dave___007 @Gentleman_Adrian
@Deckera @bylem_bordo @Sportacus @Postuje-piosenki-od-20-lat
@D_R_O_Z_D @kwetiapina @meteusz_pro @Schrebatsky @klamkaodokna
@Bushi13 @klawaw @lm625 @ETM97200 @Torrenios @lighte @MadrzejszeNieWspomniec
@Cruxx @jupjupjupek @blazet94 @Xoltron @Tajnyciula @Maxior13
@Snurq @rataja @real_dandy @Pit: @Gizmo_Clan @damianbeat @wesolymaruda
@icy294 @Dupa01: @AltCtrlSpace: @BaroN144 @qbaszy @jonik
@netstat-ano @jkrawczyk @54545454 @sebek95 @Alexy @Drzolem89 @IP247365
@botaz @swiezak @7y7o7 @mitchumi @ArpeggiaVibration @kisuarf @Dzikopiryna @Soldat_of_Blyat @TheArt @razorn3
@krupkka @Viro @RaPtiLE

Przed wyborami w Irlandii Północnej
Irlandzka partia nacjonalistyczna Sinn Fein prowadzi w sondażach przed czwartkowymi wyborami parlamentarnymi. Wiele osób poza granicami Irlandii nadal kojarzy Sinn Fein z latami paramilitarnej przemocy stosowanej przez Irlandzką Armię Republikańską. Partia ta opowiada się za zjednoczeniem z Republiką Irlandii, a jej zwycięstwo może podważyć ustalenia dotyczące podziału władzy, które utrzymywały kruchy pokój w kraju przez dwie dekady. Rywal Sinn Fein, Demokratyczna Partia Unionistów, opowiada się za obecnym statusem Irlandii Północnej jako części Zjednoczonego Królestwa. Członkowie partii ostrzegli, że odmówią udziału w rządzie z pierwszym ministrem z ramienia Sinn Fein. Unioniści, którzy podzielili się na trzy partie, wciąż mogą zdobyć największą liczbę głosów. Sinn Fein chce przeprowadzić "sondaż graniczny", aby ustalić, czy większość ludzi opowiada się za jednością Irlandii. Partia ta ma jednak ograniczone uprawnienia, bo tylko rząd brytyjski może zwołać takie referendum. Unioniści naciskają na Wielką Brytanię, by ta ograniczyła kontrole graniczne, co było ustaleniem Brexitu z UE i jak ostrzegają krytycy, może to doprowadzić do starcia z Brukselą i zagrozić ciężko wywalczonemu pokojowi zawartemu w Porozumieniu Wielkopiątkowym.

Afganistan
Rośnie ilość zamachów w Afganistanie, który zamieszkuje ponad 20 narodowości. Według danych pozyskanych ze szpitali w ciągu ostatnich dwóch tygodni w Afganistanie w wyniku ataków terrorystycznych zginęło co najmniej 100 osób. Nagła fala ataków wzbudziła obawy, że ten kraj zmierza w kierunku brutalnej wiosny. Jak twierdzą eksperci, do czterech z siedmiu ostatnich poważnych ataków przyznała się afgańska organizacja powiązana z Państwem Islamskim - Islamic State Khorasan (ISIS-K). Przemoc zakłóca względny spokój, który zapanował po przejęciu władzy przez talibów w sierpniu zeszłego roku, co zakończyło 20 lat wojny. Ataki podważyły twierdzenia talibów, że udało im się wyeliminować wszelkie zagrożenie ze strony ISIS-K, i wzmocniły obawy o potencjalne odrodzenie się grup ekstremistycznych, które w końcu mogą stanowić zagrożenie międzynarodowe. Rośnie też napięcie na wschodniej granicy Afganistanu, gdzie pakistańskie ataki lotnicze zabiły co najmniej 45 osób, w tym 20 dzieci. Ataki te podsyciły obawy przed gwałtownym odnowieniem konfliktu między dwoma krajami, które od czasu przejęcia władzy przez talibów utrzymują kruche porozumienie.

Gospodarka światowa
Rosnące ceny, skutki wojny na Ukrainie i trwające utrudnienia w łańcuchu dostaw spowolniły wzrost gospodarczy na całym świecie w pierwszych miesiącach roku i utrudniły wysiłki głównych gospodarek zmierzające do wyjścia z pandemii. Najnowsze dane opublikowane w piątek podają, że w 19 krajach strefy Euro wzrost gospodarczy wyniósł jedynie 0,2% w styczniu, lutym i marcu w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. Dzień wcześniej USA ogłosiły, że w tym samym okresie ich gospodarka skurczyła się o 0,4 procent. Chiny, druga co do wielkości gospodarka świata po Stanach Zjednoczonych, odnotowały w tym miesiącu oznaki znacznego osłabienia, ponieważ kolejna fala Covid-19 spowodowała ogłoszenie przez rząd powszechnych blokad wielu miast. Neil Shearing, główny ekonomista grupy Capital Economics powiedział, że "nadrzędnym przesłaniem jest to, że perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego pogarszają się, i to w szybszym tempie i w poważniejszy sposób, niż przewidywała większość analityków". Wśród trzech głównych bloków gospodarczych występują jednak znaczne różnice w przyczynach, jak również w prognozach.Chociaż łączna produkcja w Stanach Zjednoczonych zmniejszyła się, analitycy byli bardziej optymistyczni co do perspektyw amerykańskiej gospodarki, zauważając, że wydatki konsumpcyjne były wysokie pomimo wysokiej inflacji, a rynek pracy pozostał w dobrej kondycji. Spowolnienie w pierwszym kwartale było najprawdopodobniej wynikiem jednorazowych zaburzeń pomiarowych.Z kolei chiński raport o wzroście gospodarczym w pierwszym kwartale na poziomie 4,8 proc. pokazuje, jak bardzo gospodarka tego kraju cierpi z powodu załamania w branży nieruchomości, przeinwestowania i przestojów spowodowanych pandemią.

Indyjska wizyta w Europie
Premier Indii Narendra Modi rozpoczął w poniedziałek trzydniową podróż po Europie. Spotka się z szefami państw Niemiec, Danii i Francji, aby omówić współpracę w dziedzinie energetyki, handlu i ochrony środowiska, a także wojnę na Ukrainie. Kanclerz Niemiec planuje również zaprosić Modiego jako gościa specjalnego na szczyt przywódców G-7.

Protesty we Francji
Ponad 100 tys. osób wzięło udział w protestach w całej Francji, domagając się wyższych płac i wzywając prezydenta Emmanuela Macrona do porzucenia planów podniesienia wieku emerytalnego. Niektórzy protestujący starli się z policją, a 54 osoby zostały aresztowane. Koszty utrzymania były głównym tematem prezydenckiej kampanii wyborczej i wydają się być równie ważne przed czerwcowymi wyborami parlamentarnymi, które partia Macrona i jej sojusznicy muszą wygrać, aby mógł on wprowadzić w życie swoją politykę pro-biznesową, w tym podwyższenie wieku emerytalnego do 65 lat dla 62-latków.
Uczestnicy wieców nieśli transparenty z napisami "Emerytura przed artretyzmem", "Emerytura w wieku 60 lat, zamrożenie cen" i "Macron, odejdź"."Rząd musi poradzić sobie z problemem siły nabywczej poprzez podniesienie płac" - powiedział agencji Reuters Philippe Martinez, szef związku zawodowego CGT, przed rozpoczęciem wieców. W paryskim marszu uczestniczył również lider skrajnej lewicy Jean-Luc Melenchon, który zajął trzecie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Chce on zjednoczyć lewicę, w tym Zielonych, aby zdominować parlament i zmusić Macrona do niezręcznej "kohabitacji", ale jak dotąd nie udało się tego osiągnąć. Protesty społeczne odbywają się zaledwie półtora miesiąca przed wyborami do Izby Niższej parlamentu.

Konflikt na linii Ankara-Ateny
Ankara nie weźmie udziału w ćwiczeniach NATO Tiger Meet, które odbędą się w Grecji w dniach 9-20 maja - podały tureckie media. W zeszłym tygodniu Grecja odwołała udział Turcji w ćwiczeniach po tym, jak tureckie odrzutowce naruszyły grecką przestrzeń powietrzną.

Chiny
Wiele wskazuje na to, że chińskie firmy wstrzymają działalność w Rosji i na Ukrainie, aby zmniejszyć presję polityczną zarówno ze strony Pekinu, jak i Waszyngtonu w związku z wojną na Ukrainie. Co więcej, chińskie organy regulacyjne podobno szukają sposobów ochrony zagranicznych aktywów na wypadek, gdyby w przyszłości kraj ten został objęty sankcjami podobnymi do tych nałożonych na Rosję.
  • 1